سرمقاله

!دزدان کلان هم مورد پیگرد قرار بگیرند

2017-Mar-28  || 

مقام های وزارت دفاع کشور دیروز در یک نشست خبری اعلام کردند که به تعداد 1394 تن از کارمندان آن وزارت به دلیل دست داشتن در فساد اداری و سوء استفاده از صلاحیت های وظیفوی بازداشت و برکنار شدند. معاون وزارت دفاع در  امور استخباراتی و استراتیژیک توضیح داد که به تعداد 946 تن از این افراد افسر، 230 تن معتمد و محاسب و به تعداد 209 تن آمرین بستن قراردادها هستند و تعدادی هم در بخش های لوژستیکی و شعبات تخنیکی مصروف کار بودند. این اقدام وزارت دفاع در حالی صورت می گیرد که اخیراً برخی از نهادها و مقامات امریکایی به وزارت دفاع کشور اتهام وارد کردند که فسادهای بسیار کلان اداری در این وزارت وجود دارد و اشاره آنها نسبت به برخی از جنرالان و مقام های بلند پایه وزارت دفاع بوده است. با توضیحاتی که دیروز مقامات وزارت دفاع در خصوص فساد در آن وزارت داشتند، بیشتر  کارمندان پایین رتبه به اتهام فساد برکنار و یا بازداشت شده اند و از دست داشتن جنرالان و بلند پایه گان وزارت دفاع در فساد چیزی نگفتند. در حالی که تا مقامات بلند پایه در فسادهای کلان به ویژه قراردادها دست نداشته باشند، کارمندان پایین رتبه و زیر دست، کاری را انجام داده نمی توانند. تجربه نشان داده است، در آن نهاد هایی که مقام های رهبری و بلند پایه گان در فساد های اداری ذیدخل نباشند بعید است که کارمندان عادی بتوانند مرتکب فسادهای کلان شوند. ممکن است در نهادهایی که مقامات رهبری پاک داشته باشند، کارمند


استیضاح وزیران یا استهزای نماینده گان؟

!انتقام رییس جمهور به کشور آسیب می رساند

!معارف کشور کاستی های فراوان دارد

!آرمان ملی 15 ساله شد3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

SUBSCRIBE TO RSS

از بیست و هشتمین سالروز خروج ارتش سرخ از كشور تجلیل به عمل آمد

استاد عبدرب الرسول سیاف رهبر جهاد ومقاومت:

مجاهدین دزد و راهزن نیستند، اختلاس  كمك های جامعه جهانی بررسي شود

محمد یونس قانونی:

آزادی كشور به قيمت خون يك و نيم ميليون

رئیس جمهور:

همانند شوروی، تروریزم را نیز شکست می دهیم

 

 

از بیست و هشتمین سالروز خروج ارتش سرخ شوروی دیروز در ارگ ریاست جمهوری یاد بود به عمل آمد.

دراین نشست که در ارگ ریاست جمهوری راه اندازی شده بود پروفیسور عبدرب الرسول سیاف رهبر حزب  دعوت اسلامی و رئیس شورای حراست و ثبات افغانستان صحبت نمود و گفت  که هیچ جریانی توانایی مغلوب کردن افغانستان را از خارج از این کشور ندارد.

وی تأکید کرد که افغانستان تنها از داخل ضربه پذیر است.

رهبر حزب دعوت اسلامی با اشاره به اختلاس‌ها و فساد مالی در افغانستان تصریح کرد که مجاهدین دزد و رهزن نیستند.سیاف تأکید کرد که تا حالا چرا از پنجاه میلیارد دالر اختلاس از کمک‌های جامعه جهانی حرفی به میان نیامده است و باید بررسی کرد که این اختلاس‌ها را چه کسانی انجام داده‌اند.

رهبر حزب دعوت اسلامی پیش از این نیز گفته بود که نباید از مجاهدین افغانستان برای رسیدن به مقاصدی که در راستای منافع ملی کشور نیست استفاده ابزاری شود.

وی گفته بود که مجاهدین افغانستان باید به‌عنوان یک محور در این کشور نقش خود را ایفا نمایند.

سیاف اظهار داشت، افغانستان در طول تاریخ حداقل دوبار استکبار و جهانخواران را به زانو در آورده و به همین دلیل دنیا مدیون جهاد و مجاهدت مردم این کشور است.

رهبرجهادو مقاومت افغانستان تأکید کرده بود که دین‌ستیزان و کسانی که در خدمت بیگانه‌گان هستند در جمع ملت مجاهد افغانستان جایی ندارند.

در این مراسم محمد اشرف غنی، صبغت الله مجددی، عبدرب الرسول سیاف، روسای شورای ملی، معاون دوم رئیس جمهور، معاونان رئیس اجرایی و تعدادی دیگر از سران حکومت حضور داشتند.

محمد یونس قانونی طی سخنانی در این مراسم گفت: سی و هشت سال قبل از امروز، قشون مهاجم شوروی، بر اساس اهداف بلندمدت، حریم مقدس افغانستان را مورد تجاوز و اشغال قرار دادند. اما بیست و هشت سال قبل از امروز بر اساس دیانت، مجاهدت، شجاعت و دلاوری ملت بزرگ و مجاهد افغانستان، این قوای مهاجم به شکست مفتضح مواجه می شدند و از سرزمین مقدس افغان ها اخراج شدند.

قانونی افزود:حمایت کشورهای دیگر هم از افغانستان نه به منظور حمایت از مجاهدین و پیروزی آن ها بل برای سرنگونی قشون سرخ انجام شد. مجاهدین هم تا پای جان برای نجات وطن جنگیدند. محصل، کارگر، کاسب و استاد دانشگاه همه و همه اقشار در این جهاد شرکت کردند و افغانستان را نجات دادند و این افتخار، افتخار تاریخ ملت افغانستان است. این پیروزی به قیمت خون یک و نیم میلیون شهید، و یک میلیون معلول و معیوب به دست آمده است.

وی، با تأسف از به حاشیه رانده شدن مجاهدان از صحنه افغانستان بیان داشت:به تلخی باید اعتراف کنیم که یکی از عوامل مابعد زعامت و سقوط رژیم داکتر نجیب در افغانستان این بود که مجاهدان افغانستان در ساختار بین الدول جایگاه تعریف شده ای برای خود کسب کرده نتوانستند. از این لحاظ بود که ما دیدیم حمایت جامعه بین المللی برعکس دوره جهاد، در دوره پس از پیروزی و زعامت کاملاً سیر معکوس را طی کرده است. شما دیدید که امریکا، غرب و در کل بلاک ضد شوروی افغانستان را ترک گفتند و میدان دار بازی منطقه در افغانستان، پاکستان شد. پاکستان خواست هم با استفاده از امکانات دنیای غرب و هم با استفاده از موجودیت احزاب جهادی، برای زعامت ما بعد براندازی، برای خود چیزهای را دست و پا کند. آن زمانی که به ناکامی مواجه شد، مصیبتی به افغانستان تحمیل شد که تا امروز ما با مشکل روبرو هستیم.

دراین مراسم محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور گفت که افغانستان همانند شکست شوروی سابق، در مبارزه علیه تروریزم نیز پیروز خواهد شد.

وی افزود: "ما به مجاهدان واقعی و جهاد برحق مردم افغانستان افتخار می کنیم و پیروزی مجاهدین یک کارنامه بزرگ مردم افغانستان است و دولت را مکلف می دانیم که به شکل با شکوهی از این روز تجلیل کند".

آقای غنی افزود، جامعه جهانی در اول ما را تنها گذاشتند ولی این قربانی ما بود که هم اکنون باعث اجماع جهانی در افغانستان شده است.

به گفته وی، اگر جهاد ما نمی بود آسیا و اروپا هنوز در غلامی می بودند. ما حق داریم که افتخار کنیم بر جهاد مردم افغانستان اما متأسفانه طوری که لازم بود ثمرة جهاد را ندیدیم ولی در تلاش این استیم که چگونه اهداف جهاد را تحقق بخشیم.

او یاد آور شد، افغانستان یکبار دیگر می تواند، کشورهای اسلامی و تمام دنیا را از چنگ تروریزم نجات دهد و مبارزه بر ضد تروریزم همانند مبارزه با کمونیزم است؛ طوری که در آن وقت پیروز شدیم در این مبارزه نیز پیروز می شویم و در این زمینه باید تمام مردم، شیعه و سنی و تعلیم یافته و بی تعلیم باید در یک صف قرار گیرند.

رئیس جمهور کشور با اشاره به این که هیچ آرمانی بالاتر از آرمان شهدا برای آزادی و سربلندی کشور نیست، تأکید ورزید: "جهاد دیروز ما طوری نبود که امروز دشمنان مردم افغانستان با سوء استفاده از نام جهاد در مساجد انتحار می کنند؛ گروه های تروریستی تلاش می کنند که بار دیگر افغانستان به دوران ظلمت و تاریکی برگردد، اما مجاهدین در صفوف نیروهای امنیتی چنین اجازه به آنان نمی دهند".

آقای غنی یاد آور شد که علیرغم کمی و کاستیها، افغانستان در مسیر درستی قرار دارد؛ آرمان مجاهدین به همت و بازوی نیروهای امنیتی گره خورده است و دست های آنان را می بوسیم و به آنان افتخار می کنیم؛ جهاد امروز فرزندان ما برای آبادی است زیرا آزادی با آبادی تکمیل می شود و ویرانی با منطق دین و روح مدنیت ما سازگار نیست.

او گفت، تنها با آگاهی و تقویت امید به آینده است که می توانیم نگذاریم جوانان شکار تروریزم شوند،

رئیس جمهور تأکید ورزید، باداران کهنه و تازه تروریستان باید بدانند که دیگر به اهداف شوم خود در افغانستان نمی توانند برسند.


صفحه اخبار

واکنش در برابر ابقای مسؤولان نهادهای امنیتی: با این معامله گری‌ها، شرم و ننگ‌باد بر مجلس نماینده‌گان !

2017-Mar-28 || 

گرفتن رأی اعتماد مسؤولان بخش‌های امنیتی کشور از سوی نماینده‌گان پارلمان که روزگذشته انجام یافت با واکنش تند برخی از نهادهای جامعه مدنی، شبکه های اجتماعی ومردم مقابل شده است. به گزارش خبرنگار آرمان ملی، پس از حادثه خونین به بیمارستان چهارصدبستر، مجلس نماینده‌گان تصمیم استیضاح مسؤولان نهادهای امنیتی را گرفت و برخی از نماینده‌گان با عصبانیت و بسیار جدی از استیضاح و سلب صلاحیت آنها سخن زدند. برخی باور دارند که در خلای دو هفته که استیضاح این مسؤولان به تأخیر افتاد، معامله گری میان مسؤولان نهادهای امنیتی و برخی نماینده‌گان آغاز شد و این سبب گردید که برخی از نماینده‌گان به عوض عصبانیت به این مسؤولان کف بزنند. عبدالغفار کامیاب در صفحه فیسبوک‌اش نوشته است: پارلمان غیر قانونی واعضایش که بدبختانه خود را نماینده‌گان ملت خطاب می‌کنند در یک اقدام...

داکترخارا در محفل تجلیل از روز جهانی توبرکلوز: به عوض دستگیری مریضان توبرکلوز سرو صورت آواز خوانان را با دالر می‌پوشانند

2017-Mar-28 || 

از روز جهانی توبرکلوز در کابل تجلیل به عمل آمد. به گزارش خبرنگار آرمان ملی، دیروز از روزجهانی توبرکلوز با حضور داشت تعدادی  از داکتران، کارمندان بخش های صحی و نماینده ‌گان نهادهای بین‌المللی در کابل تجلیل به عمل آمد. در این محفل داکتر محمدجان نعیم معین پلان و پالیسی وزارت صحت عامه، نماینده سازمان صحی جهان، نماینده اداره توسعه‌یی سازمان ملل متحد در کابل UNDP در رابطه به دستآوردها و فعالیت های نهادهای ملی وبین‌المللی در کاهش و ...

یک فرمانده پولیس محلی تخار 7 تن را به گلوله بست

2017-Mar-28 || 

یک فرمانده پولیس محلی در تخار هفت باشندۀ یک روستا را به گلوله بست. مسؤولان امنیتی در ولایت تخار می‌گویند، یک فرمانده پولیس محلی در ولسوالی اشکمش این ولایت در جریان بگومگو بر سر زمین، هفت باشندۀ روستای پلقاق را به گلوله بسته است که در نتیجه، 3 تن کشته و 4 تن دیگر زخمی شده‌اند. یکی از باشنده‌گان روستای پلقاق به رسانه ها گفته است، هیأت دولتی برای حل جنجال زمین از سوی حکومت محلی به این روستا فرستاده شده بود، اما در جریان مشاجرۀ لفظی میان شماری از باشنده‌گان روستا و پیر مقتدر، فرمانده پولیس محلی ولسوالی اشکمش، پیر مقتدر به خشم آمده و اهالی روستا را گلوله باران کرده است. خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی پولیس تخار با تأیید این رویداد می‌گوید، پیر مقتدر اکنون از ساحه فرار کرده و پولیس تلاش دارد تا او را بازداشت کند.   ...

مقام‌های افغان: به پاکستان اجازۀ حصارکشی را بر بالای خط دیورند نمی‌دهیم

2017-Mar-28 || 

نیروهای نظامی پاکستان در جوار خط دیورند دست به حفر خندق زده و می خواهند با این کار موانعی را ایجاد کنند اما مقام‌های افغان گفته اند که به پاکستان اجازه نخواهند داد تا بر بالای خط دیورند حصارکشی یا اقدام به ساختمان دیگری کند. حکومت پاکستان گفته است که در آن قسمت‌های خط پرمناقشۀ دیورند اعمار حصار امنیتی آغاز شده است که به باور مقام‌های پاکستانی، تندروان از آنجا حملات فرامرزی را انجام می‌دهند. جنرال قمر جاوید باجوه، رییس ستاد ارتش پاکستان، روز گذشته در جریان دیدار از مناطق قبایلی در امتداد خط دیورند اعمار این حصار را در "بخش‌های معروض با تهدید بلند" اعلام کرد و گفت که اینکار به سود افغانستان و پاکستان است. اما نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخلۀ گفته است که تا کنون‌ مقام‌های افغان نشانه‌ای از حصار کشی در امتداد خط دیورند را ندیده است و به گفت...

اعضای مجلس نماینده‌گان: فروش سربازان و پاسگاه های امنیتی به یک فرهنگ مبدل شده است

2017-Mar-26 || 

اعضای مجلس نماینده گان با انتقاد از فساد گسترده در سطوح مدیریتی نیروهای امنیتی، می گویند که سربازان و پاسگاه های نیروهای امنیتی توسط مدیران این نهادها معامله می شوند و این مسأله به یک فرهنگ تبدیل شده است.  اعضای مجلس ضمن تأیید فساد در نهادهای امنیتی کشور می گویند که "سیگار" چیز تازه ای را منتشر نکرده است و آنان بارها از ضعف مدیریتی نهادهای امنیتی شکایت کرده اند، اما هیچ گونه توجهی از طرف حکومت برای رفع این مشکل صورت نگرفته است. آنان هشدار می دهند که اگر جلو معامله گری ها و فروش سربازان و پاسگاه های امنیتی به مخالفان گرفته نشود، نظام افغانستان سقوط خواهد کرد. محمد عارف رحمانی یک عضو مجلس در زمینه گفت: فساد گسترده در سطوح رهبری نیروهای امنیتی وجود دارد؛ جان سوپکو چیزی تازه ای را در گزارش خود نگفته است؛ از پول کفش، لباس و روغنیات نیروهای امنیتی گرفته تا افراد...

دوازده پروژه توسعه یی به بخش خصوصی واگذار شد

2017-Mar-26 || 

قرارداد ساخت دوازده پروژه توسعه یی به ارزش ۶۵۰ میلیون و ۴۰۰هزار افغانی میان وزارت احیأ و انکشاف دهات و تعدادی از شرکت های خصوصی به امضا رسید. نصیراحمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات می گوید: در این قرار داد ۳۲،۵ کیلومتر سرک بازسازی و قیرریزی، ۸،۵ کیلومتر سرک هموارکاری و جغل اندازی و ۲۲۶ متر پل اعمار می گردد. به گفتۀ آقای درانی، قرارداد های متذکره در مربوطات ولایت‌های بغلان، لوگر، پروان، سرپل، ارزگان، خوست، سمنگان، غور و نورستان عملی م...

مجلس امروز سه مقام امنیتی را استیضاح می کند

2017-Mar-26 || 

 استیضاح وزیران امنیتی به دلیل حمله مهاجمان مسلح بر شفاخانه نظامی سردارمحمد داوود خان، امروز در آجندای مجلس نماینده‌گان گرفته شده است. گفتنی است که برخی از نماینده‌گان مجلس در نشست عمومی روز گذشته مجلس تأکید کردند که آقای غنی از تصمیم استیضاح وزیران امنیتی توسط مجلس نماینده‌گان به شدت ابراز ناراحتی کرده و هشدار داده است که مجلس نماینده‌گان را لغو می کند. اما اعضای مجلس به این تصمیم خویش قاطع اند و گفته اندکه سه مقام امنیتی ...

در مجلس نماینده گان از قول رئیس جمهور: پارلمان را لغو می کنم

2017-Mar-26 || 

سخنگوی رئیس جمهور: رییس جمهوری کشور با هیچ فردی از لغو پارلمان سخن نگفته است   رئیس جمهور غنی از تصمیم استیضاح وزیران امنیتی توسط مجلس نماینده‌گان به شدت ابراز ناراحتی کرده و هشدار داده است که مجلس نماینده‌گان را لغو می کند. برخی اعضای مجلس نماینده‌گان می گویند که آقای غنی در دیدار روز گذشته اش با هیأت اداری مجلس گفته است که پارلمان را طی فرمانی لغو می کند و اگر پس از آن نظام افغانستان در یک روز سقوط کند، هم باکی ندارد. به همی...

Previous   ||   Next