اقتصادی

معامله قدرت و تجارت، غضنفرگروپ 12 سال است بالاي 65 ميليون دالر پول دولتي کار مي‌کند

یک عضو مجلس نماینده‌گان مدعی است که اسنادی در دست دارد که غضنفر گروپ از 12 سال به این طرف بالای 65 میلیون دالر پول دولتی کار می‌کند و در نتیجه معاملات سیاسی هنوز هم حاضر نیست، این پول را پرداخت کند.

محمدعارف رحمانی یک عضو مجلس گفته که به تازه‌گی اسنادی به دستش رسیده که نشان می‌دهد، نزدیک به 65 میلیون دالر پول مردم افغانستان سال‌های سال است که نزد دو سه تا شرکت که عمد‌تاً از زیر مجموعه‌های غضنفر گروپ می‌شوند، قرار دارد.

آقای رحمانی افزود، این پول برای خریداری تیل داده می‌شد تا قیمت تیل در بازار ثابت بماند. اما، این پول 12 سال است که نزد این خانواده قرار دارد، نه پول برگشت شده، نه مفادش برگشت شده و نه جریمه و ضمایمی که دارد برگشته شده‌است.

به گفته او هیچ کس نه ریاست جمهوری و نه وزیران مالیه و نه نماینده گان مجلس به این ثروت مردم افغانستان که به نحوی دزدی شده توجه نکرده‌اند، بلکه هر بار بر اساس معاملات میان خانواده‌های قدرت به نحوی پوشانده می‌شود.

او از ریاست مجلس می‌خواهد که وزیر مالیه و دستگاه تابعه شان را بخواهد که چرا در این مدت این پول استحصال نشد؟ چرا این پول دزدی شده است؟ اصل پول برنگشته، مفاد و جریمه‌اش که هر ساله 18 درصد می‌شود، برنگشته است و چرا در حلقات مافیایی ثروت و قدرت این پول حیف و میل شده‌است.

آقای رحمانی بیان داشته که اگر ریاست جمهوری و معاون اول کدام منفعت خاصی ندارند، تمام اسناد این اختلاس و دزدی کلان موجود است، چرا این پول ملت را پس نمی‌گیرند.

به گفته او، در هر مرحله‌یی که وزیر جدید در وزارت مالیه آمده یک مکتوب استحصال فرستاده، ولی پس از یک مدتی این موضوع را فراموش کرده است.

این در حالی است که محمد یوسف غضنفر که حدود سه ماه پیش در نتیجه ابتلا به ویروس کرونا جان باخت، در دو دوره حکومت رییس جمهور غنی از متحدان اصلی انتخاباتی او بود. او همزمان با دومین تحلیف رییس جمهور غنی به عنوان نماینده خاص رییس جمهور در امور اقتصادی تعیین شده بود.

یوسف غضنفر بنیان گذار غضنفر گروپ بود و این شرکت از جمله شرکت‌های بزرگ اقتصادی تجارتی در کشور است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار