سرمقاله

غنی می خواهد با زور حکومت کند!

2017-Jun-21  || 

سه شنبه شب، نيروهاي امنيتي به چادر تحصن معترضان در شهر کابل حمله کردند که به اثر آن دو تن از معترضان شهيد و تعدادي زخمي و بازداشت شدند. اين معترضان ادعا داشتند که آن ها دادخواهي خون هاي ريخته شده در حملات انتحاري اخير را مي کنند و از حکومت تقاضا کردند که چون مسؤولان امنيتي در تأمين امنيت شهروندان کوتاه آمده اند بايد برکنار شوند. رييس جمهور غني در ديدارش با برخي از مردم، گفته بود که چادر تحصن معترضان برايش قابل قبول نيست و بايد پرچيده شود. مسؤولان دولت، ظاهراً بندش جاده ها و مزاحمت به مردم را دليل اصلي برچيدن خيمه هاي تحصن تلقي مي کردند، اما معترضان اين حرکت شان را اعتراض مدني و حق قانوني شان مي خواندند. اما نيروهاي امنيتي شب هنگام به چادر تحصن معترضان با تانک ها حمله کردند و چادر را برچيدند. برخي از آگاهان اين حرکت نيروهاي امنيتي حکومت را غير قانوني خواندند و آن را نشانه يي ديکتاتوري و استبداد تلقي کردند. زيرا به باور آن ها خون ريختاندن و قتل معترضان، عمل دولت هاي مستبد است که براي بقاي شان متوسل به هر وسيله نامشروع مي شوند که با اين تلقي حکومت وحدت ملي پس از اين نيز در شمار حکومات ضد مردمي و توتاليتر قرار خواهد داشت؛ زيرا مشکل است که مسؤولان و رهبران حکومت بتوانند کشته شدن معترضان را توجيه کنند. اين درحالي است که هنوز پرونده ضد بشري حکومت در نهادهاي عدلي تکميل نشده و تحقيق ادامه دارد ووظيفه برخي از مسؤولان امنيتي را ل


حضور ستون پنجم در درون شورای ملی!

نیروهای امنیتی کشور نیاز به حمایت و همکاری دارند!

شیعه و سنی باهم برادر اند!

پاکستان به عنوان کشور حامی تروریستان باید بیشتر رسوا شود3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

SUBSCRIBE TO RSS

نوروز و سال نو شما مبارک

فرخی شاعر بزرگ دربار غزنه، دوستان و عزیزانش را در نوروز با این کلمات به بوستان  دعوت می نماید:

(بیا در بوستان چونان که رسم باستان باشد               

تو سروی و گلی و سرو و گل در بوستان باشد)

تا جهان باقیست لطافت کلمات این شاعر و مرد بزرگ غزنه، جاویدان خواهد بود.

با پیروی از کلام پر لطف شاعر بزرگ دیار ما، من هم آرزومندی نیکویم را به هموطنان عزیزم و مردمانی که نوروز و سال نو را با لذت و خوشحالی تجلیل می نمایند، با آرزومندی خوشی و سعادت  شان و نیک خواهی  معنوی و مادی و صحی برای همه، از جانب خودم و خانواده ام در روز مبارک نوروز و به مناسبت  حلول سال ۱۳۹۶خورشیدی،  با حرمت تقدیم می نمایم.

آن عده از مردم شریف کشور که با فرهنگ و تأریخ خیلی قدیم وطن علاقه و وابستگی دارند، می پذیرند که تجلیل از نوروز که از روز اول سال آغاز می گردد، یکی از سنت های اصیل دور تأریخ سه هزار سالۀ مردم وطن ما است که از سال های  دور و هر سال از طرف مردم با فرهنگ، درباریان و شاهان بزرگ کشور مخصوصاً در دوران سلاطین بزرگ غزنه، با عظمت و جلال تجلیل می گردید و هنوز هم جشن نوروز از شایستگی های بزرگ فرهنگی در کشور به شمار می رود.

خوش بختانه که فرزندان با فرهنگ این وطن، زن و مرد، دختر و پسر، امروز این جشن باستانی را که  ارزش صاحبقدر فرهنگی دارد، نه تنها به بهانۀ این که با بهار، گل و سبزه و خوشگواری آغاز می گردد، در زیر آسمان نیله گون وطن تجلیل می نمایند، بلکه آنرا از جهتی جشن می گیرند، خوشی می نمایند و با حضورش فال نیک می گیرند، چون که مقام و ارزش والای باستانی، فرهنگی، مردمی و انسانی دارد. سال نو و نوروز که هر دو در روز اول بهار تولد می گردد، آرزوهای نو طبیعی و حیاتی برای همه کسانی که این عروس طبیعت را در آغوش می گیرند، نیز همراه دارد.     

نوروز تنها یک روز عادی شروع سال نیست. نوروز مقام و بزرگواری فرهنگی عمیق و ریشه دار دارد که با تمامی آداب و روش های برگزاری این روز خجسته  هر سال امید صلح، تغییر، بهبودی، رفاه و خوشبختی را هم برای هموطنان ما و هم  برای میلیون ها انسان در سراسر جهان با خود، ارمغان می آورد.

جشن نوروز از قدامت حد اقل سه هزار سال بر خوردار است. این جشن در فرهنگ کشور های افغانستان، ایران، تاجیکستان، ازبیکستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه، قزاقستان، قرقیزستان، هندوستان و پاکستان یکی از برجسته ترین یاد گاری های فرهنگی که با تغییر و تحول زمان و طبیعت رابطۀ جدا ناشدنی دارد، به شمار می رود و از جشن های بسیار کهن جهان به شمار می رود. همچنان در کشور های خاور میانه، در چین غربی( ترکستان چین) سودان، بنگله دیش، یونان و نیپال، نوروز را با سنت های فرهنگی در آن دیار ها جشن می گیرند.

در اهمیت و حرمت گزاری بر  بزرگی فرهنگی سه هزار ساله ای نوروز، روز جهانی نوروز در سازمان ملل متحد ثبت شد.

با پیشنهاد جمهوری آذربایجان و پشتیبانی کشور های افغانستان، ایران، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان، و قرقیزستان، اسامبلی عمومی سازمان ملل متحد در ۲۳فبروری  سال ۲۰۱۰روز ۲۱مارچ را  در چار چوب مادۀ ۴۹اجندای خود، تحت عنوان (فرهنگ صلح)، روز جهانی نوروز را به تصویب رسانیده و این روز باستانی را در جنتری خود جای داد. در این جلسۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد تأکید شده است که: نوروز همچون زبان مشترک میلیون ها انسان در آسیا، شبه قارۀ هند، آسیای مرکزی، خاور میانه، قفقاز، بالکان، حوزۀ دریای سیاه، و بسیاری از نقاط دیگر جهان درآمده  است. امروز بیش از سه صد میلیون نفر نوروز را در سراسر جهان گرامی می دارند. بزرگداشت نوروز، بزرگداشت ریشه ها، تأریخ و ارزش های تمدن هایی درخشان بشری است که در طول قرن ها ارزش های انسانی را منتقل ساخته اند. ترویج و پیشبرد فرهنگ زنده‎گی سازگار با طبیعت یکی دیگر از جنبه های نوروز است که موافق با بسیاری از اهداف سازمان ملل متحد است.   

قطعنامۀ سازمان ملل متحد در ۱۷بند مقدماتی و پنج بند اجرایی تنظیم شده است. بند های اجرایی این  قطعنامه به شرح زیر هستند:                   

۱- شناسایی ۲۱ مارچ به عنوان روز بین المللی نوروز.           

۲- استقبال از کوشش های کشور هایی که نوروز را در جهت حفظ و توسعه ای فرهنگ و سنت های نوروزی  گرامی میدارند.

۳- تشویق سایر کشور ها به آگاه سازی در مورد نوروز و سازماندهی مراسمی در بزرگداشت نوروز به طریق مناسب و مقتضی.

۴- درخواست از کشور هایی که نوروز را گرامی می دارند، برای تحقیقات در زمینۀ تأریخ و سنت های نوروزی با هدف انتشار و پخش آگاهی در مورد میراث نوروز در میان جامعۀ بین‎المللی.

۵- دعوت از کشور های علاقه مند، نظام ملل متحد، سازمان های تخصصی ملل متحد به خصوص یونسکو، صندوق ها و برنامه های ملل متحد، سازمان های بین المللی و منطقه ای و سازمان های غیر دولتی برای شرکت در مراسم نوروزی.

علاوتاً، متذکر می گردد که با پیشنهاد ازبیکستان، نوروز در سازمان تعلیمی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) به عنوان میراث معنوی فرهنگی بشری ثبت شده است.  

   مردم افغانستان عزیز مانند میلیون ها مردمان کشور های دیگر، شخصیت فرهنگی نوروز و سال نو را حرمت می نمایند، زیرا می دانند که نوروز از قرن های گذشته تا امروز با فرهنگ مردم وطن گره خورده، آمیخته است. چون که جشن نوروز با طراوت، بهار و گل و سبزه آغاز می گردد، چشم امید فرزندان وطن چه در داخل مملکت و یا بیرون از کشور، آرزوی صلح خواهی و دوستی، صفایی، صداقت، پاکدامنی، راستگویی، خواهری و برادری را از هر فرزند پاک نفس و صادق این مرز و بومدارند.

این آرزو وقتی برآورده می شود که قلب هر فرزند افغان با طراوت و باران آسمان صفا و پاک بهاری این خاک شریف شست و شو گردد و از کدورت، فساد، خیانت و دروغگویی پاک گردیده، با عطر گل های دشت و دمن وطن عطر آلود شود و صداقت و همبستگی ملی در قالب ارزش های معنوی و فرهنگی کشور، برای بهبود حالت فعلی ،صلح، آرامش و بهار دایمی به میان آید. انشاءالله.                                               

 

 

 


صفحه فرهنگ وهنر

به گرامیداشت از شب لیلة القدر: شب قدر یا جهش روحی برای انسان متواضع

2017-Jun-21 || 

من با اين سخن همدلي بسيار دارم و باورمندم که شب قدر را بايد چنين فهميد ودرک کرد . اين‌که شب قدر چه شبي است و چگونه  انسان متوجه اين شب ها مي شود اصلاً شب قدر يعني چه از زبان دکتور سروش مي خوانيم : شب  قدر يا شب هاي قدر ، شبي نيست که اتفاقي در بيرون بيفتد، بلکه اتفاق قرار است در درون آدميان بيفتد. به همين سبب به تعداد آدميان، شب قدر وجود دارد. هر کسي به قدر خودش مي رسد و قدر هم عبارت است از نوعي پرواز ويژه روحي که در اثر تحمل رياضات در اين ماه پديد مي آيد. حقيقت اين است که اين اولين بار شب قدر پيامبر بود و ايشان در همين دهه سوم ماه مبارک رمضان وحي را دريافت داشته اند . يعني رياضت هايي که کشيدند و روزه هايي که گرفتند و خلوت نشيني ها و خلوت گزيني هايي که داشتند به اين نتيجه غير منتظره منتهي شد و ناگهان پرده ها از پيش چشم پيامبر کنار رفت. رازهاي عالم بر او آشکار شد و به زبان د...

داروين و خلفــت انســان

2017-Jun-14 ||  مُحسن کديور

داروين يکي از زيست شناسان بسيار مشهور انگلستان با ارايه تيوري تکامل غوغاي عجيبي بر پاکرد . عده اي تيوري تکامل  را  در تناقض آشکار با کتاب مقدس گفتند و عده اي هم با تأمل به انديشه هاي وي نظر کردند. اينجا يک انديشمند مسلمان پاسخ به اين پرسش دارد  که  آيا ،  نظريه تکامل داروين يک نظريه  کاملاً پذيرفته شده است  يا اين که اشکالاتي هم متوجه اين نظريه نيز هست ؟ ظريه داروين درباره منشأ انواع (OriginsofSpices) از زمان ابراز (1859ميلادي) تا کنون خود منشأ تحول و تکميل قرار گرفته است، تا آنجا که در قرن اخير از آن به نئوداروينيسم (Neo-Darwinism) ياد مي شود. سه نظريه مهم پس از داروين يعني مکانيسم وراثت مندل (Mendel)، کشف ژن توسط مورگان (Morgan) و نقش دي ان إِ (DNA) در انتقال اطلاعات ژنتيکي توسط واتسن (Watson) و کريک (Crick) از جمله مؤلفه هاي نئوداروينيسم هستند. به هر حال مراد از داروينيسم يا نظريه د...

سر الاغ را می برید، یا خُم را می شکنید!

2017-Jun-11 ||  پرتو نادری

روايت است که روزي در دهکدة دوري الاغي سر در خُم کرد تا چيزي براي خوردن پيدا کند. الاغ چيزي نيافت و تا خواست سر از خُم بيرون بياورد که نتوانست. سر الاغ در خُم گير کرده بود. الاغ جز تاريکي در خُم چيزي نيافت. هرقدر که چشمان اش را باز ميکرد همان تاريکي بود و همان فضاي تنگ خُم که نفس گير شده مي رفت. الاغ نه آسمان را مي ديد نه باغ ها و نه هم سبزه زاران کنار جوبياران را. يک لحظه با خود گفت شايد جهان همين است که مي بينم. شايد بيرون از خُم، جهاني وجود نداشته باشد. شايد آن چه را که ديده بودم خوابي بيش نبوده است. شايد هم جهان خود يک خُم است که از الاغان تا نا الاغان همه سر در چنين خُمي کرده و بعد از آسمان و ريسمان سخن ميگويند.  الاغ با چنين تصوراتي با تاريکي خُم عادت کرد و آرامش يافت؛ اما در بيرون مردمان گرد آمده بودند تا سر الاغ را از خُم بيرون آورند. هرکس به قدر فهم خود چيزي مي گفت؛ ا...

نیمــروز درگــذرگــاه تــاریـخ !

2017-May-29 ||  محمد علی مهرزاد

مفکوره بناي شهرزرنج به شهادت(( تاريخ سيستان)) نيمروزبه چهارنام ( سيستان) ،( زابل) ،( زرنگ)و( نيمروز)يادمي شده، عبارت از دلتاي هيرمند است که از ميليون سال اين(( گودال مرگ)) را ((به بهشت عدن )) تبديل نموده. اين خطه کشور، (( کندوخانه اي غله )) درآسيا معروف بوده.ابوالموئد بلخي درمورد رود بارسيستان چنين مي گويد (( ...واکنون پيداست که رود هيرمند ورخد رود وخاشرود وفراه رود وهريرود از همه اطراف سيستان در(( هزارسنگ)) همه به( زره)آيدويک سوراخ است آن را ( دهان شير) گويند که همه اين چندين آب بدان فروشود، هيچ کس نداند که کجا شود مگرخداي متعال وتقدس‌...))اين شش رود که ابوالموئد بلخي درسيستان مي شمارد ،همه درخاک افغانستان امروزي مي ريزد وموقعيت دارد وازين جا سرچشمه مي گيرند. دهان شير که از آن (( شيردهن)) ساخته اند ، سوراخي بوده درقديم که آب هير مند يکي ازبزرگترين رودخانه هاي افغانستان از آنجا ع...

من تابوشکنم، مرا بشناسید!

2017-May-29 ||  پرتو نادری

اين روزها همه اش شکستن شکستن است، طالبان مي شکنند، داعش مي شکند، هراس افگنان کمربستة ديگر مي شکنند، دولت هم  پس نمانده ، مي شکند، اما با چکش دموکراسي. در بازار پرهياهوي شکستن شکستن، تابو شکني نيز به يک صداي بلند بدل شده است. تا مي بيني تا بو است که يکي پشت ديگري شکسته مي شود. هراس من اين است که اگر اين تابو شکني‌ها اين گونه دوام يابد، ما ديگر تابويي نخواهيم داشت.  روزي کسي را ديدم تنبان آهنين پوشيده بود، گفتم: اين چه کار است؟ گفت: من تابو شکني مي کنم! در حمام رفتم،  ديدم کسي پشت و پهلوي خود را با کف پاي خود کيسه مي کرد. گفتم چرا با دستانت؟ گفت: تابو شکني مي کنم. جواني ديدم که کتاب را از صفحة آخر به سوي صفحة نخست مي خواند. گفتم: چرا کتاب را سر چپه مي خواني؟ گفت: تابو شکني مي کنم! کسي، ديدم که سگرت را در سوراخ بيني خود فروبرده و کش مي کند. گفتم: اين دي...

آیا بر توانگران، روزه‌داری در ماه رمضان، لازم است؟

2017-May-29 ||  مهران موحد

بررسي تفسيرهاي پرشماري که از سده‌هاي نخستينِ تاريخ اسلام تا به عصر حاضر در مورد قرآن نوشته شده نشان مي‌دهد که در مواردي، مفسران مسلمان، ديدگاه‌هاي شخصي و پيش‌فرض‌هاي ذهني خود را بر آيه‌هاي قرآني، تحميل کرده‌اند و هرگز پايبندي به قواعد زبان و بنيادهاي همه‌گاني تفسير از خود نشان نداده‌اند. مشکل وقتي برجسته‌تر مي‌شود که مي‌بينيم بسياري از متدينان به اين گمان هستند که «اقوال مفسران» طابق‌النعل بالنعلِ مقاصد قرآني است. به عبارت ديگر، بسياري از متدينان، ميان مفسِّر و ميان نص الهي (قرآن) هيچ مسافت و حايلي نمي‌بينند. اين در حالي است که مفسِّر، انسان است و در چارچوب افق تاريخي‌اي مشخص به تفسير قرآن مي‌پردازد و در زمانه و جامعه‌اي با شاخصه‌هاي فرهنگي ويژه نفس مي‌کشد و زنده‌گي مي‌کند. از اين رو، سخنان مفسران به هيچ صو...

نشست منطقه ای مارشناسان در پلخمری!

2017-May-27 ||  پرتونادری

گفتند چندي پيش مار روزگارديده‌يي ازکوهستان‌هاي بلندي فرود آمده و در يکي از دهکده هاي نزديک به شهر پلخمري براي خود جايگاهي جور کرده است. خواب از چشم شهريان پلخمري پريده که نکند اين مهمان ناخوانده شبي به خانة آنان سري زند. گويند اين مار، پنج متر دراز است و هرمترآن هزار سال منزل است. شبانه‌ها به دور دهکده حلقه مي زند و کس نمي داند که سر او در کجاست؟ انجمن مار شناسان افغانستان پس از آن که تمام دانش مارگيري و مارشناسي خود را روي هم کردند، به اين کشف بزرگ رسيدند که اين مار پنجاه سال عمر دارد و هر سال آن هزار سال باشد. چنين است که پنداشته مي شود که نه تنها تاريخ افغانستان؛ بلکه تاريخ کشورهاي زيادي ذره ذره در چشم هاي او ورق مي خورد. ازهمين سبب چشم هايش مانند کاسة خون مي درخشد. پيدايي اين مار به گونة ناگهاني بحث‌ها و گفتگوهاي زيادي را در کشور پديد آورده است. انجمن پ...

نشست منطقه ای مارشناسان در پلخمری!

2017-May-27 ||  پرتونادری

گفتند چندي پيش مار روزگارديده‌يي ازکوهستان‌هاي بلندي فرود آمده و در يکي از دهکده هاي نزديک به شهر پلخمري براي خود جايگاهي جور کرده است. خواب از چشم شهريان پلخمري پريده که نکند اين مهمان ناخوانده شبي به خانة آنان سري زند. گويند اين مار، پنج متر دراز است و هرمترآن هزار سال منزل است. شبانه‌ها به دور دهکده حلقه مي زند و کس نمي داند که سر او در کجاست؟ انجمن مار شناسان افغانستان پس از آن که تمام دانش مارگيري و مارشناسي خود را روي هم کردند، به اين کشف بزرگ رسيدند که اين مار پنجاه سال عمر دارد و هر سال آن هزار سال باشد. چنين است که پنداشته مي شود که نه تنها تاريخ افغانستان؛ بلکه تاريخ کشورهاي زيادي ذره ذره در چشم هاي او ورق مي خورد. ازهمين سبب چشم هايش مانند کاسة خون مي درخشد. پيدايي اين مار به گونة ناگهاني بحث‌ها و گفتگوهاي زيادي را در کشور پديد آورده است. انجمن پ...

Previous   ||   Next