سرمقاله

چرابه خاطرچهار تكبير اينقدر مردم را اذيت كرديد؟

2017-Jan-23  || مجید آهنگر

کشور من سرزمین افراط و تفریط است، به بهانۀ تکریمِ دیگران، خلقی را در رنج می‌دارند وبه بهانه تعزیتی، نفرین مردم را بر می انگیزند و در این مسیر اگر تابوتی بر زمین افتاده است تا چهار تکبیرش خوانند، از شدتِ رنج و ملالتی که بر خلایق روا می‌دارند، نفرین و دعایِ بد کمایی می کنند و میتِ بیچاره نا رسیده به خانۀ گور، عذابِ قبر را بر رویِ زمین ببیند و قیامتِ صغرایی  نیز.  دیروز مراسمِ جنازه مرحوم پیر سید احمد گیلانی در ارگ ریاست جمهوری برگزار بود و به این مناسبت، بسیاری از راه هایِ منتهی به شهر و نقاط مرکزی را داروغه های سلاح بردوش مسدود کرده بودند تا فلان ابن فلان به ارگ رسد و برایِ پیر صاحب چهار تکبیر خوانند. ما نگوییم که برایِ تکریمِ جنازه فلان پیشوا و رهبر مراسم شاندار و با شکوه نگیرید، بل گوییم که در این راستا چندان تدبیر کنید که مردم از رنج و تکلیف در امان مانند و بتوانند برایِ رسیده گی به امورِ زنده گیِ خویش در این شهر در و دیوار کشیده و سدِ سکندر شده، طیِ طریق کنند. شهروندان کابل دیروز نیز راه بندانِ شدیدی را تحمل کردند. جنازه پیر صاحب در ارگ خوانده می شد، ولی مردم در دور تر ها ناگزیر بودند راه هایِ درازی را پیاده طی کنند و یا هم در وسایطِ خویش همانند مور ها بر سینه خزند تا به کار و بار شان برسند. در چنین مواردی نهاد هایِ مسؤول و مدیران و برنامه ریزان چنان باید عمل کنند که مردم را در بلایایی از مشکلات گیر نسازند. ارگ شاید ج


کدام بهتر است ؟ اشغال امريكا يا اشغال پاكستان؟

!حلقات فاشیستی مانع توزیع شناسنامه های برقی شدند

!منافع امریکا و افغانستان با هم گره خورده است

!رئيس جمهور جديد امريكا با ديد تازه به افغانستان نگاه كند3
H: 3°
L: -2°
Kabul
Saturday, 14 January
See 7-Day Forecast
Sun Mon Tue Wed Thu Fri
           
-9° -9° -11° -11° -12° -9°

SUBSCRIBE TO RSS

وضعیت فعلی ورزش و مسؤولیت حکومت وحدت ملی

با آن که ورزشکاران، بیش از یک، نیم دهه قهرمانی، خلاقیت ها و ابتکارات زیادی را  با امکانات اندک در عرصه ورزش از خود به نمایش گذاشتند،اما نظام سیاسی کشور و دولتمردان به این قشر سرنوشت ساز و سازنده کار در خور توجهی انجام نداده اند.

و حال هم حکومت وحدت ملی که مانند موتری در گل مانده، فقط گل و لایش بر سر و صورت ورزشکارمی ریزد؛ قدرت را در دست گرفته و فقط به فکر بیرون کردن همدیگر از باز سیاسی می باشند و فشارهای این زور آزمایی سیاسی را در رده های پائین ورزشکاران افغانستان تحمل می کنند . با وجود این که بیشتر عمر حکومت وحدت ملی گذشته است بازهم هیچ گونه برنامه مدونی برای رفع مشکلات صنفی ورزشکاران وجود ندارد. البته از دولتی که فساد در آن داد می زند، توقع آن نمی رود که بتواند برنامۀ مدونی در مورد مشکلات صنفی ورزشکاران روی دست بگیرید. لذا بی توجهی حکومت و نظام سیاسی ورزشکاران را نسبت به آیندة شان مأیوس ساخته است.

نظام سیاسی در برابر این همه حوادث و رویداد ها در ارتباط به ورزشکاران چنان بی تفاوت است  که گویی آبی از آب تکان نخورده است. رفتار و عملکرد دولت و نظام سیاسی از دوحالت خالی نیست،یا این که نسبت به ورزشکاران احساسی ندارند و یا هم در مدیریت شان در این مورد ناکام مانده اند. در هردو حالت همه مسؤولان و دولتمردان هم در برابر خدا و هم در برابر تاریخ و مردم سخت جوابگو اند و به هیچ وجه از نا کارایی شان نمی توانند توجیه منطقی داشته باشند.

چرا با وجود این که بیست فیصد نفوس افغانستان ورزشکار می باشند؛ بازهم هیچ گونه توجهی از طرف حکومت افغانستان نسبت به ورزشکاران وجود ندارد و با تشکیل دو کمیته ملی المپیک و چندین فدراسیون موازی ورزش افغانستان در بحران مدیریتی قرار دارد .چرا در رفع مشکلات،کار بیشتری در این زمینه صورت نمی گیرد؟ زیرا ریشة این مشکل را می توان در عملکرد رؤسای فدراسیون ها و همچنین رهبران حکومت وحدت ملی دید.

فدراسیون های ورزشی(رؤسا ی فدراسیون ها، به نماینده گی از قشر ورزشکار) با آگاهی که از جریان های قومی، مذهبی و ایدئولوژیک به دست آورده اند تنها به عنوان منبع سوخت برای بازیگران سیاسی به شمار می روند. بازیگرانی که در نهایت مافیای اقتصادی را در رأس حکومت افغانستان شکل داده اند و عملکردشان فقط منتج به نفع اقتصادی گروه خودشان می شود.

ورزشکاران فدراسیون های ورزشی( رؤسایفدراسیون ها، به نماینده گی از قشر ورزشکاران) برای وارد شدن به فرایند قدرت نیاز دارند که از فلتر های قومی ، مذهبی یا ایدئولوژیک بگذرند و با این شرایط وقتی به قدرت می رسند؛ به دلیل وضعیت شان دیگر نمی توانند از منافع صنفی خود علیه این مافیای قدرت دفاع کنند. چرا که به ساده گی از سیستم خارج شده و به سطح پائین سقوط می کنند.

اما با وجود این که چندین بار از جریان های موجود قومی و مذهبی که کارکرد سیاسی دارند؛ ضربه خورده اند و حتی یکی از خواسته های صنفی آنها برآورده نشده است؛ چرا بازهم به چنین جریانی می پیوندند. دلیل این موضوع، وضعیت اقتصادی است که در تلاش کسب موقعیت و پول بیشتر می باشند و به همین لحاظ از هیچ گونه رفتاری رو گردان نیستند تا به هدف خود که همانا ثروت و قدرت است برسند و بعد از بدست آوردن حتی ذره ای هم حاضر نیستند از منافع شخصی خود به نفع منافع صنفی شان قربانی دهند.

اما در حکومت افغانستان مافیای ورزش بسیار قوی وجود دارد و برای اعضای این مافیا مهم این است که از طریق دولت منافع اقتصادی آنها تأمین شود. گرچه در ظاهر امر برای به دست آوردن قدرت رقابت های سالم و ناسالمی وجود دارد، اما در دراز مدت ثابت شده که تعداد محدودی از بازیگران همیشه در قدرت سهم داشته اندحالا چه در رأس قدرت بوده اند یا در رده های پائین تر. این مسأله باعث آن شده است که این مافیا در ظاهر تلاش کنند که از کانال های دموکراتیک وارد عرصه شوند.

حال با این شرایط، ورزشکاران و رهبران حکومت وحدت ملی چه می توانند؛ انجام دهند؟

 اول این که عملکرد ورزشکاران برای به دست آوردن منافع صنفی شان یک امر حتمی است؛ حتی اگر چندین بار هم در این زمینه قربانی شوند ولی حداقل تجربة اجتماعی و نوعی آگاهی بهتری از وضعیت خود به دست خواهند آورد.

 و دوم باید در مقابل هر نوع گفتمانی که در تلاش قربانی کردن منافع صنفی ورزشکاران است؛ آگاهانه ایستاد و در برابر  آن مبارزه کنند.

عملکرد رهبران حکومت وحدت ملی نیز  در رفع تبعیض بین ورزشکاران وبازنگری در رهبري فعلي ورزش و طرح یکجاشدن دو کمیتة ملی المپیک موازی و ریاست عمومی تربیت بدنی وسپورت ، مثل گذشته اقدام نمایند.

رهبران حکومت وحدت ملی بیش از این نباید با این قشر بازی های کودکانه انجام بدهد.

یقیناً بازی این چنینی در برابر ورزشکاران نه به نفع رهبران سیاسی است و نه هم به نفع مردم افغانستان، از اینرو با تمام ادب و جوانمردی پیام ما به شما دولتمردان این است که با فرا رسیدن فصل زمستان لباس های گرم را به تن کرده و از خواب زمستانی بیدار شوید؛ زیراصحت وسلامتی جسم (تندرستی) و پرورش روح وروان افراد جامعه بستگی به  فراهم کردن زمینه های مفید به این قشر دارد.


مقاله های سیاسی

موږ ولى دسياست په ډګرکې تل بايلو؟!

2017-Jan-23 ||  عبدالرازق وطنپال فروتن

 افغانستانديو داسي ملت څښتن دي چې ديرغلګرو اوغليم په مقابل کې دخپل توري اوسلاح سره دښمنانوته غاښ ماتوونکي ځواب ورکړي اودننګ اوغيرت شمله يې په نړي کې اوچته ساتلې دي اوډيري  حماسي  او زړورتيايې دتاريخ په هنداره کې ثبت کړيدي. ګرانو هيوادوالو!  زموږ ګران هيواد افغانستان په خپل غيږه کې داسي زمري صفته اتلان روزلي چې دنړي ډير ليکوالان اومفکرين دهغوي دزړورتيا په اړه  دير شيان ليکلي دي آن تردي چې دغه اتلان يې دنړي په کچه بي ساري بللي اوپه دي توګه زموږ دهيواد تاريخ دحماسو او زړورتيانه ډګ دي. خو اوس پوښتنه منځته راځيچې ولې موږ سربېره پر دې چي د يوه داسې ملت څښټن يو ، بياهم زموږدښمنان په موږبريالې شوي اوموږ يې ذليل کړې يو. که دخپل هيواد دتاريخ پاڼې ته ځير شو ډير ښه بيلګي پيداکوو چې موږ دجګړي په ډګر کې تل وړي برياليتوب مو په برخه شوي دي ، خو له بده مرغه چې دسياست پ...

!تاراج جنگل زارها و مکلفیت دولت

2017-Jan-23 ||  پرتو نادری

بر بنیاد گزارش‌ها تاراج جنگل زارها در افغانستان نسبت به هرزمان دیگری شدت یافته است. چنان به نظر می آید که مافیا همه هستی این کشور را تاراج می‌کند. شاید کسانی بگویند در سرزمینی که بر بنیاد گزارش‌ها دست کم روزانه پانزده هزار تن ناگزیر به ترک خانه‌های خود می شوند، مسالۀ جنگلات چه اهمیتی دارد. در سرزمینی روزانه شمار زیادی از سربازان، افسران و شهروندان به خاک و خون می افتند، تاراج جنگلات امر مهمی نیست.  ظاهراً چنین به نظر می آید؛ اما هستی یک جامعه نه تنها چنان زنجیزی بسته به پیوندهای اجتماعی آن است؛ بلکه در جهت دیگر  یک جامعه نمی تواند بدون پیوند سالم با طبیعت نیز زنده‌گی کند. اخیراً شماری از نهادهای رسانه ای، نهادهای حفظ محیط زیست، خبرنگاران، شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی کشور با نشر اعلامیه یی از دولت خواسته اند تا جلو تاراج جنگل‌ها را بگیرد. دولت ن...

قومیت و ثبات سیاسی در افغانستان

2017-Jan-23 ||  قیس احمد قادری

 افغانستان کشوری است که همواره به دلیل وضعیت بغرنج و پیچیدة آن از موضوعات داغ رسانه های اجتماعی، مجامع علمی و محافل سیاسی بوده است. مسایل اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، جغرافیایی و قومی در افغانستان از موضوعات اساسی و تأثیر گذار بر این کشور بوده است، اما در میان این همه، قومیت تأثیر شگرف و عمیقی بر تحولات سیاسی این کشور گذاشته است. افغانستان کشوریست کثیرالقومی که بیش از 20 قوم در این کشور زنده گی می کنند و هر کدام دارای تاریخ، فرهنگ، تمدن و ارزش های مخصوص به خود اند. از میان این همه، پشتون، تاجیک، ازبیک و هزاره از اقوامی بوده اند که تأثیر عمیقی بر تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور گذاشته اند.  در این کشور هیچ قوم اکثریت وجود ندارد، بل این کشور موزائیکی است از اقوام، هرچندی که میزان اقوام در این کشور  باهم متفاوت است. به گونة مثال، پشتون و تاجیک در این کشور دارا...

ترامپ با بینش ضعیف چگونه قصر سفید را اداره خواهد کرد؟

2017-Jan-22 ||  عبدالرازق وطنپال فروتن

روز جمعه‌ای که گذشت ایالات متحده امریکا شاهد یک تحول مهم سیاسی درفضای دموکراتیک بود؛ آن هم انتقال قدرت سیاسی از بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین این کشوربه رئیس جمهور جدید دونالد ترامپ، اما این موضوع چند پهلوی دیگری هم دارد. نخست این‌که یک رئیس جمهور آرمان‎گرا مانند بارک اوباما شخصی که هشت سال قبل از امروز از تبار سیاه پوستان و شخصی که شعار اش آزادی ، عدالت و برابری نه تنها برای مردم امریکا، بل برای تمام بشریت وجهانیان بود به قدرت سیاسی رسید، فردی که سخنرانی هایش همه را امید وار به افق های فردا درجهت رسیدن به آرمان های بزرگ انسانی وبشری می‎ساخت، شخصی که در اولین سخنرانی خود همه نخبه گان امریکا ودیگرکشورها برموجودیت چنین استعداد خارق العاده که داشت دربخش علوم سیاسی وفن سخنوری انگشت به دندان گرفتند وبالاخره فردی که با شعار دادن تغییر در تمام سیاست های امریکا ت...

خانواده گیلانی در تاریخ افغانستان

2017-Jan-22 ||  عبدالحمید مبارز عضو شورا

جناب پیر سید احمد گیلانی مجاهد بزرگ و رئیس محاذ ملی افغانستان و رئیس شورای عالی صلح وفات یافت، روحش شاد باشد. حضرت نقیب پدر جناب پیر سید احمد گیلانی در موقع‌ای که اعلیحضرت امان الله خان استقلال افغانستان را اعلان کرد در کنار این شاه بزرگ ایستاد، زمانی که شاه امان الله پروگرام های اصلاحی را مطرح نمود و حضرت نورالمشایخ مخالفت کرد، در دیره اسمعیل خان هندوستان صف مخالف را تشکیل داد و از جناب نقیب خواهش کردکه به دیره اسمعیل خان برود و در صف مخالف قرار بگیرد که نرفت و به صف مقابل پیوست. زمانی که حکومت افغانستان در دورة اعلیحضرت ظاهرشاه سیاست ملی حمایت از پشتونستان را اعلام کرد جناب شیرآقا جان و جناب سید احمد گیلانی یعنی این دو برادر از حکومت و این سیاست شان حمایت کردند و آخوند‌زاده تگاب که یکی از ارادتمندان شان بود را اجازه دادند تا در این خدمت شامل گردد که حکومت ...

ارزشی که هرگز زاده نشـد!

2017-Jan-22 ||  مهرالدین مشید

 حالا که بحث بر سر دستآورد و حفاظت از ارزش ها است، نخست باید از دستآوردها سخن گفت که چه دستآورد‌هایی وجود داشتند که حالا از میان رفته اند و لازم است تا نخست آن‎ها احیا و بعد، از آن‎ها پاسداری و حفاظت شود. بنابراین، لازم است تا از آن ارزش ها به گونه رک و راست‌تر سخن گفت و از ابهام های آن پرده برداشت تا آشکار شود که دستآوردهای مجاهدان چه بوده و جهاد افغانستان چه ارزش هایی را به وجود آورد که باید از آن‎ها پاسداری و پشتیبانی شود. سپس، از این هم پا فراتر نهاد و نخست باید آن ارزش ها را شناسایی کرد و جایگاه آن‎ها را در درون جامعه ما پیدا کرد و با دید واکاوانه، آن‎ها را به تحلیل گرفت تا باشد که این ارزش ها جایگاه اصلی شان را در جامعه بیمار افغانستان دوباره دریابند و قابلیت بهتر را برای شناسایی پیدا کنند؛ پس باید به این توجه کرد که هرگاه حرف برسر جهاد باشد، این سخن ا...

خـواب وطـن

2017-Jan-21 ||  احمد سعیدی

چند روز محدود با در نظرداشت مشکلات و ضرورت های شخصی،دور از وطن بودم؛حین رفتن جملات کوتاهی در فیسبوک نیز نوشته بودم.بعضی ها با پر رویی گفته بودندکهسعیدی  فرار کرده حتاعده یی نوشته بودندوطنرا بخاطر منافع شخصی خود ترک نموده،پناهنده این کشور و آن کشور شد و ده ها تهمت نا روای دیگر.درست است که وطن را دوست دارم و بخاطر زخم های خونین وطن باید در وطنیکجا با مردم خودبود.با غم و دردشانهمصدا و همنوابهتر است ، بعضی ها باید بدانندمن درخت بیدی نیستم که از هر باد بلرزم  اما بخاطر درد و رنج هاییکه دامنگیر سرزمین من استبار بار فریاد زده ام،گریه کرده و گریه میکنم،عیبی ندارد.میدانم کسانیکه دور از وطن اند یا در داخل وطن،این سرزمین دوست داشتنی را دوست دارندتنها من دوستدار این وطن نیستم، هزار ها فرزند عاشق این سرزمین اند. ای بی وطن بیـاد وطنگــــریهمی‎کنم مرغ اسیر پشت چمن گری...

تا ختم دوره باقی مانده حکومت تحمیلی انتصابی وحدت ملی هیچگونه انتخاباتی در کشور برگزار نمی گردد!!

2017-Jan-21 ||  میرنجیب الله شمس

در این شکی نیست که مؤلفه های اساسی یک نظام سیاسی دموکراسی را همانا: انتخابات معیاری با اراده آزاد ملی، احزاب مترقی و بالنده سیاسی، رسانه های آزاد گروهی و نهادهای فعال مدنی در هر مملکت دموکراتیک تشکیل می دهد لاغیر. فرهیخته گان، دانشمندان و روشن ضمیران افغان همه گی به این واقعیت عینی مهر تأیید می گذارند که: هیچ گزینه خردمندانه تر، هیچ تضمینی هوشمندانه تر، هیچ اقدامی معقولتر و هیچ تدبیری مؤثرتر و شایسته تر از برگزاری انتخابات برای تمثیل اراده واقعی ملی، تجلی حاکمیت مردمی و انتقال مسالمت آمیز قدرت سیاسی و دولتی در افغانستان سیاست زده و ملت گرسنه و به گروگان گرفته شده آن وجود ندارد. اما واقعیت این است: تا زمانی که نیروهای نظامی اشغالگر کشورهای امپریالیستی غرب در رأس امریکا در خاک پاک افغانستان حضور فعال فزیکی داشته باشند و تا هنگامی که به امر و نهی، به سوق و اداره و...

Previous   ||   Next