اقتصادی

وزارت زراعت: محصولات پسته در بدخشان 64 درصد افزايش يافته است

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور از افزایش محصولات پسته در سال جاری خورشیدی در ولایت بدخشان خبر داده است.

این وزارت گفته است که امسال حاصلات پسته در ولایت بدخشان در مقایسه به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

 درخبرنامهیی که روزسهشنبه (6عقرب) از سوی دفتر مطبوعاتی وزارت زراعت مالداری و آبیاری نشرشده، آمده است که حاصلات پسته این ولایت با ۶۴ درصد افزایش به ۵۵۰ متریک تن رسیده است. 

در خبرنامه این وزارت همچنان آمده است که سال گذشته حاصلات پسته این ولایت ۲۰۰ متریک تن بوده است. پسته یکی از محصولات مهم ولایت بدخشان و یکی از کالاهای تجارتی است که بازرگانان افغانستان آن را به خارج از کشور صادر میکنند. 

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت، درصفحه فیسبوکش نوشته است که درسال روان خورشیدی حاصلات پسته همچنان در ولایتهای سمنگان ده درصد، در بادغیس دو برابر و در هرات و سایر ولایتها افزایش داشته است.

بیشترین پسته افغانستان در ولایت بادغیس تولید میشود. بنا بر پیشبینی وزارت زراعت حاصلات پسته بادغیس امسال به ۳۶ هزار متریک تن میرسد که حدود دو برابر افزایش نسبت به سال گذشته را نشان میدهد.

وزارت زراعت و مالداری به نقل از ریاست زراعت بدخشان گفته است که از قطع پسته زارها جلوگیری کرده است و انجمنهای حفاظت از جنگلها را ساخته و در کنار آن به مردم نیز در زمینه جلوگیری از قطع جنگلات آگاهی داده است.

 بر بنیاد معلومات وزارت زراعت، در سالهای اخیر توجه مردم به جنگلات پسته و جلغوزه بیشتر شده است.

بدخشان یکی از ولایتهای کوهستانی افغانستان است و جنگلات پسته یکی از منابع درآمد مردم در روستاها و ولسوالیهای این ولایت محسوب میشود. شمار زیادی از مردم در این ولایت از طریق زراعت و مالداری امرار معاش می کنند.

سخنگوی وزارت زراعت تاکید کرده که افزون برجنگلات طبیعی پسته که در افغانستان وجود دارد، از چند سال بهاینسو وزارت زراعت در ۲۸ ولایت در بیش از ۸۰۰۰ هکتار زمین باغهای پسته ایجاد کرده است که پس از به ثمر نشستن این باغها، حاصلات پسته درسالهای آینده افزایش بیشتری خواهد داشت.

وزارت زراعت همچنان از بهبود بازار فروش پسته نیز خبر داده است.

گفتنی است که پسته افغانستان به کشورهای هند، پاکستان دبی و برخی کشورهای آسیایی صادر میشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار