اخبار

پيشنهاد غنی به کشورهای عضو ايکو: به برقراری آتش‌بس در افغانستان تلاش کنيد

محمداشرف غنی رییس جمهوری کشور از رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی یا ایکو خواست که از تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس در افغانستان حمایت کنند.

رییس جمهور محمداشرف غنی بار دیگر روی توقف خشونت و برقراری آتش بس در افغانستان تاکید کرد.

آقای غنی در این زمینه نقش کشورهای سازمان همکاری اقتصادی یا ایکو را مهم خواند. او در سخنرانی در نشست سران کشورهای عضو ایکو به این موضوع اشاره کرد.

آقای غنی افزود: “حمایت شما برای آتش‌بس جامع تا مذاکرات در دوحه تسریع شود ضروری است. برای چهل و دو سال ما مردم افغانستان از حق بنیادی صلح محروم شده‌ایم. زمان آن است تا خشونت که کشور زیبای‌ما را به کشتارگاه تبدیل کرده توقف داده شود.”

چهاردهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی به گونه‌ی مجازی عصر روز پنجشنبه برگزار شد. این سازمان به شمول افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ترکیه ۱۰ عضو دارد.

فوزیه کوفی عضو هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان گفته که او و همکارانش با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده برای صلح افغانستان در دوحه در مورد چشم انداز صلح و گام بعدی، گفت‌وگوی مفیدی داشته اند.

بانو کوفی در توییترش نوشته که در این دیدار بار دیگر روی اهمیت نقش زنان و نسل نو که می‌توانند در روند صلح و بعد از دست‌یابی به توافق صلح ایفا کنند تاکید شده است. آقای خلیل‌زاد پیش از سفر به دوحه در کابل با رهبران حکومت افغانستان و چهره‌های سیاسی بیرون از حکومت در باره‌ی مذاکرات صلح بحث کرد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه‌ی امریکا که به خاطر حساسیت موضوع خواست نامش گرفته نشود، روز چهارشنبه هفته گذشته به خبرنگاران گفته که زلمی خلیل‌زاد در جریان سفر به کابل‌، طرحی را برای تسریع روند صلح افغانستان پیشنهاد کرده. به گفته‌ی این مقام، دوره‌ی انتقال برای گذار به ساختار سیاسی آینده شامل این طرح است.

این مقام افزوده که انتظار می‌رود آقای خلیل‌زاد در این باره با نماینده‌گان طالبان در دوحه نیز گفت‌وگو کند.

پس از آن‌که جوبایدن رییس جمهوری امریکا شد، این اولین سفر زلمی خلیل‌زاد به دوحه است.

او در ۲۹ ماه فبروری سال ۲۰۲۰ یعنی اضافه از یک سال پیش، توافق‌نامه‌ی آوردن صلح به افغانستان را با ملا عبدالغنی برادر رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر امضا کرد. با وصف این توافق و افتتاح گفت‌وگو بین افغانان، از میزان خشونت در افغانستان کاسته نشده و بر عکس بر اساس گزارش ها خشونت افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار