اخبار

کارگاه دختران بامياني؛ ايجاد شغل و خلقت آثار هنري

 

گروهی از دختران هنرمند در ولایت بامیان با گشایش یک کارگاه کوچک هنری افزون بر ایجاد شغل در تلاش ترویج هنر سوخته‌نگاری، کندن کاری روی چوب و تولید وسایل تزیینی اند.

در این کارگاه کوچک که سه ماه از آغاز کار آن می‌گذرد، هشت دختر کار می‌کنند که هرکدام شان دانش آموز مکتب و دانشجوی دانشگاه‌های بامیان اند و ماهانه از فروش آثار هنری‌شان بیش از ۱۰ هزار افغانی در آمد دارند.

بس‌گل کریمی، مسوول این گروه به “صدای امریکا” گفته: ” هدف از ایجاد این‌ کارگاه هنری، تولید صنایع دستی کسب درآمد، جلب توریزم و عرضه‌ی تولیدات تزیینی است و ما هشت نفر پس از آموزش‌های ابتدایی این کارگاه را ایجاد کردیم”.

این گروه هنری پس از سپری کردن یک دورهٔ آموزشی سه ماهه اکنون توانسته اند کار مستقل شان را در مرکز شهر بامیان آغاز کنند.

هنر سوخته‌نگاری و کندن‌کاری، پیشینه‌ی دراز در بامیان دارد، اما فعالیت زنان در این بخش، روزنه‌ی تازه‌یی را برای کسب در آمد به زنان و دختران علاقه‌مند این هنر در این ولایت گشوده است.

شکریه صمیمی یک تن از اعضای گروه هنری صلصال می‌گوید:”هدف ما بیشتر ترویج این هنر در جامعهٔ افغانستان است تا نشان بدهیم که دختران و زنان نیز می‌توانند در جامعه مطرح باشند.”

تولید کننده‌گان این آثار هنری می‌گویند که بیشتر به فرمایش مشتریان کار می‌کنند و بیشتر مشتریان آنان کارمندان نهادهای حکومتی، گردش‌گران و جوانان استند.

امیر کوثری، یکی از مشتریان این کارگاه و باشنده‌ی بامیان که خود عکس نلسن ماندلا را فرمایش داده است، به صدای امریکا گفت:”دوستان و هموطنانم را تشویق می‌کنم تولیدات هنری این‌نوع کارگاه‌ها را به خاطر حمایت هنر و زنان خریداری کنند.”هر اثر هنری تزیینی این کارگاه از ۵۰۰ افغانی تا ۱۰ هزار افغانی قیمت دارد.

دختران هنرمند دراین کارگاه می‌گویند که نبود برق از چالش‌های عمده‌ی آنان است.

شماری از فرهنگیان بامیان با خرسندی از تاسیس این کارگاه هنری حمایت از کار این دختران را گام مهمی در زمینه‌ی رشد فرهنگی هنر در بامیان می‌دانند. ابراهیم تولا، یکی از فرهنگیان بامیان می‌گوید: “در ولایت بامیان، فرهنگ نقاشی و مینیاتوری از سابقهٔ فوق‌العاده بلندی برخوردار است، اما درطول یک دهه، متأسفانه با رکود مواجه بود و به تازه‌گی ما شاهد حرکت‌هایی در این زمینه هستیم که قطعاً پاس‌داری از هنر‌های دستی، مینیاتوری و شبکه‌کاری یکی از مسوولیت‌های دولت است که دراین زمینه اقدام کند.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار