اندیشه و شناخت

معنای پنهان يين و يانگ

گردآورنده: مکارم داريوش

 

شايد قبلاً اين نماد را ديده باشيد. چه به صورت يك تتوى موقت يا در يك معبد چينى. اين نماد به عنوان يين – يانگ ناميده مى‌شود.

اين نماد از آيين تائوئيسم (آيين تائو) مى‌آيد. يك مذهبى كه در چين نشات گرفت و داراى معناى دور و عميقى است كه شايد فراتر از درك ما باشد. يين انحناى سياه و يانگ انحناى سفيد است و هر قسمتى داراى يك نقطه از رنگ مختلف است، كه كليد معناى يين و يانگ است.

هرچيزى داراى بذر مخالف خود هست. دارت ويدر (نقش منفى سريال داستانى جنگ ستارگان) بذرى از خوبى دارد و لوك (نقش مثبت جنگ ستارگان) پتانسل پيروى از پدرش به سمت تاريكى را دارد. مانند لوك و پدرش، يين و يانگ كاملاً متضاد يكديگر نيستند. آنها به يكديگر وابسته هستند.

تائوئیسم معتقد است كه جهان از انرژى ها، ارتعاشات و ماده ساخته شده است كه به طريق و مفاهيم مختلف عمل مى‌كنند. بعضى چيزها مى‌توانند يين يا يانگ باشند.  زمانى كه گندم رشد مى‌كند، يانگ است و وقتى درو مى‌شود، يين است. نقطهٔ اوج يك موج، يانگ است و و پايين‌ترين آن، يين است. روستا ها در قسمت آفتابى يك دره در چين داراى اسامى مانند «ليويانگ» يا «شيانگ» هستند اما در قسمت سايه‌دار آن، به‌طور مثال در دره «يانگتزر ريور» اسم «جيانيين» به چشم مى‌خورد. پوست تخم مرغ يانگ است و داخل تخم مرغ يين است. فكر مى‌كنيد مطلب را مى‌فهميد؟

يانگ سخت‌تر، قوی‌تر، با هوش‌تر و سريع‌تر است. اما يك نفر مى‌تواند به روى دگر سكه تبديل شود يا هر دو روى سكه باشد. پرتو هاى آفتاب در مقايسه با سايه‌ها يانگ هستند. پرتاب يانگ است و گرفتن يين است. يانگ شروع يك حركت و يين، گيرنده و كامل‌كننده حركت است. يين فضاى داخل يك گيلاس قهوه است، كه بدون آن، گيلاسى وجود نخواهد داشت. يانگ خود گيلاس است. در عين حال، گرمای قهوه يانگ است و سياهى آن يين است.

گاهى يانگ از كوره به در مى‌رود اما يين هاى خيلى قدرت‌مندى هم وجود دارند؛ حتا آگر كاملاً آشفته نشده باشند. يين، انحناى تاريك‌تر است، يعنى زن اما يك نقطه سفيد در آن وجود دارد و يانگ انحناى روشن‌تر است، يعنى مرد اما يك نقطه سياه دارد. آبى كه در رودخانه به آرامى جريان دارد يين است اما زمانى كه به روى آبشار مى‌رود، يانگ است. پشت يك شخص نسبت به جلوى آن بيش‌تر يين است و سر انسان يانگ است.

تائوئیسم ياد مى‌دهد كه قدرتى در دنيا وجود دارد. بالاتر، عميق‌تر و درست‌تر از هر نيروى ديگرى، كه آنها آن را «تائو» مى‌نامند. به معناى راه است. مانند بازيگر “فورس” در جنگ ستارگان، تائوئيسم دو جنبه دارد. برخلاف ساير مذاهب كه قدرت برتر، منبع خوبى است، كه احتمالاً يك حريف شريرانه دارد، تائوئيسم مى‌آموزد كه لازمه يين و يانگ را هم‌زمان درك كنيم و ياد بگيريم و برخلاف مذاهبى كه خدايان شخصى دارند، قدرتى برترى در تائوئیسم نيست.

پيروان تائوئيسم به زندگى هماهنگِ با مسير اعتقاد دارند كه يك شخص لزومى ندارد عيله جريان طبيعى جهان بجنگد. بنابراين، به‌طور مثال، بيش‌تر گوش دهيد، كمتر بحث كنيد. آماده باشيد تا از چيزى پشتيبانى يا آنرا خنثى كنيد و شما پيشرفت سريع‌ترى خواهيد داشت. نگران نباشيد كه بهترين باشيد، هر كه هستيد، باشيد. ساده زندگى كنيد. پيچيدگى شما را از «تائو» دور مى‌كند. پيروان تائوئيسم مى‌گويند “آدم هاى خردمند انعطاف‌پذير هستند”. تائوئيسم يعنى فراگيرى به كار بردن آيين تائو و به همين دليل مى‌بايست يين خود را از يانگ تشخيص دهيد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار