سرمقاله

ناامنی‌ها در شهر کابل افزایش یافته است

2017-May-24  || 

شهر کابل اين روزها شاهد بد امني هاي فراواني مي باشد که بسياري از اين رويداد ها رسانه يي نمي شوند. رخداد دارالامان که در آن يک خانم آلماني با محافظش کشته شد و يک تن ديگر از آنان اختطاف گرديد، بسيار مهم است و بايد به آن با دقت توجه کرد. دزدي و رهزني در موتر ها و کوچه هاي شهر بيداد مي کند و شبانه ها کسي جسارت نمي کند حتا براي اجراي امور مهم زنده گي خويش به بيرون از خانه پا نهاد؛ زيرا هرلحظه ممکن است از سوي دزدان و رهزنان مورد حمله قرار بگيرد و جيب هايش غارت گردد. اين رويداد ها حتا در نزديک ترين نقاط مرکزي شهر چون قلعه فتح الله و کمي دور تر از آن در خيرخانه و جا هاي ديگر همه روزه و همه شبه‌ها اتفاق مي افتد. وقوع اينگونه واقعات نشانة آن است که اوضاع امنيتي در پايتخت کشور بدتر شده است و علامت آن است که مسؤولان امنيتي توجه به اين مسأله ندارند و به وظايف شان رسيده گي نمي کنند. شايد اين نهاد هاي امنيتي در داخل پايتخت برنامه مدوني ندارند و امنيت اين شهر فقط بربنياد توکل به خداوند تأمين است و دزدان و رهزنان و مجرمين آزاد اند که هر چه مي‌خواهند بکنند. در بخش هايي از شهر افراد مسلح غير مسؤول با شکل و شمايلي ترسناک ديده مي شوند و اين کار گوياي اين حقيقت است که بي بندوباري ها در شهر روبه فزوني نهاده است و ايجاب مي کند تا به امور امنيتي پايتخت بايد از منظر جديدي نگاه کرد و راهکار هاي جديدي نيز در پيش گرفت. توجه در دروازه هاي ورودي شهر، خلع سلا


چرا ترامپ از کشورهای حامی تروریستان نام‌نبرد؟

!شهرداری کابل توجه کند

پاکستان حامی داعش نیز است!

با انحصار قدرت سلامت نظام با خطر مواجه شده است!3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

SUBSCRIBE TO RSS

از 28 مین سالروز خروج ارتش سرخ از كشور تجلیل به عمل آمد

استاد عبدرب الرسول سیاف رهبر جهاد ومقاومت:مجاهدین دزد و راهزن نیستند، اختلاس  كمك هاي جامعه جهاني بررسي شود

محمد یونس قانونی:آزادي كشور به قيمت خون يك و نيم ميليون شهيدبدست آمده است

رئیس جمهور: همانند شوروی، تروریزم را نیز شکست می دهیم

 

از بیست و هشتمین سالروز خروج ارتش سرخ شوروی دیروز در ارگ ریاست جمهوری یاد بود به عمل آمد.

دراین نشست که در ارگ ریاست جمهوری راه اندازی شده بود پروفیسور عبدرب الرسول سیاف رهبر حزب  دعوت اسلامی و رئیس شورای حراست و ثبات افغانستان صحبت نمود و گفت  که هیچ جریانی توانایی مغلوب کردن افغانستان را از خارج از این کشور ندارد.

وی تأکید کرد که افغانستان تنها از داخل ضربه پذیر است.

رهبر حزب دعوت اسلامی با اشاره به اختلاس‌ها و فساد مالی در افغانستان تصریح کرد که مجاهدین دزد و رهزن نیستند.سیاف تأکید کرد که تا حالا چرا از پنجاه میلیارد دالر اختلاس از کمک‌های جامعه جهانی حرفی به میان نیامده است و باید بررسی کرد که این اختلاس‌ها را چه کسانی انجام داده‌اند.

رهبر حزب دعوت اسلامی پیش از این نیز گفته بود که نباید از مجاهدین افغانستان برای رسیدن به مقاصدی که در راستای منافع ملی کشور نیست استفاده ابزاری شود.

وی گفته بود که مجاهدین افغانستان باید به‌عنوان یک محور در این کشور نقش خود را ایفا نمایند.

سیاف اظهار داشت، افغانستان در طول تاریخ حداقل دوبار استکبار و جهانخواران را به زانو در آورده و به همین دلیل دنیا مدیون جهاد و مجاهدت مردم این کشور است.

رهبرجهادو مقاومت افغانستان تأکید کرده بود که دین‌ستیزان و کسانی که در خدمت بیگانه‌گان هستند در جمع ملت مجاهد افغانستان جایی ندارند.

در این مراسم محمد اشرف غنی، صبغت الله مجددی، عبدرب الرسول سیاف، روسای شورای ملی، معاون دوم رئیس جمهور، معاونان رئیس اجرایی و تعدادی دیگر از سران حکومت حضور داشتند.

محمد یونس قانونی طی سخنانی در این مراسم گفت: سی و هشت سال قبل از امروز، قشون مهاجم شوروی، بر اساس اهداف بلندمدت، حریم مقدس افغانستان را مورد تجاوز و اشغال قرار دادند. اما بیست و هشت سال قبل از امروز بر اساس دیانت، مجاهدت، شجاعت و دلاوری ملت بزرگ و مجاهد افغانستان، این قوای مهاجم به شکست مفتضح مواجه می شدند و از سرزمین مقدس افغان ها اخراج شدند.

قانونی افزود:حمایت کشورهای دیگر هم از افغانستان نه به منظور حمایت از مجاهدین و پیروزی آن ها بل برای سرنگونی قشون سرخ انجام شد. مجاهدین هم تا پای جان برای نجات وطن جنگیدند. محصل، کارگر، کاسب و استاد دانشگاه همه و همه اقشار در این جهاد شرکت کردند و افغانستان را نجات دادند و این افتخار، افتخار تاریخ ملت افغانستان است. این پیروزی به قیمت خون یک و نیم میلیون شهید، و یک میلیون معلول و معیوب به دست آمده است.

وی، با تأسف از به حاشیه رانده شدن مجاهدان از صحنه افغانستان بیان داشت:به تلخی باید اعتراف کنیم که یکی از عوامل مابعد زعامت و سقوط رژیم داکتر نجیب در افغانستان این بود که مجاهدان افغانستان در ساختار بین الدول جایگاه تعریف شده ای برای خود کسب کرده نتوانستند. از این لحاظ بود که ما دیدیم حمایت جامعه بین المللی برعکس دوره جهاد، در دوره پس از پیروزی و زعامت کاملاً سیر معکوس را طی کرده است. شما دیدید که امریکا، غرب و در کل بلاک ضد شوروی افغانستان را ترک گفتند و میدان دار بازی منطقه در افغانستان، پاکستان شد. پاکستان خواست هم با استفاده از امکانات دنیای غرب و هم با استفاده از موجودیت احزاب جهادی، برای زعامت ما بعد براندازی، برای خود چیزهای را دست و پا کند. آن زمانی که به ناکامی مواجه شد، مصیبتی به افغانستان تحمیل شد که تا امروز ما با مشکل روبرو هستیم.

دراین مراسم محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور گفت که افغانستان همانند شکست شوروی سابق، در مبارزه علیه تروریزم نیز پیروز خواهد شد.

وی افزود: "ما به مجاهدان واقعی و جهاد برحق مردم افغانستان افتخار می کنیم و پیروزی مجاهدین یک کارنامه بزرگ مردم افغانستان است و دولت را مکلف می دانیم که به شکل با شکوهی از این روز تجلیل کند".

آقای غنی افزود، جامعه جهانی در اول ما را تنها گذاشتند ولی این قربانی ما بود که هم اکنون باعث اجماع جهانی در افغانستان شده است.

به گفته وی، اگر جهاد ما نمی بود آسیا و اروپا هنوز در غلامی می بودند. ما حق داریم که افتخار کنیم بر جهاد مردم افغانستان اما متأسفانه طوری که لازم بود ثمرة جهاد را ندیدیم ولی در تلاش این استیم که چگونه اهداف جهاد را تحقق بخشیم.

او یاد آور شد، افغانستان یکبار دیگر می تواند، کشورهای اسلامی و تمام دنیا را از چنگ تروریزم نجات دهد و مبارزه بر ضد تروریزم همانند مبارزه با کمونیزم است؛ طوری که در آن وقت پیروز شدیم در این مبارزه نیز پیروز می شویم و در این زمینه باید تمام مردم، شیعه و سنی و تعلیم یافته و بی تعلیم باید در یک صف قرار گیرند.

رئیس جمهور کشور با اشاره به این که هیچ آرمانی بالاتر از آرمان شهدا برای آزادی و سربلندی کشور نیست، تأکید ورزید: "جهاد دیروز ما طوری نبود که امروز دشمنان مردم افغانستان با سوء استفاده از نام جهاد در مساجد انتحار می کنند؛ گروه های تروریستی تلاش می کنند که بار دیگر افغانستان به دوران ظلمت و تاریکی برگردد، اما مجاهدین در صفوف نیروهای امنیتی چنین اجازه به آنان نمی دهند".

آقای غنی یاد آور شد که علیرغم کمی و کاستیها، افغانستان در مسیر درستی قرار دارد؛ آرمان مجاهدین به همت و بازوی نیروهای امنیتی گره خورده است و دست های آنان را می بوسیم و به آنان افتخار می کنیم؛ جهاد امروز فرزندان ما برای آبادی است زیرا آزادی با آبادی تکمیل می شود و ویرانی با منطق دین و روح مدنیت ما سازگار نیست.

او گفت، تنها با آگاهی و تقویت امید به آینده است که می توانیم نگذاریم جوانان شکار تروریزم شوند،

رئیس جمهور تأکید ورزید، باداران کهنه و تازه تروریستان باید بدانند که دیگر به اهداف شوم خود در افغانستان نمی توانند برسند.


صفحه اخبار

سنای افغانستان: امریکا باید ثابت کند که متحد واقعی افغانستان است

2017-May-24 || 

شماري از اعضاي مجلس سناي افغانستان در واکنش به اجلاس رياض گفته اند که اگر کشورهاي شرکت‌کننده تمايلي براي ايجاد صلح در افغانستان داشته باشند که به نفع منطقه و جهان است، امريکا نيز ثابت کند که متحد واقعي حکومت وحدت ملي است. شير محمد آخندزاده عضو سناي افغانستان در واکنش به اجلاس عربي- امريکايي خواستار حمايت واقعي واشنگتن از روند صلح افغانستان شد. وي تأکيد کرد که ما خواستار صلح هستيم و ترامپ نيز بايد تصميم درستي در قبال افغانستان بگير...

پسر یک عضو مجلس نماینده گان مانع نشست طیاره مسافربری کام ایر در فرودگاه بامیان شد

2017-May-24 || 

مسؤولان شرکت هواپيمايي کام اير مي‌گويند که پسرو نزديکان عبدالرحمان شهيداني، نماينده ولايت باميان در مجلس نماينده‌گان به اين دليل که او پرواز اين شرکت را از دست داده بود، مانع از فرود هواپيما در باميان شدند. عثمان صمدي، رييس شرکت کام اير به رسانه ها گفت که هواداران اين نماينده، خط رنوي ميدان هوايي باميان را مسدود کرده و در مسير هواپيما ايستادند و مانع نشست هواپيماي اين شرکت شدند. او مي‌گويد که زمان پرواز هواپيماي شرکت کام اير ...

یک مقام پیشین استخبارات امریکا: اسامه بن لادن با آسایش تمام زنده‌گی می‌کند

2017-May-24 || 

روزنامة ايکسپرس پاکستان، به نقل از رسانه‌هاي روسي، گزارش مي‌دهد که ايدوارد اسنودن، کارمند پيشين ادارة استخبارات ايالات متحدة امريکا گفته است: اسامه بن لادن زنده است و ادعاي سيا (سازمان استخبارات امريکا) را مبني بر اين که اسامه بن لادن را به قتل رسانده اند، دروغ مي‌داند. روزنامه به نقل از اسنودن مي‌نويسد که اين کارمند پيشين سيا گفته است:"اسناد و شواهدي نزد من موجود است که اسامه بن لادن به حمايت مالي ادارة استخبارات امريکا زن...

برخی اعضای مجلس نماینده‌گان: شرکت برشنا باید منحل شود

2017-May-23 || 

در ادامه اعتراض‌ها از نحوه ارائه خدمات شرکت برشنا، برخي اعضاي مجلس نماينده‌گان مي گويند که فعاليت اين شرکت خلاف قانون و علم اقتصاد است. اعضاي مجلس با انتقاد از شرکت برشنا مي گويند که نحوه جمع آوري صرفيه برق توسط اين شرکت(توزيع بل برق در دو ماه يکبار) خلاف قانون است و اين شرکت اينگونه از مردم اضافه ستاني مي کند. رمضان بشردوست يک عضو مجلس در مورد نحوه فعاليت شرکت برشنا گفت که ماهيت اين شرکت مطابق به قانون و علم اقتصاد نيست. آقاي بشر...

فرایند برگشت حکمتیار به کابل از اسلام آباد آغاز شد

2017-May-23 || 

روزنامة اکسپرس چاپ پاکستان؛ مقالة مفصل در رابطه به بازگشت گلبدين حکمتيار نوشته و به چاپ رسانده است. در بخشي از اين مقاله؛ سال هايي که گلبدين حکمتيار از انظار عامه غايب بود پرداخته و نگاشته است که به گمان اغلب در اسلام آباد بسر مي برده است. نويسنده اين مقاله مي نگارد:"رهبر حزب اسلامي افغانستان به کاخ رياست جمهوري با بسيار عزت و احترام داخل شد. يک خبرنگار تبصره کرد که حکمتيار 70 ساله به اندازة کافي سر حال و آسوده خاطر به نظر مي رسيد، او ...

کودکان بلخ در مزارع خشخاش کار می کنند

2017-May-23 || 

کودکان و شاگردان مکاتب بلخ براي جمع آوري شيره خشخاش استخدام مي شوند. غلام سخي جعفري، معاون ولسوال بلخ مي گويد که متأسفانه به دليل ضعف اقتصادي که در سطح کشور وجود دارد خانواده ها و کودکان مجبور مي شوند به کارهاي شاقه روي بياورند. مسؤولان معارف بلخ از گفتگو در مورد استخدام شاگردان در مزارع خشخاش خودداري کرد، اما رييس  کميسيون حقوق بشر در حوزه شمال کشور گفت که با اينکار حق تعليم از کودکان سلب مي شود و از سواد محروم مي شوند و از سوي ديگر...

رییس اجرائیه کشور: تطبیق عدالت، چیزی بالاتر از شعار است!

2017-May-22 || 

کنفرانس عدالت، انکشاف پايدار و حکومتداري خوب ديروز با حضور مقامات بلند پايه دولتي از جمله معاون دوم رييس جمهور، لوي سارنوال افغانستان، نماينده‌گان شوراي ملي و نماينده‌گان مؤسسات خصوصي در کابل برگزار شد. داکتر عبدالله، رييس اجرايي حکومت وحدت ملي در اين مراسم، مشکل عمده در نشست هاي دولتي با بخش خصوصي گفت: مشکل اصلي، ذهنيتي است که حاکم است. ده ها مورد با بخش خصوصي جلسات گذاشته شده است. در اين جلسات نماينده حکومت فکر مي کند هر انتقادي ...

نویسنده‌گان در بلخ از عدم حمایت دولت شکایت دارند

2017-May-22 || 

شماري از نويسنده‌گان در بلخ از عدم همکاري و حمايت حکومت شاکي بوده مي‌گويند که نويسنده‌گان با مشکلات فراوان و با ذلت و خواري، آثار خود را  بدون کدام امتيازي به چاپ مي‌رسانند. ذبيح الله احساس يکي از نويسنده‌گان در بلخ، از عدم حمايت حکومت براي چاپ آثار آنان شکايت داشته، مي‌گويد: هنگامي‌که اثري را مي‌نويسند، نگران هزينه چاپ آن هستند. وي از ايجاد انجمن هاي ادبي در بلخ خرسند بوده ،مي‌گويد: ايجاد انجمن هاي ادبي توسط خو...

Previous   ||   Next