سرمقاله

چرا غنی همواره اشتباه می کند؟

سید مکارم

 

اشتباه خوانی شعر رودکی شاعر نامدار زبان فارسی به وسیله آقای اشرف غنی در تاجیکستان بازهم مورد توجه کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفت و تصویر آن دست به دست می شود.

در این چندین سالی که آقای غنی رهبری دولت را برعهده دارد، هنگام سخنرانی، اشتباهاتی می کند که تمسخر و تبصره های منفی کاربران شبکه های اجتماعی را بر می انگیزد.

گذشته از این که آقای غنی در نماز جنازه می خواست رکوع و سجده کند و حامدکرزی رییس جمهور پیشین مانع وی شد و یا امام حسین(رض) را نواسه خدا خطاب کرد، در سال نو نیز اشتباه کرد و هنوزهم آن اشتباه گرمی اش را از دست نداده است که دیروز در تاجیکستان شعر رودکی را غلط خواند و این غلط خوانی شعر رودکی در شبکه های اجتماعی غوغا برپا کرده است و باید تلاش شود که در آینده چنین اشتباهات تکرار نشود.

افغانستان و تاجیکستان اشتراکات فرهنگی زیادی دارند که آقای غنی به آنها تماس نگرفت.

در کنار اشتراکات فرهنگی، هردو ملت، دارای زبان، تاریخ و دین مشترک نیز اند که باید در سخنرانی آقای غنی گنجانیده می شد.

برخی از کاربران شبکه های اجتماعی در همین رابطه نیز نوشته اند که شهید احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور در تاجیکستان از محبوبیت ویژه برخوردار است، ولی غنی با خود خواهی و عقده مندیی که دارد نخواست به این موضوع تماس بگیرد.

پیش از این در مورد رویداد تاریخی مراسم برپایی لوح قهرمان ملی افغانستان در پاریس، آقای غنی هم بی تفاوتی اختیار کرد و حرفی به زبان نیاورد.

احمدولی مسعود برادر قهرمان ملی در همین رابطه نوشت که: رییس جمهور غنی نه تنها که حرفی در مورد یک افتخار جهانی و تاریخی افغانستان بر زبان نیاورد که حتا قرار اطلاعات ما، جمهوری سه نفره اش، به بعضی از شبکه های خبری دستور سانسور خبر مراسم پاریس را داده است.

تمام این مسایل سبب شده که مردم نسبت به دانش و خرد آقای غنی بی باور شوند و وی را به عنوان یک شخص متعصب و حتا بی سواد بشناسند.

با توجه به همین ملاحظات، رییس جمهور غنی که در بیرون کشور از همه نماینده گی می کند باید مواظب سخنرانی هایش باشد و کاری نکند که با این اشتباهات آبروی مردم افغانستان را ببرد.

مشاوران رییس جمهور که ممکن معاش و حقوق بسیار خوب هم داشته باشند باید وظیفه شان را با حسن نیت انجام بدهند و آقای غنی را کمک کنند که هم در موضع گیری هایش و هم در سخنرانی هایش اشتباه نکند و خودش را مورد تمسخر آگاهان و کاربران شبکه های اجتماعی قرار ندهد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار