سرمقاله

!سرقوماندان اعلی نیز از مردم معذرت بخواهد

2017-Apr-25  || 

پس از فشارهاي زياد به ويژه کاربران شبکه هاي اجتماعي در رابطه به حادثه خونين قول اردوي شاهين در ولايت بلخ که تعداد زيادي از سربازان کشور شهيد و زخمي شدند، ديروز وزير دفاع و رييس ستاد ارتش ظاهراً استعفا دادند. اگر اين دو مقام وزارت دفاع کشور خود شان داوطلبانه استعفا داده باشند، کار با ارزشي کرده اند. زيرا در کشور ما افغانستان اساساً فرهنگ استعفا و کنار رفتن داوطلبانه رسم نيست در حالي که در برخي از کشورها، با کوچکترين حوادث ناگوار به ويژه مسايل امنيتي، مسؤولان کنار مي روند. اما در رخداد غم انگيز و مرگبار قول شاهين، نهادها و افراد ديگري هم مقصر اند که بايد استعفا بدهند و يا دست کم از مردم معذرت بخواهند و به کم کاري و ضعف شان اعتراف بدارند. رييس جمهوري کشور که همواره به سرقوماندان اعلي بودن خود افتخار مي کند بايد بپذيرد که در اين رخداد مقصر است. در روزهاي نخست همين وزير دفاع که از سوي رييس جمهور معرفي شد، در رسانه ها آگاهان نظر دادند که وي شايستگي وزارت دفاع را ندارد و نمي تواند جنگ را در کشور مديريت کند. اما رييس جمهور به اين نظريات سالم آگاهان توجه نکرد و وزير دفاع و رييس ستاد ارتش از سوي غني و عبدالله با ملاحظات سياسي و قومي گماشته شدند که نتايج آن را ديديم. به همين گونه مجلس نماينده گان، نهاد ديگري است که در قضيه قول اردوي شاهين و رخدادهاي غم انگيز و مرگبار ديگر مقصر شناخته مي شود. همين مجلس نماينده گان بود که به مسؤول


ضرورت قیام ملی در برابر طالبان!

!مسؤولان نهادهای کشفی مورد بازپرس جدی قرار بگیرند

!طرح اداره موقت واکنش در برابر انحصار قدرت

!پاکستان به عنوان کشور حامی تروریستان به جهان معرفی شود3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

SUBSCRIBE TO RSS

رییس جمهور غنی در رابطه به حاکمیت قانون پاسخ ندارد

اشرف غني رييس جمهوري افغانستان عصر ديروز در يک نشست خبري ظاهر شد تا دست آورد هايش را از سفر به اندونيزيا و آستراليا با مردم شريک سازد.

در اين نشست خبري خبرنگاران زيادي دعوت شده بودند، اما چنانچه به نظر مي رسد؛ قبل از برگزاري اين نشست خبري، دفتر سخنگوي رياست جمهوري از خبرنگاران تعهد گرفته بود تا غير از آجنداي سفر رييس جمهوري به آستراليا، سوال ديگري مطرح نکنند.

شاه حسين مرتضوي، معاون سخنگوي رياست جمهوري در صفحة فيسبوک اش نوشته است که "خبرنگاران محترم براساس تفاهم، وعده کرده بودند که در پيوند به موضوع کنفرانس سوال مي کنند.

 همکاري رسانه ها و خبرنگاران محترم سبب مي گردد، تا نشست هاي خبري دوامدار در مسايل مختلف داشته باشيم."

اما رييس جمهور با پرسش هاي جدي تري مواجه شد. يکي از خبرنگاران طلوع نيوز در مورد حاکميت قانون خواست سوالي را از رييس جمهور مطرح کند، اما اين خبرنگار با واکنش جدي رييس جمهور قرار گرفت و از اين خبرنگار خواسته شد که به غير از آجنداي کنفرانس، سوال نکند.

خبرنگار مي خواست در مورد اين که کامران علي زايي رييس شوراي ولايتي هرات چرا قانون تطبيق نمي شود، در حالي که حکم دادگاه نيز صادر شده است که بايد آقاي علي زي دوو نيم سال زنداني شود.

دفتر ني در واکنش به اين اقدام گفته است که هيچ تفاهمنامة فراتر از قوانين نافذة جمهوري اسلامي افغانستان بوده نمي تواند.

عبدالمجيب خلوتگر، رييس عمومي ني در اين مورد گفت:" قانون از تفاهم و تفاهمنامه ها فرا تر است، مادة پنجاه قانون اساسي دسترسي به اطلاعات را حق هر شهروند مي داند. قانون دسترسي به اطلاعات ارايه هر گونه اطلاعات را مگر اين که خلاف منافع عامه، تماميت ارضي و استقلال افغانستان باشد، از وظايف دولت افغانستان مي داند. هيچ مفاهمه ي نمي تواند قانون اساسي و يا قانون دسترسي به اطلاعات را نفي کند."

قابل ذکر است که خبرنگار به اساس اصول خبرنگاري و به اساس قانون دسترسي به اطلاعات و به اساس قانون اساسي افغانستان حق دارد در کنفرانس هاي مطبوعاتي در رابطه به هر موضوع از مقامات دولتي پرسش مطرح کنند و هيچ نوع قيد و شرط براي مطرح کردن پرسش در کنفرانس هاي خبري وجود ندارد.

گرفتن تعهد خبرنگاران پيش از برگزاري کنفرانس مطبوعاتي از سوي تيم مطبوعاتي رييس جمهور غني برخلاف قوانين نافذة جمهوري اسلامي افغانستان بوده که بايد دولت افغانستان متوجه اين گونه برخورد هاي غير قانوني باشد.

رئيس‌جمهوري افغانستان همچنان در نشست‌خبري خود اظهار کرد: در سال گذشته خوشبختانه شريان‌هاي آسيا براي ما باز شده و ما از اين پس نه تنها شريان‌هاي خود را باز کرده بلکه بايد شريان ديگر کشورها را باز کنيم.

وي افزود: ارتباط افغانستان با کشورهاي منطقه خوب بوده و به زودي بايد افغانستان تبديل به مرکز تجارت و ترانزيت بين‌المللي شود که اين نياز به سرمايه‌گذاري در بخش زيربنايي دارد.

رئيس‌جمهوري افغانستان با بيان اين که امروز جنگ در افغانستان جنگ مواد مخدر است، گفت: ما در صف اول جنگ قرار داريم و براي ثبات افغانستان مي‌جنگيم.

غني ادامه داد: در 16 سال گذشته 800 ميليارد دالر از تجارت مواد مخدر کسب شده است.

وي در بخش ديگري از سخنانش به دستآوردهاي سفر اخير خود به اندونزيا اشاره کرد و افزود: از دلايل سفر به اندونزيا استفاده از تجربه 40 ساله اين کشور درباره کاهش فقر و خدمات رساني و پيشرفت بوده چرا که اين کشور  بزرگترين اقتصاد آسيا را دارد.

غني با بيان اين که اندونزيا مي‌تواند همکار خوب افغانستان در مراودات بين المللي باشد، عنوان کرد: اندونزيا کشوري است که از ديکتاتوري به دموکراسي رسيده و لذا مي‌تواند کمک کننده خوبي براي دولت و شوراي عالي صلح افغانستان باشد.

وي از سفر سرمايه‌گذاران اقتصادي اندونزيايي در ماه‌هاي آينده به افغانستان خبر داد.

غني از امضاي 6 سند همکاري افغانستان با اندونزيا خبر داد و گفت: اندونزيا در ماه هاي آينده در افغانستان سرمايه گذاري خواهد کرد و ما هم متقابلاً تمايل به سرمايه گذاري در اندونزيا داريم.

رئيس‌جمهوري افغانستان تأکيد کرد: در افغانستان مشکل اول ما جنگ، مشکل دوم مواد مخدر و مشکل سوم فساد اداري است که سفر به آستراليا با هدف مبارزه با فساد اداري صورت گرفت و قرار است آستراليا در مبارزه با فساد اداري به ما کمک کند.

وي با بيان اين که از موضوعات مهم ديگر افغانستان موضوع «آب» است، عنوان کرد: ؛ ما منبع آب براي تمام همسايه ها هستيم، اما خودمان از «سيل» و «خشکسالي» رنج مي‌بريم.

رئيس‌جمهوري افغانستان افزود: مديريت آب از حياتي ترين مسايل افغانستان است، از آستراليا خواسته شده تا در بخش مديريت آب در بخش رودخانه ها کمک کند.

 رئيس‌جمهوري افغانستان از هدف سفر خود به سنگاپور نيز ياد کرد و گفت: مهمترين بخش همکاري با سنگاپور به اين صورت خواهد بود که معاونين، رؤسا و ادارات مستقل ما به عنوان تجربه مشترک به سنگاپور خواهند رفت تا ببينند سيستم کارآمد چگونه ايجاد مي شود.


FRESH NEWS

در گردهمایی فراخوان آجندای ملی: همه نهادهای سیاسی و گروه های اجتماعی در محور یک برنامه ملی جمع شوند و کشور را از بحران نجات دهند

2017-Apr-25 || 

گردهمايي زير نام (فراخوان آجنداي ملي) در کابل برگزار شد. به گزارش خبرنگار آرمان ملي، در اين گردهمايي که ديروز در کابل برگزار شد تعدادي از مردم و گروه هاي سياسي از مرکز و ولايت هاي کشور اشتراک کرده بودند و سخنرانان در مورد برنامه هاي آجنداي ملي معلومات دادند. سيد حسين اشراق، داکتر لطيف نظري، جنرال عتيق الله امرخيل و احمدولي مسعود، بنيان گذار آجنداي ملي در رابطه به مشکلات موجود در کشور تماس گرفتند و گفتند که بايد همه ي نهادهاي سياسي و گر...

در گردهمایی اولیای شاگردان در حمایت از مکاتب افغان – ترک

2017-Apr-24 || 

خانم گلبهار استاد مکتب نسوان: ما اولاد این کشور را اولاد خود و عزت این مملکت را عزت خود تلقی می کنیم دو تن به نماینده گی از اولیای شاگردان: ما نمی خواهیم رهبری مکاتب افغان- ترک تغییر کند و با سرنوشت هشت هزار دانش آموز بازی سیاسی صورت بگیرد پیام شاگردان به مقامات حکومت:ما درس برادری و همدیگر پذیری را در این مکاتب آموخته ایم و اگر بنیاد معارف ترکیه آرزوی خدمت به معارف افغانستان را دارد باید چند مکتب دیگر به آن داده شود که آن را جور کند ما...

در پیوند به حمله تروریستان بر قول اردوی 209 شاهین و تلفات ناشی از آن

2017-Apr-23 || 

امروز مردم افغانستان ماتم دارند پس از حمله مرگبار ده تن از حمله کننده‌گان انتحاري در قول اردوي 209 شاهين، 140 نفر شهيد و 70 نفر زخمي شدند. شوراى علماى افغانستان، از حکومت خواست  تا عزاى عمومى را در کشور اعلام نموده و براى زنده ماندن ياد شهداى اين رويداد، مينار يادگارى اعمار گردد. شوراي علماي افغانستان، اين حمله را عمل غيراسلامي و غير انساني خوانده و آنرا شديداً تقبيح کرده است و مى گويد که اين عمل مخالفان مسلح، خلاف تمام موازين اسلا...

سرور دانش: ما به عقب بر‌نمی‌گردیم

2017-Apr-22 || 

طرح حکومت موقت بازگشت به گذشته است سمپوزيم ملي جوانان در مورد اهداف توسعه پايدار، اواخر هفته گذشته در کابل راه اندازي شد.  اين سمپوزيم محل خوبي براي بيان مشکلات مردم از نقاط مختلف کشور و تدوين راهکار در جهت حل آنها مي‌باشد. همچنان پرداختن به اهداف توسعه پايدار و تحقق آن، حلال مشکلات افغانستان دردرازمدت عنوان شده است. سمپوزيم ملي جوانان توسط اجتماع متفکران جوان و با همکاري وزارت اقتصاد و کمک مالي برنامه هاي توسعه‌يي ملل متحد...

احمد ضیا مسعود: رییس جمهور با برکناری من اشتباه کرده است وباید اشتباه خود را پس بگیرد

2017-Apr-19 || 

سخنگوی رییس جمهور: آقای مسعود به فرمان رییس جمهور تعیین شد و به فرمان رییس جمهور برکنار گردید احمد ضيا مسعود در واکنش به سبکدوشي اش از سوي رييس جمهور گفت که وي با يک توافق شامل حکومت شده است و اشرف غني صلاحيت برکناري او را ندارد. به گزارش خبرنگار روزنامه آرمان ملي، احمد ضيا مسعود ديروز در يک نشست خبري در واکنش به سبکدوشي اش از سوي رييس جمهوري کشور به خبرنگاران معلومات داد و گفت که اشرف غني با اين عمل اشتباه کرده است و بايد اشتباه خود را ...

بیجاشده گان فاریاب: اگر مشکلات ما حل نشود خودکشی می کنیم

2017-Apr-18 || 

شماري از بيجا‌شده‌گان جنگ ولسوالي خواجه ناموسي فارياب در جوزجان هشدار مي‌دهند که اگر دولت به مشکلات‌شان رسيده‌گي نکند، دست به خودکشي دسته‌جمعي خواهند زد. شماري از خانواده‌هاي بي‌جا‌شده که در حال حاضر در روستاي چرمگرخانة ولايت جوزجان در خانه‌هاي مخروبه و کرايي به سر مي‌برند، از بي‌توجهي مقام‌ها شکايت دارند و مي‌گويند، با اين که چندين نهاد دولتي و خصوصي از مهاجران سروي نموده اند،  اما تاکنون هيچ کمکي ...

محمد اسماعیل والی پیشین هرات: عساکر امریکایی در افغانستان صلح را تأمین نمی توانند

2017-Apr-17 || 

اگر دولت توجه  می کرد، مرزهای کشور به مرکز مخالفان مسلح تبدیل نمی شد به گزارش خبرنگار روزنامه آرمان ملي در هرات، محمد اسماعيل خان وزير پيشين انرژي و آب افغانستان که هم اکنون در هرات به سر مي برد ديروز در يک نشست مطبوعاتي گفت  که اعزام عساکر بيشتر در افغانستان هيچ سودي به تأمين صلح در کشور نخواهد داشت. وي گفت، اعزام عساکر بيشتر و پشتيباني خارجي اگر وسيله‌يي براي نجات افغانستان از بحران و جنگ مي شد پنج سال قبل يکصد و پنجاه هزار سر...

حامد کرزی در واکنش به حمله «مادربم» امریکایی‌ها: حکومت مرتکب جرم و خیانت ملی شده است

2017-Apr-16 || 

خانه‌ی طالبان آباد که این حمله را محکوم کردند امریکایی‌هـا را از کشـور بیـرون مـی‌کنم برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی: کــرزی خـودش خایـن ملـی اسـت واکنش ها در برابر حمله (مادربم) امريکا که شام روز پنجشنبه 24 حمل در ولسوالي اچين ولايت ننگرهار انجام شد، ديروز هم ادامه داشت و مخالفان و موافقان نظريات وموضع شان را ابراز داشتند. حامدکرزي رييس جمهور پيشين افغانستان در نشست تحليل معضل خط ديورند در ميزان منافع وارزش هاي ملي که د...

Previous   ||   Next