سرمقاله

ناامنی‌ها در شهر کابل افزایش یافته است

2017-May-24  || 

شهر کابل اين روزها شاهد بد امني هاي فراواني مي باشد که بسياري از اين رويداد ها رسانه يي نمي شوند. رخداد دارالامان که در آن يک خانم آلماني با محافظش کشته شد و يک تن ديگر از آنان اختطاف گرديد، بسيار مهم است و بايد به آن با دقت توجه کرد. دزدي و رهزني در موتر ها و کوچه هاي شهر بيداد مي کند و شبانه ها کسي جسارت نمي کند حتا براي اجراي امور مهم زنده گي خويش به بيرون از خانه پا نهاد؛ زيرا هرلحظه ممکن است از سوي دزدان و رهزنان مورد حمله قرار بگيرد و جيب هايش غارت گردد. اين رويداد ها حتا در نزديک ترين نقاط مرکزي شهر چون قلعه فتح الله و کمي دور تر از آن در خيرخانه و جا هاي ديگر همه روزه و همه شبه‌ها اتفاق مي افتد. وقوع اينگونه واقعات نشانة آن است که اوضاع امنيتي در پايتخت کشور بدتر شده است و علامت آن است که مسؤولان امنيتي توجه به اين مسأله ندارند و به وظايف شان رسيده گي نمي کنند. شايد اين نهاد هاي امنيتي در داخل پايتخت برنامه مدوني ندارند و امنيت اين شهر فقط بربنياد توکل به خداوند تأمين است و دزدان و رهزنان و مجرمين آزاد اند که هر چه مي‌خواهند بکنند. در بخش هايي از شهر افراد مسلح غير مسؤول با شکل و شمايلي ترسناک ديده مي شوند و اين کار گوياي اين حقيقت است که بي بندوباري ها در شهر روبه فزوني نهاده است و ايجاب مي کند تا به امور امنيتي پايتخت بايد از منظر جديدي نگاه کرد و راهکار هاي جديدي نيز در پيش گرفت. توجه در دروازه هاي ورودي شهر، خلع سلا


چرا ترامپ از کشورهای حامی تروریستان نام‌نبرد؟

!شهرداری کابل توجه کند

پاکستان حامی داعش نیز است!

با انحصار قدرت سلامت نظام با خطر مواجه شده است!3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

SUBSCRIBE TO RSS

معامله نفت در برابر کالا؛ نقشه روسیه برای نفت ایران

ایران از طریق پایانه نفتی نکا در ساحل خزر می تواند بخشی از نفت خود را به روسیه صادر کند

کاهش دوباره صادرات نفت ایران این احتمال را تقویت کرده است که جمهوری اسلامی با روسیه بر سر صادرات روزانه ۵۰۰هزار بشکه نفت در مقابل واردات کالای روسی به توافق برسد.

آژانس بین المللی انرژی گزارش داده که صادرات نفت ایران برای دومین ماه پیاپی کاهش پیدا کرده و به یک میلیون و ۱۱۰هزار بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که دو ماه پیش صادرات نفت ایران با یک میلیون و ۵۸۰هزار بشکه در روز، به بالاترین سطح خود از زمان تشدید تحریم های خارجی رسید.

ایران که پیش از تحریم های بین المللی بیشتر از دو میلیون بشکه نفت در روز صادر می کرد، صادرات نفتش به کمتر از یک میلیون بشکه رسید.

علاوه بر این، محدودیت های بانکی باعث شده که ایران نتواند پول فروش نفت را از مشتریان بگیرد و عواید حاصل از صادرات نفت عملا در بانک های خارجی بلوکه شده است.

حالا ایران همزمان با تلاش برای توافق با گروه پنج بعلاوه یک، درصدد است تا بخشی از نفت خود را به روسیه بفروشد و در مقابل از آن کشور کالا وارد کند.

رفت و آمدهای مقامات دولتی روسیه و ایران این ظن را تقویت کرده است که دو کشور در شرف دستیابی به یک توافق نفتی هستند که ارزش آن ۲۰میلیارد دلار برآورد شده است. البته روسیه در کنار عربستان بزرگترین تولید کننده نفت جهان است و مشخص نیست چرا روسیه تا این حد به خرید نفت ایران علاقمند است؟

   "محدود شدن شمار مشتریان نفتی ایران باعث شده تا دولت نتواند بخشی از نفت تولیدی کشور را صادر کند و اکنون به دنبال آن است که ۵۰۰هزار بشکه از نفتش را با یک قرارداد پایای نفت در مقابل کالا به روسیه بفروشد"

اخیرا الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در تهران بود و اکنون بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران به مسکو رفته است. اگرچه آقای زنگنه رسما برای شرکت در اجلاس بین المللی انرژی به روسیه رفته اما برخی کارشناسان بر این باورند که در این سفر، مقامات ایران و روسیه بر سر قرارداد نفتی هم مذاکره خواهند کرد.

برنامه ایران برای کاهش فشار تحریم

شرایط دشوار ایران در صادرات نفت و موانع موجود بر سر انتقال درآمدهای آن به داخل کشور، سبب شده تا دولت حسن روحانی همزمان با مذاکرات فشرده با گروه پنج بعلاوه یک (امريکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) برای برداشتن تحریم های بین المللی، راههای دیگری را برای کم کردن فشارها بردارد.

محدود شدن شمار مشتریان نفتی ایران باعث شده تا دولت نتواند بخشی از نفت تولیدی کشور را صادر کند و اکنون به دنبال آن است که ۵۰۰هزار بشکه از نفتش را با یک قرارداد پایای نفت در مقابل کالا به روسیه بفروشد.

امريکایی ها و برخی مقامات کشورهای غربی توافق احتمالی نفتی ایران و روسیه را مغایر تحریم های بین المللی می دانند ولی به نظر می رسد تهران و مسکو چنین فارغ از این نگرانی ها مشغول مذاکره هستند. برخی مقامات روسی تلویحا گفته اند که تحریم نفتی ایران بخشی از تحریم های مصوب شورای امنیت نیست و توسط کشورهای غربی وضع شده و در نتیجه، روسیه خود را ملزم به اجرای آنها نمی داند.

در مورد مبادله پایاپای نفت در برابر کالا با روسیه، محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران به خبرگزاری دانشجویان گفته که "این طرح هنوز در حال بررسی است و در آن نیازهای کشور مشخص شده است و امکانات صادرات نیز معلوم است و اجرای طرح منوط به زمان توافق است."

جزئیات گفتگوهای دو طرف روشن نیست و مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران می گوید "آنهایی که باید در این باره بدانند اطلاعات کافی را دارند."

وزیر نفت ایران می گوید مطمئن است اعضای اوپک برای افزایش تولید نفت ایران در بازار جهانی جا باز می‌کنند

ظاهرا قرار نیست محتوای قرارداد و شرایط آن، از جمله بهای نفت صادراتی ایران و کالاهای وارداتی از روسیه به زودی منتشر شود.

ایران برای صادرات نفت به روسیه مشکل چندانی ندارد. مرکزی که در ساحل جنوبی خزر در نکا برای انتقال نفت کشورهای آسیای میانه ساخته شده بود، اکنون با متوقف شدن انتقال نفت از کشورهای آسیای میانه بلااستفاده مانده و ایران می تواند از این طریق بخشی از نفت خود را در ساحل خزر و بخشی دیگر را هم در جنوب ایران در ساحل خلیج فارس به روسیه تحویل دهد.

نفت بی مشتری ایران

توافق احتمالی با روسیه می تواند بخشی از مشکل فعلی صادرات نفت ایران را حل کند اما ایران برای بازگشت به بازار نفت باید امیدوارباشد مذاکرات هسته ای به نتیجه برسد و تحریم ها برداشته شود. یکی از مشکلات تحریم های نفتی این است که با ادامه آن، مشتریان سنتی تحت تحریم منابع دیگری را می یابند و موقعیت کشور صادرکننده در معاملات بعدی تضعیف می شود.

تا حالا هم صادرات نفت ایران بعد از تحریم ها به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده و ایران جایگاهش را به عنوان دومین صادر کننده نفت اوپک از دست داده است و کشورهای دیگر بازار نفتی ایران را پر کرده اند.

به این ترتیب حتی با برداشته شدن تحریم ها، ایران برای به دست آوردن سهمیه های گذشته خود در اوپک با مشکل جدی مواجه است، البته آقای زنگنه می گوید که " مطمئن است اعضای اوپک برای افزایش تولید نفت ایران در بازار جهانی جا باز می‌کنند."

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که آیا فکر می کند اعضای اوپک تولید خود را کاهش دهند تا برای ایران جا باز شود، گفته "من فکر می کنم آن ها این کار را انجام دهند. من مطمئنم این کار را انجام می دهند. آن ها به طور مستقیم و رو در رو به من گفته اند در کنار ما پیش می روند و برای نفت ایران جا باز می کنند."


مقاله های اقتصادی

کاروان سالاران ویرانگر؛ سازنده گان تفنگ سالار!؟

2017-May-14 ||  محمدعلی- مهرزاد

روزي يک نفر از حضرت علي(ک) پرسيد که چقدر زمان خلافت حضرت ابوبکر صديق (رض) و حضرت عمر(رض) خيلي خجسته وخوب بود. حضرت علي به شخص مذکور گفت: که خلافت حضراتي چون من رعاياي داشتند، ولي من چون تو رعاياي دارم اين است فرق وتفاوت. بنابران، اين بحث که فردجامعه را مي سازد يا جامعه فرد را؛ ويا اصولاً فرد وجامعه دايماً درحال ساختن وپرداختن يکديگرند.پيغمبربزرگوار(ص) کوشش شان درين مورد به دومرحله صورت گرفت : يعني مرحله فردسازي(13سال مکه) ومرحله جامعه سازي( 10سال مدينه)، اما درمرحله فردسازي مکه مي بينيم که آن حضرت اين (فرد) راچگونه مي سازد، فرددرکاروان جامعه بسرمي برد و در مسير تاريخي اين کاروان درحرکت است. در حالي که درکشورما اين کاروان سالاران به تفنگ سالاران مبدل شدند؛زمان ومکان را براي خشونت وافراطگرايي مذهبي وفساد اداري مساعد ساختند.  درين صورت بدون شک، روابط اجتماعي فاسداست، فره...

قیمت نفت شاید برای سه سال در سطح فعلی بماند

2015-Jan-27 ||  آرمان ملي

رئیس بی‌پی گفته قیمت نفت نهایتا تا سه سال می‌تواند همین قدر پایین بماند رئیس غول نفتی بی‌پی گفته است که قیمت نفت نهایتا تا سه سال می‌تواند در حد فعلی یعنی بشکه ای حدود ۵۰دالر باقی بماند. باب دادلی رئیس شرکت بی‌پی‌ گفته که برنامه ریزی این شرکت برای سال آینده بر اساس همین قیمت ارزان خواهد بود. او گفت "قیمت پایین نفت، باعث از دست رفتن شغل‌های بیشتر و کاهش سرمایه‌گذاری‌ در صنعت نفت دریای شمال و نقاط دیگر می‌شود و ...

پول نفت عربستان سعودی در دوره ملک عبدالله چه شد

2015-Jan-27 ||  آرمان ملي

صنعت نفت عربستان سعودی در دوران زمامداری ملک عبدالله، ششمین پادشاه سعودی، هم شاهد بالاترین قیمت‌های نفت بود و هم پایین‌ترین سطوح قیمتی را تجربه کرد. عربستان سعودی بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک به شمار می‌رود و تصمیمش برای حفظ سطح تولید نفت در ماه‌های گذشته برای بخش عمده‌ای از اعضای اوپک از جمله ایران، بحث‌برانگیز بوده است. سارا بازوبندی، استاد اقتصاد و علوم سياسي دانشگاه ريجنتز لندن در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی گ...

پول‌ شویی؛ ناپاکی اقتصاد و سیاست در افغانستان

2014-May-23 ||  آرمان ملي

قانون مبارزه علیه پول‌شویی به دلایل نامعلوم تصویب نمی‌شود این روزها خبرهای انتخابات و نتایج نهایی آن چنان داغ شده که در رسانه­‌ها به مسایل مهم دیگر کم­تر پرداخته می­‌شود. یکی از این مسایل مهم قانون مبارزه علیه تطهیر پول یا پول‌شویی است که اخیرا نورالله دلاوری رئیس بانک مرکزی افغانستان هشدار داد که اگر تا اخیر ماه جون سال جاری این قانون به تصویب نرسد،‌ افغانستان در فهرست سیاه شماری از کشورها شامل خواهد شد. نبود این ...

معامله نفت در برابر کالا؛ نقشه روسیه برای نفت ایران

2014-May-23 ||  آرمان ملي

ایران از طریق پایانه نفتی نکا در ساحل خزر می تواند بخشی از نفت خود را به روسیه صادر کند کاهش دوباره صادرات نفت ایران این احتمال را تقویت کرده است که جمهوری اسلامی با روسیه بر سر صادرات روزانه ۵۰۰هزار بشکه نفت در مقابل واردات کالای روسی به توافق برسد. آژانس بین المللی انرژی گزارش داده که صادرات نفت ایران برای دومین ماه پیاپی کاهش پیدا کرده و به یک میلیون و ۱۱۰هزار بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که دو ماه پیش صادرات نفت ایران با یک...

بخش بزرگی از تجارت کتاب و لوازم نوشتاری در دست کشورهای بیرونی است

2014-May-16 ||  آرمان ملي

مسوولان اتاق های تجارت و صنایع می گویند که ارزش تجارت کتاب و لوازم نوشتاری در کشور در حدود ده درصد از کُل تجارت کشور را می سازد و بیشترین سود این تجارت به کشورهای بیرونی می رسد. به گفته آنان بیرون شدن صدها میلیون دالر از کشور برای خرید کتاب و لوازم نوشتار اقتصاد کشور را صدمه می زند. ازسویی هم رییس اتحادیه ناشران از حکومت می خواهد که به مشکلات چاپخانه ها و ناشران کشور توجه کند. همزمان با برگزاری یک نمایشگاه بزرگ کتاب درشهر کابل، مسوولا...

صنـــدوق بین‌المللی پول: اقتصــــــاد روسیه وارد دوره رکــــــودی شده است

2014-May-16 ||  آرمان ملي

تحریم‌های بین‌المللی وضع شده علیه روسیه بر سر بحران اوکراین به اقتصاد روسیه آسیب می‌رساند صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی رشد اقتصادی روسیه برای سال جاری میلادی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. آنتونیو اسپیلیمبرگو، از مقامات ارشد صندوق بین‌المللی پول در مسکو گفته است که پیش‌بینی نرخ رشد اقتصادی روسیه در سال جاری به دو دهم درصد کاهش یافته است. پیشتر، این نهاد مالی بین‌المللی پیش‌بینی کرده بود که رشد اقتصاد...

نفوذ پاکستان دروزارت مالیه وعملی نشدن نظام ترانسپورتی تیر

2014-May-02 ||  آرمان ملي

مسوولان اتاق های تجارت وصنایع از نفوذ سازمان استخباراتی پاکستان در وزارت مالیه سخن می گویند. آنان گفته اند که پاکستان با استفاده از این نفوذ تلاش میکند جلو عملی شدن نظام ترانسپورتی "تیر" را درافغانستان بگیرد. مسوولان اتاق های تجارت وصنایع گذشته از نفوذ سازمان استخباراتی پاکستان در وزارت مالیه، وجود فساد گسترده درگمرک ها، سهل انگاری حکومت درعملی ساختن نظام "تیر"، نبود زیربناهای ترانسپورتی، مشکلات ویزه ونبود سهولت های لازم ...

Previous   ||   Next