فرهنگ و هنر

کتاب «نوروز سنتی تکوينی يا بدعتی تشريعی؟» رونمايی شد

 

همایش رونمایی و نقد کتاب «نوروز سنتی تکوینی یا بدعتی تشریعی؟» 1  اثر داکتر خواجه بشیر احمد انصاری روز چهارشنبه (27) حوت با حضور برخی از چهره های علمی و فرهنگی در تالار مطبوعات وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شد.

در این مراسم محمد طاهیر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، عبدالمنان شیوای شرق معین نشراتی آن وزارت، داکتر عمر شریفی استاد دانشگاه و رییس مرکز تحقیقات استراتیژیک، نظریات شان را در مورد چگونگی کتاب ابراز داشتند و گفتند که نوروز به عنوان یک میراث فرهنگی و از ویژه گی های تمدن های کهن تاریخ بشری است که باید در حفظ و بزرگداشت آن توجه درخور شود.

همچنان سخنرانان این محفل ادبی افزودند که نوروز به هیچ دین و آیینی رابطه ندارد و بزرگداشت از نوروز با آموزه های دین اسلام نه تنها که منافات نداشته، بل با این آموزه ها هم آهنگی کامل دارد.

آنها اشاره داشتند: نوروز در تمامی دوره های تاریخی سرزمین ما تجلیل شده و جزء میراث فرهنگی اجداد ما می باشد.

سپس داکتر خواجه بشیر احمد انصاری نویسنده کتاب ضمن قدردانی از اشتراک کننده گان محفل، در مورد اثر خود معلومات داد و گفت: نوروز حداقل پنج هزار سال عمر داشته و پیش از زردشت رایج بوده که انکار آن کار ساده ای نیست و در سرزمین های اسلامی به هر اندازه ای که تمدن مسلمانان شگوفاتر می شد به همان اندازه از این مناسبت تجلیل شکوهمندتر صورت می گرفت و در متون فقهی و اعتقادی اسلام نمی توان حرمت آن را ثابت کرد.

داکتر انصاری افزود که در پیوند به نوروز، افسانه، اسطوره و خرافه های فراوانی بافته شده است که نیازمند نقد و غربال علمی می باشد و هیچ پیوند و رابطه ی به این جشن شکوهمند آفرینش ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار