اخبار

يازدهمين دور رقابت‌های اسکی در باميان برگزار شد

 

يازدهمين دور رقابت‌هاي سالانه‌ي اسکي زيرنام «افغان اسکي چلنج» در چهار بخش اسکي‌بازان حرفه‌يي، بانوان اسکي‌باز، اسکي چوبي و اسکي‌بازان آماتور با اشتراک ده‌ها اسکي‌باز داخلي و دو اسکي‌باز خارجي در باميان برگزار شد.

اين رقابت‌ها روز جمعه (15 حوت) از سوي «باميان اسکي کلپ» و فدراسيون ملي اسکي در دامنه‌ي قله‌ها و تپه‌هاي پوشيده از برف کوه بابا در مرکز ولايت باميان برگزار شد.

در اين دور رقابت‌هاي اسکي تنها دو اسکي‌باز از کشور اتريش شرکت کرده بودند که در مقايسه با رقابت‌هاي سال‌هاي گذشته کاهش چشم‌گيري حضور شمار اسکي‌بازان خارجي در افغانستان را نشان مي‌دهد، اما برگزار کننده‌گان اين رقابت‌ها علت حضور کم‌رنگ اسکي‌بازان خارجي را همه‌گيري کوويد 19 عنوان مي‌کنند.

سجاد حسيني، مسوول باميان اسکي کلپ و از برگزارکننده‌گان اين رقابت‌ها گفته که اين رقابت‌ها در چهار بخش برگزار شده که تنها در بخش‌هاي حرفه‌يي و آماتور 70 اسکي‌باز به مصاف هم رفته‌اند.

به‌ گفته‌ي او، در بخش حرفه‌يي اين رقابت‌ها محمد، علي‌آغا و مجتبي در بخش‌ آماتور فرشاد، ابراهيم و زمان و در بخش بانوان نذيره، فريبا و ناجيه هر يک به ترتيب مقام‌هاي نخست تا سوم را به دست آورده‌اند.

قهرماني يازدهمين دور رقابت هاي افغان اسکي چلنج را اسکي‌بازان باميان کسب کرده‌اند.

محمد که در بخش حرفه‌يي اين رقابت‌ها مقام نخست را از آن خود کرده  از کمبود امکانات اسکي شکايت کرده و گفته، با آن‌که باميان مکان خوبي براي تمرين اسکي‌است، اما مسوولان به اين رشته‌ي ورزشي توجه ندارند. او خواهان توجه جدي مسوولان و فراهم‌آوري امکانات در اين زمينه است. نذيره خيرزاد، که در بخش بانوان مقام نخست را گرفته سه سال است که اسکي تمرين مي کند و مي‌گويد که هيچ‌گاهي از تمرين ورزش اسکي دست نمي‌کشد. هلموت، 71 ساله که از کشور اتريش در اين رقابت‌ها شرکت کرده مي‌گويد، باميان مکان خوبي براي تمرين ورزش‌هاي زمستاني است.

مسوولان فدراسيون ملي اسکي مي‌گويند که ام‌سال به دليل همه‌گيري کرونا و تأخير در تصويب سند بودجه سال مالي 1400خورشيدي سبب شد که نتوانند برنامه‌هاي‌شان را به موقع برگزار کنند.

داوود کارگر، مسوول اين فدراسيون گفته که در سال آينده برخي امکانات را براي اسکي‌بازان بامياني فراهم خواهد کرد.

هم‌اکنون شماري از کلپ‌هاي اسکي در باميان از موترسايکل و ريسمان به عنوان لفت کار مي‌گيرند.

باميان با داشتن کوه‌هاي پوشيده از برف مکان خوبي براي تمرينات ورزش‌هاي زمستاني از جمله اسکي به شمار مي‌رود. ورزش اسکي در ميان نوجوانان و جوانان دختر و پسر بامياني رونق خوبي پيدا کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار