سرمقاله

!مشكل از راه گفتگو و مذاكره حل شود

2017-Feb-19  || 

به دنبال حملات هفته گذشته در شهرهای پاکستان، اوضاع در مرز هاي دو کشور يعني افغانستان و پاكستان متشنج شده است. دولت پاكستان  گذرگاه هاي تورخم و سپین بولدک را بسته است و از این رهگذر همه روزه مردم و تاجران افغانستانی و پاکستانی آسیب ها و ضرر های فراوانی می بینند. نکته مهم در این راستا این است که از سه روز به این سو نظامیان پاکستان برخی از مناطق مرزي افغانستان را موشك باران کرده اند که از اثر آن یک زن کشته شده است و به برخی از منازل مسکونی در ولایت های ننگرهار و کنر خساراتی وارد گردیدهاست. در شرایطی که اوضاع در کشور ما بحراني است و نیرو های امنیتی و دفاعی سرگرم مبارزه با طالب و داعش اند،کشودن جبهه دیگری در میدان های جنگ و در رسانه ها کار معقولی به نظر نمی رسد. از یاد نبریم که هم افغانستان وهم پاکستان به نحوی در گیر مبارزه با تروریزیمی اند که در منطقه پرورش یافته است و اکنون دامان هردو کشور را با خون شهروندان شان رنگین و سرخ کرده است. افغانستان و پاکستان به عنوان دو کشور همسایه می توانند مشکلات پیش آمده را از راه گفتگو و مذاکره با همدیگر حل و فصل کنند و ضرور نیست که شیپور جنگ در دو سوی خط دیورند به صدا در آید که در آن صورت زیان های بیشماری متوجه مردم و کشور های مان می گردد. ما باور داریم که پاکستان در کار آموزش، تجهیز و پرورش تروریست ها در داخل خاک خوش علیه مردم و کشور ما  مشغول است و در میدان های جنگ رسانه یی نیز علیه ما دسیسه و


!بارنده گي هاومشكلات باشنده گان كابل

!تروريستان همه جنايتكاران اند

پاكستان بايد تعهد كند كه دیگر هراس افگنان راحمايت نمی كند

!عزت جهاد را لكه دار كردند3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

SUBSCRIBE TO RSS

معامله نفت در برابر کالا؛ نقشه روسیه برای نفت ایران

ایران از طریق پایانه نفتی نکا در ساحل خزر می تواند بخشی از نفت خود را به روسیه صادر کند

کاهش دوباره صادرات نفت ایران این احتمال را تقویت کرده است که جمهوری اسلامی با روسیه بر سر صادرات روزانه ۵۰۰هزار بشکه نفت در مقابل واردات کالای روسی به توافق برسد.

آژانس بین المللی انرژی گزارش داده که صادرات نفت ایران برای دومین ماه پیاپی کاهش پیدا کرده و به یک میلیون و ۱۱۰هزار بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که دو ماه پیش صادرات نفت ایران با یک میلیون و ۵۸۰هزار بشکه در روز، به بالاترین سطح خود از زمان تشدید تحریم های خارجی رسید.

ایران که پیش از تحریم های بین المللی بیشتر از دو میلیون بشکه نفت در روز صادر می کرد، صادرات نفتش به کمتر از یک میلیون بشکه رسید.

علاوه بر این، محدودیت های بانکی باعث شده که ایران نتواند پول فروش نفت را از مشتریان بگیرد و عواید حاصل از صادرات نفت عملا در بانک های خارجی بلوکه شده است.

حالا ایران همزمان با تلاش برای توافق با گروه پنج بعلاوه یک، درصدد است تا بخشی از نفت خود را به روسیه بفروشد و در مقابل از آن کشور کالا وارد کند.

رفت و آمدهای مقامات دولتی روسیه و ایران این ظن را تقویت کرده است که دو کشور در شرف دستیابی به یک توافق نفتی هستند که ارزش آن ۲۰میلیارد دلار برآورد شده است. البته روسیه در کنار عربستان بزرگترین تولید کننده نفت جهان است و مشخص نیست چرا روسیه تا این حد به خرید نفت ایران علاقمند است؟

   "محدود شدن شمار مشتریان نفتی ایران باعث شده تا دولت نتواند بخشی از نفت تولیدی کشور را صادر کند و اکنون به دنبال آن است که ۵۰۰هزار بشکه از نفتش را با یک قرارداد پایای نفت در مقابل کالا به روسیه بفروشد"

اخیرا الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در تهران بود و اکنون بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران به مسکو رفته است. اگرچه آقای زنگنه رسما برای شرکت در اجلاس بین المللی انرژی به روسیه رفته اما برخی کارشناسان بر این باورند که در این سفر، مقامات ایران و روسیه بر سر قرارداد نفتی هم مذاکره خواهند کرد.

برنامه ایران برای کاهش فشار تحریم

شرایط دشوار ایران در صادرات نفت و موانع موجود بر سر انتقال درآمدهای آن به داخل کشور، سبب شده تا دولت حسن روحانی همزمان با مذاکرات فشرده با گروه پنج بعلاوه یک (امريکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) برای برداشتن تحریم های بین المللی، راههای دیگری را برای کم کردن فشارها بردارد.

محدود شدن شمار مشتریان نفتی ایران باعث شده تا دولت نتواند بخشی از نفت تولیدی کشور را صادر کند و اکنون به دنبال آن است که ۵۰۰هزار بشکه از نفتش را با یک قرارداد پایای نفت در مقابل کالا به روسیه بفروشد.

امريکایی ها و برخی مقامات کشورهای غربی توافق احتمالی نفتی ایران و روسیه را مغایر تحریم های بین المللی می دانند ولی به نظر می رسد تهران و مسکو چنین فارغ از این نگرانی ها مشغول مذاکره هستند. برخی مقامات روسی تلویحا گفته اند که تحریم نفتی ایران بخشی از تحریم های مصوب شورای امنیت نیست و توسط کشورهای غربی وضع شده و در نتیجه، روسیه خود را ملزم به اجرای آنها نمی داند.

در مورد مبادله پایاپای نفت در برابر کالا با روسیه، محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران به خبرگزاری دانشجویان گفته که "این طرح هنوز در حال بررسی است و در آن نیازهای کشور مشخص شده است و امکانات صادرات نیز معلوم است و اجرای طرح منوط به زمان توافق است."

جزئیات گفتگوهای دو طرف روشن نیست و مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران می گوید "آنهایی که باید در این باره بدانند اطلاعات کافی را دارند."

وزیر نفت ایران می گوید مطمئن است اعضای اوپک برای افزایش تولید نفت ایران در بازار جهانی جا باز می‌کنند

ظاهرا قرار نیست محتوای قرارداد و شرایط آن، از جمله بهای نفت صادراتی ایران و کالاهای وارداتی از روسیه به زودی منتشر شود.

ایران برای صادرات نفت به روسیه مشکل چندانی ندارد. مرکزی که در ساحل جنوبی خزر در نکا برای انتقال نفت کشورهای آسیای میانه ساخته شده بود، اکنون با متوقف شدن انتقال نفت از کشورهای آسیای میانه بلااستفاده مانده و ایران می تواند از این طریق بخشی از نفت خود را در ساحل خزر و بخشی دیگر را هم در جنوب ایران در ساحل خلیج فارس به روسیه تحویل دهد.

نفت بی مشتری ایران

توافق احتمالی با روسیه می تواند بخشی از مشکل فعلی صادرات نفت ایران را حل کند اما ایران برای بازگشت به بازار نفت باید امیدوارباشد مذاکرات هسته ای به نتیجه برسد و تحریم ها برداشته شود. یکی از مشکلات تحریم های نفتی این است که با ادامه آن، مشتریان سنتی تحت تحریم منابع دیگری را می یابند و موقعیت کشور صادرکننده در معاملات بعدی تضعیف می شود.

تا حالا هم صادرات نفت ایران بعد از تحریم ها به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده و ایران جایگاهش را به عنوان دومین صادر کننده نفت اوپک از دست داده است و کشورهای دیگر بازار نفتی ایران را پر کرده اند.

به این ترتیب حتی با برداشته شدن تحریم ها، ایران برای به دست آوردن سهمیه های گذشته خود در اوپک با مشکل جدی مواجه است، البته آقای زنگنه می گوید که " مطمئن است اعضای اوپک برای افزایش تولید نفت ایران در بازار جهانی جا باز می‌کنند."

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که آیا فکر می کند اعضای اوپک تولید خود را کاهش دهند تا برای ایران جا باز شود، گفته "من فکر می کنم آن ها این کار را انجام دهند. من مطمئنم این کار را انجام می دهند. آن ها به طور مستقیم و رو در رو به من گفته اند در کنار ما پیش می روند و برای نفت ایران جا باز می کنند."


مقاله های اقتصادی

قیمت نفت شاید برای سه سال در سطح فعلی بماند

2015-Jan-27 ||  آرمان ملي

رئیس بی‌پی گفته قیمت نفت نهایتا تا سه سال می‌تواند همین قدر پایین بماند رئیس غول نفتی بی‌پی گفته است که قیمت نفت نهایتا تا سه سال می‌تواند در حد فعلی یعنی بشکه ای حدود ۵۰دالر باقی بماند. باب دادلی رئیس شرکت بی‌پی‌ گفته که برنامه ریزی این شرکت برای سال آینده بر اساس همین قیمت ارزان خواهد بود. او گفت "قیمت پایین نفت، باعث از دست رفتن شغل‌های بیشتر و کاهش سرمایه‌گذاری‌ در صنعت نفت دریای شمال و نقاط دیگر می‌شود و ...

پول نفت عربستان سعودی در دوره ملک عبدالله چه شد

2015-Jan-27 ||  آرمان ملي

صنعت نفت عربستان سعودی در دوران زمامداری ملک عبدالله، ششمین پادشاه سعودی، هم شاهد بالاترین قیمت‌های نفت بود و هم پایین‌ترین سطوح قیمتی را تجربه کرد. عربستان سعودی بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک به شمار می‌رود و تصمیمش برای حفظ سطح تولید نفت در ماه‌های گذشته برای بخش عمده‌ای از اعضای اوپک از جمله ایران، بحث‌برانگیز بوده است. سارا بازوبندی، استاد اقتصاد و علوم سياسي دانشگاه ريجنتز لندن در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی گ...

پول‌ شویی؛ ناپاکی اقتصاد و سیاست در افغانستان

2014-May-23 ||  آرمان ملي

قانون مبارزه علیه پول‌شویی به دلایل نامعلوم تصویب نمی‌شود این روزها خبرهای انتخابات و نتایج نهایی آن چنان داغ شده که در رسانه­‌ها به مسایل مهم دیگر کم­تر پرداخته می­‌شود. یکی از این مسایل مهم قانون مبارزه علیه تطهیر پول یا پول‌شویی است که اخیرا نورالله دلاوری رئیس بانک مرکزی افغانستان هشدار داد که اگر تا اخیر ماه جون سال جاری این قانون به تصویب نرسد،‌ افغانستان در فهرست سیاه شماری از کشورها شامل خواهد شد. نبود این ...

معامله نفت در برابر کالا؛ نقشه روسیه برای نفت ایران

2014-May-23 ||  آرمان ملي

ایران از طریق پایانه نفتی نکا در ساحل خزر می تواند بخشی از نفت خود را به روسیه صادر کند کاهش دوباره صادرات نفت ایران این احتمال را تقویت کرده است که جمهوری اسلامی با روسیه بر سر صادرات روزانه ۵۰۰هزار بشکه نفت در مقابل واردات کالای روسی به توافق برسد. آژانس بین المللی انرژی گزارش داده که صادرات نفت ایران برای دومین ماه پیاپی کاهش پیدا کرده و به یک میلیون و ۱۱۰هزار بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که دو ماه پیش صادرات نفت ایران با یک...

بخش بزرگی از تجارت کتاب و لوازم نوشتاری در دست کشورهای بیرونی است

2014-May-16 ||  آرمان ملي

مسوولان اتاق های تجارت و صنایع می گویند که ارزش تجارت کتاب و لوازم نوشتاری در کشور در حدود ده درصد از کُل تجارت کشور را می سازد و بیشترین سود این تجارت به کشورهای بیرونی می رسد. به گفته آنان بیرون شدن صدها میلیون دالر از کشور برای خرید کتاب و لوازم نوشتار اقتصاد کشور را صدمه می زند. ازسویی هم رییس اتحادیه ناشران از حکومت می خواهد که به مشکلات چاپخانه ها و ناشران کشور توجه کند. همزمان با برگزاری یک نمایشگاه بزرگ کتاب درشهر کابل، مسوولا...

صنـــدوق بین‌المللی پول: اقتصــــــاد روسیه وارد دوره رکــــــودی شده است

2014-May-16 ||  آرمان ملي

تحریم‌های بین‌المللی وضع شده علیه روسیه بر سر بحران اوکراین به اقتصاد روسیه آسیب می‌رساند صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی رشد اقتصادی روسیه برای سال جاری میلادی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. آنتونیو اسپیلیمبرگو، از مقامات ارشد صندوق بین‌المللی پول در مسکو گفته است که پیش‌بینی نرخ رشد اقتصادی روسیه در سال جاری به دو دهم درصد کاهش یافته است. پیشتر، این نهاد مالی بین‌المللی پیش‌بینی کرده بود که رشد اقتصاد...

نفوذ پاکستان دروزارت مالیه وعملی نشدن نظام ترانسپورتی تیر

2014-May-02 ||  آرمان ملي

مسوولان اتاق های تجارت وصنایع از نفوذ سازمان استخباراتی پاکستان در وزارت مالیه سخن می گویند. آنان گفته اند که پاکستان با استفاده از این نفوذ تلاش میکند جلو عملی شدن نظام ترانسپورتی "تیر" را درافغانستان بگیرد. مسوولان اتاق های تجارت وصنایع گذشته از نفوذ سازمان استخباراتی پاکستان در وزارت مالیه، وجود فساد گسترده درگمرک ها، سهل انگاری حکومت درعملی ساختن نظام "تیر"، نبود زیربناهای ترانسپورتی، مشکلات ویزه ونبود سهولت های لازم ...

افــــــزایش محصـــــــولات للمی درپی بــــــارنده گی هــــای دوامدار

2014-May-02 ||  آرمان ملي

محصولات کشاورزی للمی امسال درمقایسه به سال پار افزایش چشمگیر خواهند داشت. وزیر زراعت ومالداری گفته است آب های برف وباران که امسال در کوه ها ذخیره شده اند بخش زیاد از کشت زارهای للمی آبیاری می کند وبه درآمده های کشاورزان را نیز خواهد افزود. باریدن برف وباران سبب شده اند تا امسال درآمدهای کشاورزان از بهره کشت زمین های للمی افزایش یابد. وزیر زراعت ومالداری محمد آصف رحیمی گفته است که این وزارت درنظر دارد پس از این به زمین های کم آب وللمی ب...

Previous   ||   Next