سرمقاله

مسؤولیت بزرگ خطیبان مساجد هنگام ادای نماز عید

2017-Jun-24  || 

ماه مبارک رمضان يا ماه مهماني خداوند«ج» پايان مي يابد و احتمالاً فردا يکشنبه عيد باشد. ماه رمضان امسال از خونين ترين ماه ها بود که تروريستان با راه اندازي حملات انتحاري و انفجار، جان تعداد زيادي از مسلمانان روزه دار را گرفتند. پاکستان و عربستان دو کشوري است که از طالبان حمايت مي کنند، ايران هم متهم به همکاري با طالبان شده است. همکاري ترکيه با داعش نيز زبان زد عام و خاص بوده و قطر رسماً از سوي برخي از کشورها، حامي تروريستان اعلام گرديده است. برخي از رهبران کشورهاي اسلامي براي منافع شخصي شان دست به هر نوع جنايت مي زنند. بيشتر کشورهاي اسلامي در مخاصمت و دشمني بسر مي برند و يکديگر شان را به ارتکاب انواع جنايات متهم مي کنند. با اين وضعيت، مسلمانان به حالت بسيار زار و اسفبار قرار دارند و خون شان بي ارزش و بي اهميت شده است. وضعيت مردم مسلمان افغانستان نسبت به همه، بدتر گزارش مي شود. اين همه ظلم و ناروا از سوي برخي از همين کشورهاي اسلامي و با حمايت شان از تروريستان بر ما اعمال مي شود. طالبان وداعش با قتل و کشتار مردم بيگناه و ارتکاب جنايات غير انساني، وظيفه دارند تا دين خدا را چنان زشت نشان بدهند که همه از آن گريزان شوند. حال از ترس حملات انتحاري نه بيمارستان مصون است ونه مساجد. امروز مسلمانان، عبادت خدا را در مساجد با ترس و هراس انجام مي دهند و هر لحظه فکر مي کنند که ممکن است انفجاري صورت گيرد و يا تروريستي وارد مسجد شو


غنی می خواهد با زور حکومت کند!

حضور ستون پنجم در درون شورای ملی!

نیروهای امنیتی کشور نیاز به حمایت و همکاری دارند!

شیعه و سنی باهم برادر اند!3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

SUBSCRIBE TO RSS

رییس جمهور غنی در رابطه به حاکمیت قانون پاسخ ندارد

اشرف غني رييس جمهوري افغانستان عصر ديروز در يک نشست خبري ظاهر شد تا دست آورد هايش را از سفر به اندونيزيا و آستراليا با مردم شريک سازد.

در اين نشست خبري خبرنگاران زيادي دعوت شده بودند، اما چنانچه به نظر مي رسد؛ قبل از برگزاري اين نشست خبري، دفتر سخنگوي رياست جمهوري از خبرنگاران تعهد گرفته بود تا غير از آجنداي سفر رييس جمهوري به آستراليا، سوال ديگري مطرح نکنند.

شاه حسين مرتضوي، معاون سخنگوي رياست جمهوري در صفحة فيسبوک اش نوشته است که "خبرنگاران محترم براساس تفاهم، وعده کرده بودند که در پيوند به موضوع کنفرانس سوال مي کنند.

 همکاري رسانه ها و خبرنگاران محترم سبب مي گردد، تا نشست هاي خبري دوامدار در مسايل مختلف داشته باشيم."

اما رييس جمهور با پرسش هاي جدي تري مواجه شد. يکي از خبرنگاران طلوع نيوز در مورد حاکميت قانون خواست سوالي را از رييس جمهور مطرح کند، اما اين خبرنگار با واکنش جدي رييس جمهور قرار گرفت و از اين خبرنگار خواسته شد که به غير از آجنداي کنفرانس، سوال نکند.

خبرنگار مي خواست در مورد اين که کامران علي زايي رييس شوراي ولايتي هرات چرا قانون تطبيق نمي شود، در حالي که حکم دادگاه نيز صادر شده است که بايد آقاي علي زي دوو نيم سال زنداني شود.

دفتر ني در واکنش به اين اقدام گفته است که هيچ تفاهمنامة فراتر از قوانين نافذة جمهوري اسلامي افغانستان بوده نمي تواند.

عبدالمجيب خلوتگر، رييس عمومي ني در اين مورد گفت:" قانون از تفاهم و تفاهمنامه ها فرا تر است، مادة پنجاه قانون اساسي دسترسي به اطلاعات را حق هر شهروند مي داند. قانون دسترسي به اطلاعات ارايه هر گونه اطلاعات را مگر اين که خلاف منافع عامه، تماميت ارضي و استقلال افغانستان باشد، از وظايف دولت افغانستان مي داند. هيچ مفاهمه ي نمي تواند قانون اساسي و يا قانون دسترسي به اطلاعات را نفي کند."

قابل ذکر است که خبرنگار به اساس اصول خبرنگاري و به اساس قانون دسترسي به اطلاعات و به اساس قانون اساسي افغانستان حق دارد در کنفرانس هاي مطبوعاتي در رابطه به هر موضوع از مقامات دولتي پرسش مطرح کنند و هيچ نوع قيد و شرط براي مطرح کردن پرسش در کنفرانس هاي خبري وجود ندارد.

گرفتن تعهد خبرنگاران پيش از برگزاري کنفرانس مطبوعاتي از سوي تيم مطبوعاتي رييس جمهور غني برخلاف قوانين نافذة جمهوري اسلامي افغانستان بوده که بايد دولت افغانستان متوجه اين گونه برخورد هاي غير قانوني باشد.

رئيس‌جمهوري افغانستان همچنان در نشست‌خبري خود اظهار کرد: در سال گذشته خوشبختانه شريان‌هاي آسيا براي ما باز شده و ما از اين پس نه تنها شريان‌هاي خود را باز کرده بلکه بايد شريان ديگر کشورها را باز کنيم.

وي افزود: ارتباط افغانستان با کشورهاي منطقه خوب بوده و به زودي بايد افغانستان تبديل به مرکز تجارت و ترانزيت بين‌المللي شود که اين نياز به سرمايه‌گذاري در بخش زيربنايي دارد.

رئيس‌جمهوري افغانستان با بيان اين که امروز جنگ در افغانستان جنگ مواد مخدر است، گفت: ما در صف اول جنگ قرار داريم و براي ثبات افغانستان مي‌جنگيم.

غني ادامه داد: در 16 سال گذشته 800 ميليارد دالر از تجارت مواد مخدر کسب شده است.

وي در بخش ديگري از سخنانش به دستآوردهاي سفر اخير خود به اندونزيا اشاره کرد و افزود: از دلايل سفر به اندونزيا استفاده از تجربه 40 ساله اين کشور درباره کاهش فقر و خدمات رساني و پيشرفت بوده چرا که اين کشور  بزرگترين اقتصاد آسيا را دارد.

غني با بيان اين که اندونزيا مي‌تواند همکار خوب افغانستان در مراودات بين المللي باشد، عنوان کرد: اندونزيا کشوري است که از ديکتاتوري به دموکراسي رسيده و لذا مي‌تواند کمک کننده خوبي براي دولت و شوراي عالي صلح افغانستان باشد.

وي از سفر سرمايه‌گذاران اقتصادي اندونزيايي در ماه‌هاي آينده به افغانستان خبر داد.

غني از امضاي 6 سند همکاري افغانستان با اندونزيا خبر داد و گفت: اندونزيا در ماه هاي آينده در افغانستان سرمايه گذاري خواهد کرد و ما هم متقابلاً تمايل به سرمايه گذاري در اندونزيا داريم.

رئيس‌جمهوري افغانستان تأکيد کرد: در افغانستان مشکل اول ما جنگ، مشکل دوم مواد مخدر و مشکل سوم فساد اداري است که سفر به آستراليا با هدف مبارزه با فساد اداري صورت گرفت و قرار است آستراليا در مبارزه با فساد اداري به ما کمک کند.

وي با بيان اين که از موضوعات مهم ديگر افغانستان موضوع «آب» است، عنوان کرد: ؛ ما منبع آب براي تمام همسايه ها هستيم، اما خودمان از «سيل» و «خشکسالي» رنج مي‌بريم.

رئيس‌جمهوري افغانستان افزود: مديريت آب از حياتي ترين مسايل افغانستان است، از آستراليا خواسته شده تا در بخش مديريت آب در بخش رودخانه ها کمک کند.

 رئيس‌جمهوري افغانستان از هدف سفر خود به سنگاپور نيز ياد کرد و گفت: مهمترين بخش همکاري با سنگاپور به اين صورت خواهد بود که معاونين، رؤسا و ادارات مستقل ما به عنوان تجربه مشترک به سنگاپور خواهند رفت تا ببينند سيستم کارآمد چگونه ايجاد مي شود.


FRESH NEWS

فاصله میان حکومت و مردم از میان می رود

2017-Jun-24 || 

برنامه جمع آوری موانع و دیوارهای سمنتی از روی جاده های پایتخت آغاز گردید شهرداري کابل به‌منظور از بين بردن مشکلات ترافيکي اقدام به جمع‌آوري سنگ‌ديوارها و موانع سمنتي کوچک از سطح شهر کابل کرد. عبدالله حبيب زي، شهردار کابل مي‌گويد که اين برنامه مطابق فيصله کابينه حکومت، شوراي امنيت، شهرداري کابل و ارگان‌هاي امنيتي آغاز شده‌است. حبيب زي گفته‌است که کار برداشتن موانع از جاده‌هاي پايتخت حدود سه ماه را در بر خواهد گر...

معترضان جنبش رستاخیز: حمله به چادر تحصن و معترضان در حال عبادت، وحشی‌گری و خون خواری حکومت را نشان می‌دهد

2017-Jun-21 || 

جنبش رستاخيز تغيير که پس از چند انفجار مهيب در شهر کابل به جاده ها آمدند و در برخي نقاط شهر چادر زدند که برخي از چادر ها را بنابر ملاحظاتي جمع کردند  ولي چادر مرکزي آنها که در منطقه شيرپور شهر کابل پابرجا بود، شب گذشته اين چادر هم مورد حمله نيروهاي امنيتي قرار گرفت که به اثر اين حمله، دو تن از معترضان کشته، 27 تن زخمي و 11 تن ديگر باز داشت شدند. به گزارش خبرنگار آرمان ملي،در نشست خبريي که معترضان ديروز در پارک شهر نو کابل داشتند، به خبرنگا...

شش و نیم میلیون کودک افغان در معرض خطر قرار دارد

2017-Jun-20 || 

وزارت کار، امور اجتماعي، شهدا و معلولين افغانستان، ديروز از برنامه ملي حمايت از کودکان آسيب پذير، يتيم و بي‌سرپرست، گرامي‌داشت کرد. عبدالرزاق سالارزي، رييس خدمات و تأمينات اين وزارت گفت، شش و نيم ميليون کودک افغان در معرض خطر قرار دارد و آسيب پذير اند. به گفتة آقاي سالارزي، کودکان آسيب پذير شامل 23 کتگوري مي‌شوند. او گفت، وزارت ما در سطح کشور در برابر 23 کتگوري کودکان مسؤول است که با خطر مواجه اند، مانند گدا، بي‌سرپرست، يتيم، ...

ديويد پتريوس: تا زمانی‌که پاکستان نخواهد، امریکا بر طالبان پیروز نمی ‌شود

2017-Jun-18 || 

جنرال ديويد پتريوس، رييس پيشين امنيت ملي ايالات متحده امريكا و فرمانده كل قواي ايتلاف به رهبري امريكا در افغانستان و عراق در مصاحبه با شبكه تلويزيوني امريكايي PBSگفته است كه امريكا براي يك دليل مؤجه در افغانستان است و ناگزيريم براي همان دليل آنجا بمانيم. خبرنگار تلويزيون PBS، بحث را با جنرال پتريوس با پرسش اين سوال كه امريكا مي خواهد 4000 سرباز اضافي به افغانستان بفرستد، آيا به نظر شما اين يك اقدام خردمندانه است؟ آغاز نمود. پتريوس در پاس...

وزارت خارجه آلمان: درباره انفجار مرگبار کابل تحقیق می‌کنیم

2017-Jun-14 || 

وزارت خارجه آلمان اعلام کرده که کارشناسان آلماني در مورد انفجار روز چهارشنبه 10 جوزا در کابل تحقيق مي‌کنند. براساس خبرنامه اين نهاد قرار است که اين کارشناسان به زودي به افغانستان اعزام شوند. وزارت خارجه آلمان افزوده که تحقيق درباره اين "جنايت"مستلزم همکاري نزديک و مؤثر بين‌المللي با نهادهاي افغانستان و ساير کشورهاي ذيربط است. اين نهاد تأکيد کرده که "ما بايد مشترکاً در برابر هراس‌افگني مقابله کنيم." وزارت خارجه آ...

قرارداد فروش ۱۴۳ جریب زمین به شرکت الکوزی از سوی مجلس نماینده گان رد شد

2017-Jun-13 || 

مجلس نماینده گان فروش زمین از سوی رییس جمهور به شرکت الکوزی را تاراج ملکیت های مردم تلقی کرد مجلس نماينده گان قرارداد فروش 143 جريب زمين ملکيت هوانوردي ملکي به شرکت الکوزي را خلاف قانون دانسته و با اکثريت آراي نماينده گان رد کرد. اين زمين به فرمان رييس جمهور غني و به قيمت هر متر مربع 160 افغاني به شرکت الکوزي بدون داوطلبي فروخته شده بود. اعضاي مجلس نماينده گان فروش اين زمين را مخالف ماده 66 قانون اساسي مي دانستند. بر بنياد اين ماده، رييس ...

نذیر احمدزی: خیمه‌های تحصن از شهر کابل برداشته خواهد شد

2017-Jun-12 || 

تعدادی از باشنده‌گان پکتیا نیز به جنبش رستاخیز پیوستند محمد اشرف غني، رييس جمهوري افغانستان در ديدار با شماري از نماينده‌گان شوراي ملي که براي حل منازعة معترضان گماشته شده‌اند، گفته‌است که خواست‌هاي مشروع آن‌ها قبول مي‌شود. آقاي غني در اين ديدار از شوراي ملي خواست؛ تا در اين برهة خاص زماني، از خانة ملت صداي وحدت و همدلي بلند کند. آقاي غني در ادامة سخنانش افزود که دولت مکلف است تا به خواست‌هاي مشروع مردم رسيده‌...

عبدالقادر زازی وطندوست: رییس جمهور غنی قُر گفته است وی با انحصار قدرت پشتیبانی طرفداران خودش را از دست داد و در پارلمان پنج وکیل هم ندارد

2017-Jun-11 || 

در حالي معاون سخنگوي رياست جمهوري از آماده‌گي حکومت براي معرفي نامزد وزيران براي گرفتن رأي اعتماد از سوي مجلس نماينده‌گان سخن زد وآماده گي حکومت را اعلام داشت. اما عبدالقادر زازي وطندوست عضو هيأت اداري مجلس نماينده گان اين سخنان معاون سخنگوي رياست جمهوري را عوام فريبي تلقي کرد. به گزارش خبرنگار آرمان ملي، ديروز آقاي وطندوست عضو هيأت اداري مجلس نماينده گان در يک گفتگو با تلويزيون طلوع به حکومت اتهام واردکرد که اراده‌يي براي م...

Previous   ||   Next