اخبار

نگرانی‌ها از افزایش ترورهای هدف مند

وزارت داخله: تأمین امنیت شهروندان، به ویژه فعالان مدنی و خبرنگاران اولویت ماست

 

 

با افزایش حمل‌های هدف‌مند در این اواخر در افغانستان، حکومت می‌گوید، برای جلوگیری از این حمله‌ها تلاش‌هایش را شدت بخشیده است.

قتل‌های هدف‌مند در افغانستان تقریباً به موضوع عمده هر نشست شش و نیم صبح مبدل شده که از سوی امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری دایر می‌شود.

این حمله‌ها که در بیشتر اوقات کسی یا گروهی مسوولیت آن را به دوش نگرفته، در حال حاضر به یک درد سر بزرگ به حکومت مبدل شده است.

ستیفانو پونته کوروو نماینده ملکی ناتو در افغانستان روز گذشته در مورد قتل‌های هدف‌مند با حمدالله محب مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری از راه دور گفت‌وگو کرد.

نماینده ملکی ناتو در افغانستان در حساب توییترش نوشته که در این گفت‌وگو روی وضعیت افغانستان به ویژه حمله‌ها و قتل‌های هدف‌مند اخیر در این کشور صحبت شده است.

او افزوده که این حمله‌ها به سود هیچ کس نیست.

ستیفانو پونته کوروو همچنان روی تعهد ناتو برای حمایت از تلاش‌های مداوم برای پایان جنگ در افغانستان تاکید کرده است.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی؛ نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان روزگذشته در یک نشست خبری گفت که میزان خشونت در برابر خبرنگاران در این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی ده درصد افزایش داشته است.

براساس معلومات این نهاد در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۱ خبرنگار و کارمند رسانه‌ها در افغانستان کشته شدند. اما وزارت داخله تاکید می‌کند که برای جلوگیری از این‌گونه حمله‌های هدف‌مند اقدام جدی را روی دست گرفته است.

طارق آرین سخن‌گوی این وزارت گفته‌: “وزارت امور داخله از طریق مرکز هماهنگی رسیده‌گی به موارد خشونت، تمامی موارد که نگرانی امنیتی علیه خبرنگاران و جامعه مدنی باشد، می‌پردازد برای ما تأمین امنیت شهروندان به ویژه خبرنگاران مهم است و از همین‌رو در این راستا با نهادهای خبری و جامعه مدنی کار می‌کنیم.”

حکومت به‌خاطر جلوگیری از حمله‌های هدف‌مند اخیراً از دستاوردها در این زمینه هم ادعا کرده.

ریاست عمومی امنیت ملی روزگذشته، با نشر اعلامیه‌یی از کشته شدن عامل قتل عبدالرحمان عطشان معاون شورای ولایتی غور و بسم‌الله عادل ایماق خبرنگار در این ولایت خبر داد.

در اعلامیه، عزت‌الله بیک یکی از اعضای شورای ولایتی غور عامل قتل این دو تن خوانده شده است.

اعلامیه افزوده که عزت‌الله بیک در قضایای مختلف تروریستی مانند ترورهای زنجیره‌یی و هدف‌مند، تجهیز و تمویل گروه طالبان، انتقال سلاح‌های پیشرفته به این گروه و آموزش ماین‌های مقناطیسی متهم بود.

ریاست امنیت ملی گفته، نیروهای امنیتی خواهان بازداشت عزت‌الله بیک بودند، اما او مقاومت کرده و در یک درگیری کشته شد.

به نظر می‌رسد که در حال حاضر جلوگیری از قتل‌های هدف‌مند از طریق تدابیر شدید امنیتی چندان کارا ثابت نشده، زیرا امر الله صالح معاون اول ریاست جمهوری توصیه ساده را با مردم مطرح کرده و از آن‌ها خواسته که در بخش‌های از موترهای‌شان که امکان جاسازی ماین‌های چسپکی می‌رود، به‌جای فلز از رابر کار بگیرند.

آقای صالح در جلسه شش و نیم صبح دیروز گفت که این کار با مصرف کم و در هر ترمیم‌گاه موتر امکان‌پذیر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار