اخبار

کاسبان بازار ملی‌بس: مکاني براي انتقال کالاها نداريم

کسبه‌کاران بازار ملي‌بس از تصميم ويراني اين بازار از سوي دولت انتقاد مي‌کنند و مي‌گويند که براي انتقال کالاهاي‌شان نمي‌توانند به‌زودي مکاني دست‌وپا کنند.

آنان مسوولان دولت را به بدرفتاري و برخورد غيرانساني متهم مي‌کنند و شاکي‌اند که با تهديد مجبور به تخليه‌ي اين مکان در 48 ساعت شده‌اند؛ مدتي که به گفته‌ي آن‌ها انتقال وسايل ممکن نيست.

حاجي زلگي که در اين بازار صاحب تانک تيل بوده، اکنون جز ويرانه برايش باقي نمانده است. او مي‌گويد که نه‌تنها خود تمام دارايي‌اش را از دست داده؛ بل‌که درآمد 15 کارمند اين تانک تيل نيز از بين رفته است. به گفته‌ي زلگي، به درخواست او براي فرصت پيداکردن مکان مناسب توجه نشده است.

محمد اکبر، از ديگر کسبه‌کاران بازار ملي‌بس مي‌گويد که مسوولان نظامي با زور و تهديد از آن‌ها خواسته است که مکان را ترک کنند، در ضمن ماشين‌ها و جنراتورهاي‌شان را نيز گروگان گرفته‌اند.

اکبر از دولت مي‌خواهد که در صورت تخريب براي آن‌ها جبران خساره کند: «حداقل مصرف ما را دولت بدهد. 35 لک مصرف کرديم جنراتور و ماشين‌هاي ما را گروگان گرفتند و پوليس‌ها اجازه‌ي داخل‌شدن را نمي‌دهند. جاي نداريم که وسايل خود را ببريم و وقت زياد هم نداده‌اند، در 48 ساعت به کجا ببريم.»

شيراحمد توخي، صاحب يکي از شرکت‌ها در بازار ملي‌بس نيز تاکيد مي‌کند که در صورت تخريب اين بازار، 150 هزار دالر امريکايي زيان خواهد کرد. به گفته‌ي توخي، درصدي از عوايد اين بازار هم به بودجه‌ي دولت مي‌رود؛ اما براي تطبيق پروژه با هزينه‌ي 100 ميليون دالر مي‌خواهند با اسلحه آن‌ها را بيرون کنند.

از سويي هم، حاجي محمديوسف، رييس بازار ملي‌بس که براي 20 سال اين ساحه را به اجاره گرفته است، مي‌گويد که هيچ حکم و مدرکي براي تخريب اين ساحه براي آن‌ها ارائه نشده است و نظاميان بدون دادن اجازه‌ي صحبت به آن‌ها، ساحه را محاصره کرده‌اند.

آقاي يوسف با ابراز نگراني از تصميم تخريب اين بازار مي‌گويد که دولت تاکنون مکان بديلي براي آن‌ها در نظر ندارد و آن‌ها را با زور مجبور به پذيرفتن اين تصميم مي‌کند.

به گفته‌ي رييس اين بازار، 130 دکان و شرکت در اين ساحه هم‌اکنون فعاليت دارد که در صورت تخريب، سرمايه‌هاي آن‌ها از بين رفته و خساره‌ي هنگفتي بر آن‌ها تحميل مي‌شود.

وزارت شهرسازي و اراضي، اما مي‌گويد که دو سال پيش اين روند آغاز شده است و باشنده‌گان اين ساحه در جريان قرار گرفته‌اند.

حشمت‌الله ناصري، سخن‌گوي وزارت شهرسازي و اراضي مي‌گويد که اين تصميم آني نبوده و مکان بديل هم در ناحيه‌ي هفتم به آن‌ها در نظر گرفته شده است.

تصدي ملي‌بس قرار است به شهرک قطري‌ها اختصاص داده شود و کار به گونه‌ي عملي در اين ساحه آغاز شده است.

سلام وطندار

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار