اقتصادی

پولند بخشی از بانک‌نوت‌های جديد را به افغانستان تحويل داد

 

سفارت پولند در هند اعلام کرده که نخستين دسته از بانک‌نوت‌هاي جديد افغانستان را هفتة گذشته به اين کشور تحويل داده است و دستة بعدي آن تا پايان سال 2022 ميلادي تحويل داده مي‌شود.

سفارت پولند در هند در اعلاميه‌يي که نشر کرده، گفته است، 380 ميليون بانک‌نوت جديد بر بنياد قراردادي که در سال 2020 ميلادي ميان شرکت پولندي (PWPW) و افغانستان به امضا رسيده بود، چاپ مي‌شود. بانک‌نوت‌هاي جديد شامل 10 افغاني، 20 افغاني، 50 افغاني و 100 افغاني مي‌شود.

در اعلاميه آمده است، اين بانک‌نوت‌ها با فناوري نوين  و با پوشش ضدلکه توليد مي‌شود که در مقايسه به بانک‌نوت‌هاي پيشين در برابر محلول‌هاي شيميايي و لکه مقاومت بيش‌تري دارد.

بر بنياد معلومات سفارت پولند در هند، بانک‌نوت‌هاي جديد با جلاي (Coat4Note) براساس روش توليد خاص شرکت (PWPW) محافظت مي‌شود که بر ويژه‌گي فزيکي بانک‌نوت‌ها نيز اثر مثبت گذاشته است.

اين در حالي‌ است که چند روز پيش شماري از اعضاي مجلس نماينده‌گان گفته بودند اجمل احمدي، سرپرست بانک مرکزي مي‌خواهد روي بانک‌نوت‌هاي جديد امضا کند، در حالي که راي تأييد اين مجلس را به‌دست نياورده است.

بانک مرکزي به اين نگراني نماينده‌گان مجلس پاسخ داد. اين بانک در اعلاميه‌يي گفت که بانک‌نوت‌هاي جديد با امضاي واحدالله نوشير، سرپرست پيشين بانک مرکزي چاپ مي‌شود.

بانک مرکزي هم‌چنان گفته که قرار بود آقاي احمدي به‌خاطر نظارت از روند چاپ بانک‌نوت‌ها به پولند سفر کند، اما براي رفع نگراني نمايند‌ه‌گان مجلس اين سفر لغو شده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار