اخبار

مسوولان يونسکو در افغانستان: کار عملي استحکام منار جام طي دو تا سه ماه آينده آغاز خواهد  شد

 

مسوولان بخش فرهنگی یونسکو در افغانستان در نشستی با سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور از آغاز کار عملی استحکام سازی منار جام غور طی دو الی سه ماه آینده خبر داده است.

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در نشستی با مسوول بخش فرهنگی یونسکو در افغانستان و نماینده‌ی نهاد (الف)، بر شروع کار مستحکم سازی، منار جام غور تاکید کرد.

این اثر باستانی در سال 2002 جزء میراث جهانی در سازمان یونسکو و حدود یک ماه قبل هم در سازمان میراث فرهنگی جهان اسلام “آیسیسکو” ثبت شد.

در نشست روز گذشته “سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ خاطر نشان کرد، یونسکو در دو سال گذشته در زمینه‌ی استحکام منار جام، اقدام عملی نکرده است و از جانبی هم منار جام در وضعیت خوبی قرار ندارد.”

او افزود وزارت اطلاعات و فرهنگ از یونسکو می‌خواهد که در نشست آینده که 10 روز بعد برگزار خواهد شد، برنامه‌ی عملی خود را در راستای استحکام منار جام، به وزارت اطلاعات و فرهنگ ارائه کند و کار عملی پروژه‌ی منار جام را در بهار سال آینده آغاز کند.

در این نشست همچنین مسوولان سازمان یونسکو در افغانستان، بر شروع کار مستحکم سازی، منار جام غور وعده همکاری با وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان را داده اند.

آنان گفته طی دو تا سه ماه آینده کار استحکام سازی این برج را آغاز خواهند کرد.    مسوول نهاد “الف” در افغانستان هم از آماده‌گي شان در راستاي کمک به اين روند را داده اند.

اين در حاليست که دومين سازه‌يي خشتي جهان با قدامت چندصد ساله، در وضعيت نامناسب و در بين دره‌يي نسبتاً سيل خيز قرار گرفته است و هرساله به اثر ريزش آب فراوان با خطر نابودي روبرو مي‌شود.

همچنين موجوديت درگيري‌ها بين دولت و گروه‌هاي مخالف آن، در اطراف اين منار و تسلط طالبان در اطراف آن باعث شده حکومت و نهاد‌هاي جهاني نتوانند در بخش اعمار بخش‌هاي فرسوده آن تا کنون اقدام جدي کنند.

اين روند نگراني فعالان را در کشور و به خصوص غور بر انگيخته است.

آنان دولت و سازمان‌هاي که در راستاي حفظ ميراث‌هاي فرهنگي فعاليت دارند را در بخش مراقبت از “کهن‌ترين برج آجري جهان” کم‌کار مي‌دانند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار