اخبار

کاخ سفید: خروج نيروها در اول  ماه می از افغانستان دشوار خواهد بود

 

کاخ سفيد اعلام کرده که خروج کامل نيروهاي ‍ امريکايي از افغانستان در اول ماه مي ( حدود سه هفته ديگر) به دلايل «مسايل لوجستيکي» دشوار خواهد بود.

جن ساکي، سخن‌گوي در نشست خبري گفته که جوبايدن، رييس جمهوري امريکا، نيز در باره اين مشکلات سخن گفته است. او افزوده: «اکنون نيز ما ادامه مي‌دهيم و رييس جمهور به مشورت داخلي با تيم شوراي امنيت ملي، مشاوران و همچنين شرکا و متحدان خود ادامه مي‌دهد.»

وقتي از او پرسيده شد که نيروهاي امريکايي مستقر در افغانستان و خانواده‌هاي آنان مي‌خواهند بدانند که تصميم رييس جمهوري درباره اين نيروها چه خواهد بود؟

خانم ساکي در پاسخ گفت که آقاي بايدن در اين زمينه و درباره موضوعات سياست خارجي و سياست ملي در حال تصميم‌گيري است و به گفته او رييس جمهوري امريکا مي‌خواهد که در اين زمينه وقت بگذارد و تصميم درست بگيرد.

رييس جمهوري امريکا در نخستين کنفرانس خبري خود پس از آغاز کارش، (پنجم حمل) گفته بود تحقق خروج نيروهاي امريکايي تا اول مي «به دلايل فني» بسيار «دشوار» است اما تاکيد کرد امريکا قصد ندارد مدت طولاني در افغانستان بماند.

چند روز پس نهادهاي اطلاعاتي امريکا به دولت جوبايدن، رييس جمهور جديد اين کشور هشدار دادند اگر بدون توافق صلح و تقسيم قدرت ميان طرف‌هاي درگير،‌ نيروهاي امريکايي از افغانستان خارج شوند،‌ «جنگ‌جويان طالبان ممکن است در مدت 2 تا 3 سال بر افغانستان غلبه کنند.»

پس از اين سخنان رييس جمهوري امريکا شوراي امنيت ملي افغانستان نيز در واکنش گفت که پس از توافق‌نامه امريکا و طالبان در شهر دوحه، «جان خارجي‌ها در افغانستان مصون است، اما افغان‌ها هنوز کشته مي‌شوند.» حمد الله محب، مشاور امنيت ملي رياست جمهوري نيز گفته بود: «طالبان پس از توافق دوحه با امريکا نيز جنگ و خشونت را عليه افغان‌ها ادامه دادند و اين بار به بهانه عدم خروج نيروهاي خارجي در ماه مي به جنگ شان عليه افغان‌ها ادامه مي دهند.»

طالبان با نشر اعلاميه‌‌اي هشدار داده اند اگر همه نيروهاي خارجي مطابق توافق‌نامه دوحه در زمان مشخص شده از افغانستان بيرون نشوند، مسووليت آن به امريکا بر مي‌گردد.

اين گروه افزوده که در اين صورت ناگزيز است «به جهاد و مبارزه مسلحانه در برابر نيروهاي اشغال‌گر دوام بدهد و کشور خود را آزاد بسازد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار