سرمقاله

!سرقوماندان اعلی نیز از مردم معذرت بخواهد

2017-Apr-25  || 

پس از فشارهاي زياد به ويژه کاربران شبکه هاي اجتماعي در رابطه به حادثه خونين قول اردوي شاهين در ولايت بلخ که تعداد زيادي از سربازان کشور شهيد و زخمي شدند، ديروز وزير دفاع و رييس ستاد ارتش ظاهراً استعفا دادند. اگر اين دو مقام وزارت دفاع کشور خود شان داوطلبانه استعفا داده باشند، کار با ارزشي کرده اند. زيرا در کشور ما افغانستان اساساً فرهنگ استعفا و کنار رفتن داوطلبانه رسم نيست در حالي که در برخي از کشورها، با کوچکترين حوادث ناگوار به ويژه مسايل امنيتي، مسؤولان کنار مي روند. اما در رخداد غم انگيز و مرگبار قول شاهين، نهادها و افراد ديگري هم مقصر اند که بايد استعفا بدهند و يا دست کم از مردم معذرت بخواهند و به کم کاري و ضعف شان اعتراف بدارند. رييس جمهوري کشور که همواره به سرقوماندان اعلي بودن خود افتخار مي کند بايد بپذيرد که در اين رخداد مقصر است. در روزهاي نخست همين وزير دفاع که از سوي رييس جمهور معرفي شد، در رسانه ها آگاهان نظر دادند که وي شايستگي وزارت دفاع را ندارد و نمي تواند جنگ را در کشور مديريت کند. اما رييس جمهور به اين نظريات سالم آگاهان توجه نکرد و وزير دفاع و رييس ستاد ارتش از سوي غني و عبدالله با ملاحظات سياسي و قومي گماشته شدند که نتايج آن را ديديم. به همين گونه مجلس نماينده گان، نهاد ديگري است که در قضيه قول اردوي شاهين و رخدادهاي غم انگيز و مرگبار ديگر مقصر شناخته مي شود. همين مجلس نماينده گان بود که به مسؤول


ضرورت قیام ملی در برابر طالبان!

!مسؤولان نهادهای کشفی مورد بازپرس جدی قرار بگیرند

!طرح اداره موقت واکنش در برابر انحصار قدرت

!پاکستان به عنوان کشور حامی تروریستان به جهان معرفی شود3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

SUBSCRIBE TO RSS

جنگ افغانستان ناتوانی قدرت جنگی امریکا و ناتو را به نمایش گذاشت

به گواه تاريخ بعد از ختم جنگ دوم جهاني در سال 1945 ميلادي و سرآغاز جنگ سرد کشورهاي اتحاد شوروي و ايالات متحده امريکا به مثابه دو ابر قدرت با ايدئولوژي هاي کاملاً متضاد در صحنه گيتي ظهور نمودند. دوران 45 سال جنگ سرد که با چالش ها، تنش ها و مدوجذرهاي شديد سياسي، نظامي، اقتصادي، ايدئولوژيکي، فرهنگي، توليد اسلحه تأثير دسته جمعي، هستوي، کيمياوي، باکتريالوژي، مسابقات تسليحاتي، آزمايشات راکت هاي مخرب بالستيکي، صدور انقلابات ايدئولوژيکي، لشکرکشي، تجاوز و اشغال سرزمين کشورهاي ضعيف و تجزيه آنها، فروش و صدور بي حد و حصر سلاح هاي مختلف النوع مخرب به ساير کشورها، بلند بردن گراف ليمت بودجه هاي نظامي کشورهاي گيتي، تقسيم نمودن جهان به 3 بلاک شرقي، غربي و کشورهاي عدم انسلاک و جنگ افروزي هاي استمراري و…توأم بود.

در دوران جنگ سرد کشورهاي متخاصم امريکا و اتحاد شوروي دوبار در آستانه رويايي و تقابل جدي قرار گرفتند: يک بار بر سر اعمار ديوار برلين توسط اتحاد شوروي که کشور آلمان را به دو کشور آلمان شرقي و آلمان غربي تقسيم کرد.

بار دوم بر سر خارج ساختن راکت هاي مخرب بالستيکي اتحاد شوروي از کشور کوبا در زمان رياست جمهوري جان اف کنيدي.

ناگفته نبايد گذاشت که در دوران جنگ سرد جنگ امريکا با کشور کمونيستي ويتنام شمالي که به وسيله کشورهاي اتحاد شوروي و جمهوري چين به صورت استمراري کمک هاي نظامي و لوژستيکي دريافت مي کرد، بزرگترين تلفات انساني و سنگين ترين خسارات اقتصادي را بر پيکر دولت امريکا وارد کرد. به همين منوال در دوران جنگ سرد مداخله و لشکرکشي نظامي اتحاد شوروي در ماه دسمبر سال 1979 ميلادي به سرزمين افغانستان نه تنها تلفات عظيم جاني و خسارات هنگفت مالي را به ابر قدرت اتحاد شوروي وارد نمود، بل باعث فروپاشي امپراطوري بزرگ اتحاد شوروي به 15 کشور جداگانه، اضمحلال نظام هاي کمونيستي در اتحاد شوروي و کشورهاي اروپاي شرقي، انحلال پيمان نظامي وارسا و تخريب ديوار تاريخي برلين نيز گرديد.

اگر واقعيت بي پرده بيان کرده شود، ضعف دکترين گرباچوف و ضعف مديريت و بصيرت سياسي بوريس يتلسين زمامداران وقت اتحاد شوروي و فدراتيف روسيه باعث آن گرديد تا امريکا به مثابه يگانه ابرقدرت بلامنازعه در صحنه جهاني ظهور مقطعي نمايد. چنانچه سردمداران قصر سفيد اربابان و جنرالان کاخ پنتاگون امريکا با انديشه سلطه جويانه، مفکوره عظمت طلبانه و با در دست داشتن کارتل هاي عظيم نفتي، مالي و بانکي مجتمع هاي بزرگ صنعتي و نظامي و موجوديت پايگاه هاي عديده نظامي در اکثر کشورهاي گيتي مجهز با راکت هاي بالستيکي متعارفي و اتومي، چه با وارد کردن فشارهاي سياسي، چه با وضع تحريم هاي اقتصادي و چه با مداخلات و ارعاب نظامي سرنوشت ملت و مقدرات دولت ها و کشورهاي عمدتاً مستضعف و کوچک دنيا را به زعم و رغم خود رقم زده رفت که ضرورت به آوردن حجت ندارد.

اگر واقعيت را کتمان و حقيقت حوادث جهاني را پنهان نکنيم: ناکامي هاي پياپي نظامي امريکا در جنگ استمراري افغانستان و اشغال نظامي کشور عراق به وسيله نظاميان آن که ضعف مديريتي، قدرت جنگيدن نظاميان، قابليت، توانايي و ظرفيت مانورهاي نظامي امريکا و پيمان نظامي اتلانتيک شمالي (ناتو) را به صورت عملي در ميادين نبرد با گروه هاي القاعده، طالبان، داعشيان و…در انظار عمومي جهان، متبلور، متجسم، متجلي و عيان ساخت و به تصوير کشيد. اين حوادث، وقايع و رويدادها به ذات خود باعث آن گرديد که:

1- ضعف قابليت، ظرفيت و پايين بودن مورال رزمي عساکر امريکايي و کشورهاي ناتو و اندازه مؤثريت سلاح هاي جنگي افسانوي امريکا و ناکامي امريکا در کشورهاي افغانستان عراق باعث ظهور و احياي مجدد فدراتيف روسيه به مثابه يک ابر قدرت جهاني تحت قيادت و زعامت ولاديميرپوتين رييس جمهوري روسيه در صحنه بين المللي گرديد و فدراتيف روسيه جايگاه قبلي و اصلي خود را به منزله يک ابر قدرت نظامي که عظيم ترين و بيشترين بم هاي مخرب قدرت بلند اتمي و هايدروجني را در مقياس جهاني در دست دارد بيشتر از پيشتر در سطح جهاني احراز کرد.

2- فدراتيف روسيه با توليد راکت هاي بالستيکي S-300و S-400وساختن خطرناک ترين راکت بالستيکي دنيا بنام (زرکون) با سرعت پرواز (7400) کيلومتر در ساعت که 6 برابر سرعت صوت مي باشد و مي تواند هر گونه اهداف زميني، زيرزميني، کشتي ها و تحت البحري ها را مورد اصابت دقيق قرار داده و بدون هيچگونه ممانعت منهدم و تخريب کند.

3- از چند دهه قبل فدراتيف روسيه قابليت و توانايي انهدام سفينه هاي فضايي را در مدار زمين داشت و دارد.

4- فدراتيف روسيه از دير زمان بيش از (25تا30) هزار سرگلوله هاي اتومي و بم هاي اتومي تاکتيکي که اکويوالنت (Eqvivalent) تروتيل آنها از چند هزارتن تا چند ده هزارتن مي باشد. همچنان فدراتيف روسيه دارنده بيش از 6تا7 هزار بم هاي استراتيژيکي چاپ بزرگ که اکويوالنت تروتيل آن ها (صدها) هزارتن است مي باشد. به همين منوال روسيه داراي بم هاي چاپ فوق العاده بزرگ اتومي و هايدروجني مي باشد که اکويوالنت تروتيل آنها چند ميليون تن است. ناگفته نبايد گذاشت که در اثناي انفلاق يک بم چاپ بزرگ اتومي و هايدروجني در حدود (20 تا30) ميليون درجه سانتي گراد حرارت توليد مي نمايد.

5- اگر حکومت روسيه کليه بم هاي دست داشته خود را در يک زمان واحد در هوا، در سرزمين، در زير زمين، در سربحرها و در زير ابحار انفلاق بدهد احتمال آن مي رود که کره زمين از مدارش خارج شود.

6- روس ها 58 سال قبل از امروز يک طياره نوع (B52) امريکا را که از ميدان هوايي شهر پشاور پاکستان به مقصد جاسوسي به طرف شهر مسکو پرواز کرده بود توسط يک راکت زمين به هوا در ارتفاع (30 کيلومتري) زمين، در فضاي شهر مسکو سقوط داده بودند و پيلوت طياره را بنام (پاورز) زنده بازداشت کردند.

قطعات و پارچه هاي اين طياره جاسوسي سقوط داده شده امريکايي فعلاً در موزيم نظامي شهر مسکو در منطقه يي به نام (وي. دي-ان - خه) محافظه مي گردد.

نويسنده اين مقاله، سال ها قبل پارچه هاي اين طياره سقوط داده شده امريکايي را در موزيم متذکره نيز مشاهده کرده است.

7- هر يک راکت کروز (S-400) فدراتيف روسيه در شعاع 50 کيلومتري قابليت و توانايي انهدام 40 تا 50 هدف را در يک وقت دارا مي باشد. اين راکت هاي بالستيکي زمين به هوا راهدار گريز بوده و رديابي آنها خيلي ها مشکل افزا مي باشد.

8- با درنظرداشت اهميت، حساسيت و محرميت تأثيرات فاجعه بار و خانمانسوز سلاح هاي مخرب هستوي، کيمياوي و باکتريالوژيکي که چون به مثابه دشمن بشريت و به منزله منهدم کننده مدنيت بشريت است از توضيحات و تشريحات بيشتر در زمينه از خواننده گان روشن ضمير روزنامه وزين و با اعتبار آرمان ملي نويسنده مقاله معذرت مي خواهد.

9- همين برتري طلبي نظامي، سلطه جويي و جنگ افروزي سردمداران ميليتاريست قصر سفيد امريکا، جمهوري چين را که در عرصه هاي اقتصادي، توليدات صنعتي و در استقامت هاي بازرگاني و تجارتي، همرديف قوي و رقيب بالقوه امريکا مي باشد مجبور و ناگزير ساخت تا کشور چين در عرصه هاي توليدات جنگ افزارهاي نظامي، راکت هاي مخرب بالستيکي و سلاح هاي هستوي به يک قدرت بزرگ اقتصادي، سلاح هاي ذروي ... و تکنالوژي پيشرفته  عصري فضايي و کيهاني در مقياس جهاني مبدل گردد.

10- ظاهر شدن و تبديل شدن کشور چين به مثابه دومين قدرت بزرگ اقتصادي دنيا و به منزله سومين قدرت داراي زرادخانه هاي ذروي جهان: پيام آور، مبشر و بيانگر اين واقعيت عيني انکار ناپذير است که دنياي يک قطبي تحت قيادت و زعامت کشور هاي استعماري و امپرياليستي امريکايي و اروپايي به جهان چند قطبي که به سود تمام کشورهاي گيتي مي باشد مبدل شده است.

11- به عبارت برهنه تر و به تفسير عريان تر، ظهور مجدد ابر قدرت فدراتيف روسيه داراي عظيم ترين قدرت اتومي و هايدروجني دنيا و تبديل شدن کشور چين به بزرگترين قدرت اقتصادي داراي دندان هاي اتومي و دستيابي کشورهاي کورياي شمالي، هندوستان و پاکستان به راکت هاي مخرب بالستيکي و بم هاي اتومي به مثابه بزرگترين عامل باز دارنده جلو زورگويي ها، يکه تازي ها و سلطه جويي هاي امريکا را در صحنه بين المللي تا اندازه زياد تقليل داده و تضعيف نموده است.

12- به تعبير ديگر با نيرومند شدن فدراتيف روسيه، جمهوري هاي چين، کورياي شمالي و ايران ديگر سردمداران قصر سفيد و جنگ سالاران کاخ پنتاگون امريکا در همسويي با کشورهاي عضو پيمان نظامي ناتو يگانه تصميم گيرنده گان مسايل مهم، حساس و حياتي جامه جهاني شناخته نمي شوند. چنانچه جنگ افغانستان که 17 سال مي شود ادامه دارد ضعف قدرت جنگي امريکا و ناتو را به نمايش گذاشته و ناکامي شان را متجلي ساخته است.

13- اين امر مصدق اين واقعيت و مؤيد اين حقيقت است که: کشورهاي استثماري، استعماري و امپرياليستي غربي، ديگر به مثابه يکي از ايجابات ترقي، رشد اقتصادي توازن قدرت نظامي و انکشاف در عرصه هاي جهش و تکامل صحنه هاي زنده گي ملت هاي کشورهاي دنيا به زعم و سليقه خودشان آزادانه مانور کرده نمي توانند. نمونه زنده و حجت برجسته جنگ سوريه و درگيري هاي نظامي کشور اوکراين است.

13- اگر دونالد ترامپ رييس جمهور متلون مزاج امريکا ضعف اندازه کميت و پيمانه کيفيت سلاح هاي موجود اتومي امريکا را در برابر قدرت برتر سلاح هاي اتومي و هايدروجني فدراتيف روسيه احساس نمي کرد؟ هرگز بودجه هنگفت مبلغ 56 ميليارد دالري را براي توليد سلاح هاي اتومي امريکا اختصاص نمي داد.


مقاله های سیاسی

!از اسب تروا تا اسب حافظ سعید

2017-Apr-25 ||  پرتو نادری

گفتند والي ننگرهار اسبي به رييس جمهور بخشيده است. چموش و سخت لگام. اسبي که آن را جز اميران و شاهان کس ديگري نتواند پاي بر رکاب گذاشتن. گفتند اين اسب در گذشته از حافظ سعيد امير خراسان داعشيان بوده است و رفتاري دارد داعشي، اما روشن نيست که اسب امير خراسان مي تواند رفتار دموکراسي افغاني را ياد گيرد يا نه! وقتي اين خبر را شنيدم نمي دانم چرا ماجراي اسب شهر تروا يادم آمد. در حماسه هاي يوناني آمده است که چون يونانيان به سرکرده گي «آشيل» به هدف تسخير شهر تروا کشتي ها بر آب افگندند و تروا را در محاصره کشيدند، سپاهيان تروا تيرها در کمان ها گذاشتند و در برابر مهاجمان انتقام جو ايستادند. خون ريختند و اما از شهر و سرزمين خود پاسداري کردند. تروا ده سال تمام در محاصرة يونانيان ماند؛ اما کاري از پيش نرفت. دروازة شهر همچنان بسته ماند و تيرهاي پاسدارن در افقها به پرواز! آشيل دل...

ارگ از تــک روی دســت بکشــد

2017-Apr-25 ||  قشلاقی

در بحبوحه افزايش بد امني و خطر سقوط برخي از ولايت ها به دست دشمن، ارگ شديد تر از پيش بر طبل انحصار گري هاي خويش مي کوبد و به جان اقوام افغانستان افتاده است. اين کار را طالبان نيز در آغاز اولين سال حکمراني شان بر کابل کردند. آنان در آغاز با شعار مبارزه بر ضد شر و فساد کمر بستند تا افغانستان را از چنگال فرماندهان مسلح جهادي پاک کنند، ولي به مجرد اشغال کابل به اصل خويش برگشتند و به برچيدن بساط اقوام ديگر در افغانستان آغاز کردند. يکي از دلايل شکست طالبان همين تک روي هاي قومي شان نيز بوده است؛ زيرا همه دانستند و کمر به مبارزه مقاومت بر عليه آنها بستند و حتا ناگزير شدند براي نجات از اين بلاي خون آشام، کمک و مداخله امريکا را براي سرنگوني اين رژيم قبول کردند. افغانستان اينک بار ديگر بر لبه پرتگاهي قرار دارد که  بيست سال پيش قرار داشت. رييس جمهوري کشور به بهانه هاي گوناگو...

سید حسین اشراق در گردهمایی زیر نام فراخوان اجندای ملی: بحران مشروعیت در کشور وضعیت را غیر قابل تحمل کرده است

2017-Apr-25 ||  سيد حسين اشراق

نابسامانی ها موجب شده است تا سلطه اقلیت بازیگران سیاسی بر اکثریت، به جریان مسلط مبدل شود حضار گرامي، شخصيت هاي عاليقدر اشتراک کننده در مجلس سلام بر شما! خوشحال هستم که در خدمت شما قرار دارم، از برگذار کننده گانِ اين مجلس پرشکوه مخصوصاٌ برادر عزيزم جناب سفير صاحب احمد ولي مسعود سپاسگزارم که اين فرصت را در اختيار من قرار دادند.   بحثِ امروز پيرامون مرحلة جديدِ آجنداي ملي است، آجنداي ملي که از جنس حزب و سازمان سياسي صرف نيست، بلکه به عنوان يک تجربة جديد، گفتمانِ سياسي ناشي از فلسفة اجتماعي است که از چشم اندازِ اخلاق، عدالت و هنجار هاي شهروندي به مسايلِ مربوط به قدرت، زعامت و مديريتِ تحولات سياسي و اجتماعي مي پردازد.     حضار گرامي! افغانستان در شرايط نابساماني قرار دارد، ضروري به نظر مي رسد تا نيروهاي سياسي آينده نگر و فعالانِ جامعة مدني از رهگذرِ مک...

آقای رییس جمهور! تو ملامت هستی

2017-Apr-24 ||  صدیق الله توحیدی

دوسال از رياست جمهوري جناب شما و تأسيس حکومت وحدت ملي گذشت، هرروز مردم اميدشان را نسبت به آينده از دست مي دهند. حملات پيهم ومخوف تروريستي وعدم شناسايي و مجازات عاملان نفوذي دشمن در نيروهاي امنيتي؛ اين نگراني رابه وجود آورده است که حکومت نمي تواند امنيت شهروندان را تأمين نمايد.  جناب رييس جمهور!  وقتي بررياست محافظت رجال برجسته حمله صورت گرفت، مردم مي خواستند که بدانند کدام دست هاي نامرئي است که اين فاجعه را آفريده است، اما ازآن واقعه روزها وماه ها سپري شد نه نتيجه تحقيق اعلام شد ونه هم کسي به اين اتهامات بازداشت گرديد ونه هم مجازات شد. فاجعة بيمارستان چهارصد بستر داغ ديگري بردل هاي مردم گذاشت که جناب شما به سرعت کميسيوني را توظيف و وعده سپرديد که عاملان وايادي نفوذي دشمن را اين کميسيون شناسايي وبه پنجه قانون خواهد سپرد، نه تنها اين که کميسيون به اصطلاح ...

بند کمال خان بعد از پنجاه سال

2017-Apr-24 ||  عبدالحمید مبارز

در پايان پنجاه سال است که اکمال دو فاز بند کمال خان اعلان و کار ساختمان فاز سوم آن آغاز شد. آغاز اين کار کار بزرگي مي باشد؛ زيرا مديريت آب هلمند بدست افغانستان قرار مي گيرد، آن وقت افغانستان براي ايران همان مقدار آبي را جاري خواهد ساخت که در قراردادي که بين محمد موسي شفيق، آخرين صدراعظم دوره شاهي افغانستان و عباس هويدا، آخرين صدراعظم دورة شهنشاهي ايران امضا شد و پارلمان هاي هر دو کشور آن قرارداد را به تصويب رسانده و دو پادشاه وقت دو کشور آن را توشيح کرده اند و ملت هاي ايران و افغانستان از آن به خوشي استقبال کردند و مردمان هر دو کشور انتظار داشتند که بر پايه اين قرارداد روابط دوستانه ي افغانستان و ايران وسيع‌تر و محکم تر بگردد. اين که براي ساختمان فاز سوم بند کمال خان، وزير آب و برق چهارسال وقت تعيين کرده و علت و شکل ساختمان و موادي را که در آن بکار مي رود توضيح نکرد تا...

توطیه های بزرگ بر ضد مردم و کشور

2017-Apr-23 ||  مهرالدین مشید

موجودیت تروریستان در درون نظام مرگ آفرین شده است اوضاع در کشور طوري به پيش مي رود که گويا هر لحظه دستان نامريي اي هر روز بيشتر از روز ديگر وضعيت امنيتي، سياسي، اقتصادي و اجتماعي را نابسامان تر مي کند و کشتي توفان زدة کشور را به سوي توفان هاي خطرناک يدک مي کنند. با تأسف که  شرايط بد سياسي در موجي از توطيه هاي خطرناک افغانستان را هر لحظه بيشتر از روز ديگر بر لبة پرتگاه مي کشاند که  به صورت قطع به نفع مردم و کشور نيست. از پيشامد هاي کنون در کشور معلوم مي شود که دستاني از شرق و غرب و شمال و جنوب به سوي کشور دراز شده و در کار توطية بزرگ برضد مردم و کشور دست دارند و چنان رخداد ها به گونة زنجيره يي يکي پيهم به وقوع مي پيوندند که حتا بدتر از کارگزاران ستون پنجم امنيت ملي و منافع ملي را تهديد مي کنند. اين تهديد ها در حالي افزايش مي يابند که مخالفان مسلح در يک سلسله حمله هاي ز...

حکومت وحدت ملی یا گدام مشاوران بیکاره

2017-Apr-22 ||  احمد سعیدی

وقتي به خودسري وخود کامه گي سران حکومت وحدت ملي نگاه مي کنم در مورد جذب ونصب مشاورين شان تعجب مي نمايم. بعد از سبکدوشي آقاي داوود اساس مشاور ارشد داکتر عبدالله عبدالله در يکي از رسانه ها با وي از نزديک ديدم، علت برطرفي خود را برايم بيان نمود، از آقاي اساس پرسيدم که داکتر عبدالله چند مشاور دارد؟ وي گفت: 162 مشاور. برايش گفتم بعد از سبک دوشي شما شايد تعداد به 161 رسيده باشد. از او پرسيدم مشاورين رييس جمهور به کدام تعداد است؟ گفت، دقيق نمي دانم، شايد از 180 نفر زيادتر باشد. از معاشات پرسيدم، برايم گفته شد هيچ کس از 50000 افغاني کمتر و از 300000 افغاني معاش بالاتر ندارد. با خود گفتم اي داد و بيداد. از سوي ديگر گاهي اين سوال نزد من مطرح مي شود واز خود مي پرسم چطور ممکن است رهبران ديکتاتور وخود پسند خود کامه به مشوره مشاورين که خود توجه کنند. در جهان رؤساي جمهور حد اکثر از پانزده مش...

روسیه در فکر ویتنامی ساختن جنگ افغانستان برای امریکاست

2017-Apr-22 ||  محمد علی مهرزاد

روسيه بعدازتجاوز به افغانستان وکشتار مردم بيگناه وويراني داشته هاي مادي ومعنوي درکشور ما؛ اين دومين فاجعة ننگين درقاموس جنايات بشري است که درکشتاردسته جمعي توسط حکومت دست نشانده خود درسوريه با استفاده ازبمب هاي خوشه اي وفلج کنندة اعصاب که منجربه کشتن بالاترازصدنفراعم ازکودک، جوان، پيرمردان  و زنان معصوم، بيگناه و غيرنظامي شد، قلب ميليون ها انسان با وجدان را جريحه دارساخته است؛ حتا در ملل متحد به حدي انعکاس داشت که با اکثريت مطلق مخالف اين عمل ددمنشانه بودند و آن را محکوم کردند. بازگشت روسيه بعد ازشکست درافغانستان درسطح بين المللي حادثة مصيبت باردر سوريه، تکرار جنايت تاريخي است که موقع تجاوزواشغال افغا نستان انجام گرفت. روسيه قبل از اين که مبارزه عليه تروريستان را انجام دهد ،خود به حيث تروريست دولتي درکشتارمردم غير نظامي ديروز درافغانستان وامروز درسوريه ...

Previous   ||   Next