سرمقاله

چرا در مسایل مهم ملی وحدت نظر نداریم؟

 

به هر دلیلی که است ما افغانستانی ها چندان در مورد مسایل مهم وحدت نظر نداریم و اگر قرار باشد یک مشکل ملی را حل کنیم، هرگز به نتیجه نمی رسیم ودر مواضع مختلف قرار می گیریم.

گذشته از این که در دوران جهاد، رهبران جهادی نه تنها که در مکان های عادی به اتفاق و وحدت نظر نرسیدند، بل حتا در مکان مقدس چون مکه معظمه درحالی که تعهد هم کرده بودند، تعهد شان را شکستند و همان راه اختلاف و چند دسته‌گی را ادامه دادند.

در همین نزدیکی ها، هیأت مذاکره کننده دولت با نماینده‌گان طالبان حدود یکسال را در دوحه سپری کردند تا مذاکرات رسمی آنها آغاز شود ولی در همین مدت هر دو جانب نتوانستند حتا در مورد آجندای مذاکرات به توافق برسند.

این هیأت های مذاکره کننده نه تنها که به توافق نرسیدند، بل در دیدارهای غیر رسمی شان به یکدیگر طعنه می زدند و متوصل به توهین می شدند.

اکنون نیز هیأت چند جانبه که باید آجندای مذاکرات استانبول را تعیین و مشخص می کردند نیز به نتیجه نرسیدند و در دولت هم در مورد طرح واحد بگومگوهای زیاد در جریان است و فکر نمی شود که نماینده گان سیاسی بتوانند با یک طرح واحد وارد مذاکرات صلح استانبول شوند.

اکنون زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نامه یی را بر جوانب گوناگون مذاکرات صلح ارسال داشته و در این نامه در مورد چگونه‌گی آجندای مذاکرات استانبول به آنها معلومات داده است.

از این خیره سری های برخی از رهبران افغان ها برداشت می شود که اگر خارجی ها پای شان را از مذاکرات صلح بیرون کنند، آنها با نظریات گوناگونی که دارند هرگز به نتیجه نمی رسند و ممکن است در جریان مذاکرات که اگر راه افتد، با میز و چوکی بر سر و کله یکدیگر بکوبند.

پیش از این نیز در جریان انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن، دسته های انتخاباتی تا آخر با هم اختلاف و جنجال کردند تا این که وزیر خارجه وقت امریکا به کابل آمد و میان این  دسته های انتخاباتی جور آمد کرد و قدرت را میان آنها تقسیم نمود و پس از شکل گرفتن به اصطلاح حکومت وحدت ملی، دوباره اختلاف میان حکومت و ریاست اجراییه بالا گرفت و تا امروز ادامه دارد.

با توجه به همین ملاحظات، رهبران سیاسی باید متوجه شرایط حساس و سرنوشت ساز کشور باشند مثل گذشته عمل نکنند و تلاش نمایند تا در مذاکرات صلح استانبول منافع شخصی و گروهی شان را فراموش کنند و کاری شود که مشکل افغانستان با انعطاف پذیری و گذشت شان حل و فصل گردد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار