اخبار

هيأت مذاکره کننده صلح افغانستان  امروز به قطر مي‌رود

 

وزارت دولت در امور صلح اعلام کرده است که اعضای هیأت مذاکراتی دولت افغانستان به منظور آغاز دومین دور مذاکرات صلح قرار است روز دوشنبه، (پانزدهم جدی) عازم دوحه ‌شوند.

ناجیه انوری سخن‌گوی وزارت دولت در امور صلح در پیامی که به رسانه‌ها فرستاده، گفته است که اعضای هیأت مذاکره‌کننده‌ی صلح دولت آخرین هدایت‌های رهبری دولت و شورای عالی مصالحه‌ی ملی را دریافت کرده و روز دوشنبه عازم دوحه، پایتخت قطر خواهند شد. او تاکید کرده که هیأت دولت در وقت تعیین شده آماده‌ی آغاز دومین دور مذاکرات صلح با طالبان خواهد بود.

هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان نیز گفته که با طرف‌های مختلف در رابطه به روند صلح افغانستان رای‌زنی کرده و این همه مشوره‌ها را روز یک‌شنبه (14جدی) در ملاقات با رییس جمهور غنی در میان گذاشته اند و اگر مشکل تخنیکی پیش نیاید، روز دوشنبه، به منظور تداوم مذاکرات به دوحه سفر خواهد کرد. با این حال قطر به روز سه شنبه  (16جدی) میزبان دور دوم مذاکرات بین افغان‌ها خواهد بود.

غلام فاروق مجروح یکی از اعضای این هیأت به رسانه‌ها گفته که برقراری آتش‌بس و مشارکت سیاسی با طالبان از بحث‌های مهم دور دوم مذاکرات خواهند بود.

آقای مجروح همچنان گفته که پس از دیدار با رییس جمهور غنی قرار است این هیأت به روز دوشنبه به قطر برود و یک‌روز پس از آن  دور دوم گفت‌وگوها آغاز شود.

آقای مجروح افزوده:   “ما مجموعي مشوره‌هاي که با احزاب، نهادها و شخصيت‌هاي ادبي و حقوقي داشتيم آن‌ها را جمع بندي کرده با رييس جمهور خواهيم ديد و مشوره‌هاي رييس جمهور را گرفته به طرف قطر حرکت خواهيم کرد.”

معصوم استانکزي که رياست هيأت مذاکره کننده دولت افغانستان را به عهده دارد و برخي ديگر اعضاي اين هيأت روز گذشته با کميته رهبري شوراي عالي مصالحه ملي نشست مشورتي داشتند.

هيأت‌هاي مذاکره‌کننده‌‌ي جمهوري اسلامي افغانستان و گروه طالبان به‌تاريخ (22 قوس) با نشر اعلاميه‌ي مشترک از توقف مذاکرات صلح تا تاريخ (16 جدي) خبر داده بودند. دوجانب دليل اين وقفه را مشوره‌هاي بيشتر پيرامون آجنداي مذاکرات صلح عنوان کردند.

روزگذشته امير قطر که ميزبان مذاکرات بين افغان‌هاست هم در تماسي با رييس جمهور اشرف غني تعهد سپرد که تلاش‌اش را براي آماده کردن طالبان براي برقراري آتش‌بس شدت خواهد بخشيد.

رياست جمهوري شام ديروز در مورد صحبت‌هاي شيخ تميم بن حمد آل ثاني امير قطر و رييس جمهور غني گفته: “در اين مکالمه تيلفوني دو طرف به اين تاکيد کردند که هرچه زودتر آتش‌بس برقرار شود، امير قطر به رييس جمهور وعده سپرده که حکومت آن کشور با همه توان تلاش خود را براي عملي ساختن تعهدش افزايش خواهد داد.”

در کنار قطر، پاکستان و همچنان زلمي خليل‌زاد، نماينده ويژه امريکا براي صلح افغانستان هم بار‌ها خواستار برقراري آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها در افغانستان شده‌اند.

دور بعدي مذاکرات صلح در حالي قرار است آغاز شود که با وجود تاکيد جامعه جهاني بر کاهش خشونت و آتش‌بس خشونت‌ها در افغانستان همچنان در سطح بلند باقي مانده است.

در چند هفته‌ي اخير ترورهاي هدف‌مند که در آن خبرنگاران، فعالان مدني، داکتران و مدافعان حقوق‌بشر کشته شده اند، افزايش يافته است.

در تازه‌ترين مورد بسم‌الله عادل ايماق، مدير مسوول راديو صداي غور سه روز پيش در يک حمله‌ي مسلحانه کشته شد.

از سويي هم، اخيراً علماي دين هندي و افغانستان در يک نشست مشترک، جنگ جاري در افغانستان را نامشروع خوانده و خواهان پايان خشونت‌ها و برقراري آتش‌بس در اين کشور شده اند.

اما گروه طالبان تا هنوز بگونه واضح نگفته که برقراري آتش‌بس براي اين گروه تا چه حد اولويت دارد.

آگاهان و منابع نزديک به مذاکرات صلح گفته اند که براي طالبان به جاي برقراري آتش‌بس در حال حاضر رهايي زندانيان ديگر اين گروه و چگونه‌گي نظام آينده در صورت توافق با دولت در اولويت قرار دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار