جهان

مايک پنس با اعمال متمم قانون اساسي براي برکناري ترمپ مخالفت کرد

 

ساعاتی پس از آن که مایک پنس، معاون رییس جمهوری امریکا با اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی به منظور برکناری دونالد ترمپ، رییس جمهوری امریکا مخالف کرد، مجلس نماینده‌گان امریکا سه شنبه با تصویب قطع‌نامه‌یی غیر الزام آور به طور رسمی از او خواست این متمم را اجرا کند.

در این قطع‌نامه که با ۲۲۳ رای موافق دموکرات‌ها در مقابل ۲۰۵ رای مخالف جمهوری‌خواهان تصویب شد، از مایک پنس خواسته شده که اعلام کند رییس جمهوری امریکا قادر نیست وظایفش را انجام دهد.

این در حالی است که تنها یک هفته به پایان دوران ریاست جمهوری دونالد ترمپ باقی‌مانده است.

مایک پنس، معاون رییس جمهوری امریکا در همین روز در نامه‌یی به رییس مجلس نماینده‌گان اعلام کرد که با اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی جهت برکناری دونالد ترمپ، مخالف است.

مایک پنس در این نامه گفته است، من باور ندارم چنین اقدامی به نفع ملت ماست یا با قانون اساسی ما سازگاری داشته باشد.

پس از آن که روز چهارشنبه هفته گذشته شماری از خشونت طلبان طرف‌دار دونالد ترمپ به ساختمان کنگره حمله کردند، دموکرات‌ها در مجلس نماینده‌گان امریکا درصدد بر آمدند تا از مایک پنس بخواهند که دونالد ترمپ را در هفت روز باقی‌مانده از دوره‌اش برکنار کند.

طبق این متمم قانون اساسی ایالات متحده در صورتی که رییس جمهوری امریکا به دلایل جسمی و روانی نتواند وظایف خود را انجام دهد، معاون رییس جمهوری و کابینه می‌توانند او را برکنار کند و تصدی امور را در دست بگیرند.

مایک پنس در نامه خود به نانسی پلوسی گفته است، دولت میٰ‌خواهد در روزهای باقی‌مانده توان خود را صرف انتقال منظم و قانونمند قدرت کند و از اقداماتی که «باعث تفرقه، التهاب بیشتر و هیجانات آنی» می‌شود، پرهیز کند.

معاون رییس جمهوری امریکا از رییس مجلس نماینده‌گان خواسته است تا با او در راستای کاهش هیجانات و اتحاد کشور در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن، رییس جمهوری منتخب همکاری کند.

روز چهارشنبه شماری از هواداران دونالد ترمپ که در سخنرانی او در جنوب کاخ سفید شرکت کرده بودند به سمت ساختمان حرکت کردند. اما به دنبال تجمع در اطراف ساختمان کنگره، شماری از خشونت طلبان طرفدار دونالد ترمپ وارد ساختمان آن شدند. در جریان این حمله دست کم پنج نفر از جمله یک افسر پلیس کشته و ده‌ها نفر بازداشت شدند.

موضع مک کانل درباره استیضاح: در همین حال، منابع مطلع به روزنامه امریکایی نیویورک‌تایمز گفته‌اند، که میچ مک‌کانل، رییس جمهوری‌خواه مجلس سنا، به طور خصوص اذغان کرده است که دونالد ترمپ اقدامی قابل استیضاح انجام داده است.

نیویورک تایمز همچنین گزارش داده است که جو بایدن و میچ مک کانل در خصوص فرآیند استیضاح دونالد ترمپ در سنا گفت‌وگو کرده است. طبق این گزارش
جو بایدن خواستار آن است که همزمان با استیضاح، زمانی را برای تایید اعضای کابینه دولت او اختصاص دهد.

این در حالی است که دست کم چهار تن از جمهوری خواهان در مجلس نماینده‌گان اعلام کردند که از استیضاح دونالد ترمپ حمایت می‌کنند.

لیز چنی، فرد شماره ۳ جمهوری‌خواهان در مجلس نماینده‌گان و دختر دیک چنی، معاون ریاست جمهوری در دوره جورج دبلیو بوش، در بیانیه‌ی اعلام کرده است دونالد ترمپ به دلیل ترغیب هوادارانش به حمله به کنگره دیگر صلاحیت ریاست جمهوری ندارد.

این در حالی است که رییس‌جمهوری امریکا روز سه‌شنبه گفت که سخنرانی هفته گذشته او خطاب به هوادارانش قبل از هجوم آن‌ها به کنگره «کاملا مناسب» بوده است.

دونالد ترمپ در بخش دیگری از سخنانش گفته: «احتمال طرح استیضاح» خشم شدیدی در کشور برانگیخته است.او سپس افزود که «هیچ خشونتی» نمی‌خواهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار