جهان

لاشه هواپیمای اندونزیا با ۶۲ سرنشین بر کف دریا پیدا شد

 

مقام‌های اندونزیا تأیید کرده اند که هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی این کشور که ساعاتی پس از پرواز ناپدید شده بود، در ۲۰ کیلومتری فرودگاه پایتخت این کشور سقوط کرده است.

این هواپیما با ۶۲ سرنشین، شامل ۵۰ مسافر و ۱۲ خدمه، روز شنبه، لحظاتی پس از پرواز ارتباط خود را با برج مراقبت از دست داد و ناپدید شد.

به گفته مقامات اندونزی، بیش از ده کشتی از جمله چهار ناو جنگی برای انجام عملیات جست‌وجو و یافتن بقایای هواپیما در آب‌های شمال جاکارتا به منطقه اعزام شدند و سپس خبر رسید که بامداد  روزیک‌شنبه (21 جدی) لاشه این هواپیما بر کف دریا پیدا شده است.

غواصان ارتش اندونزیا اعلام کردند قسمت‌هایی از لاشه این هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ و همچنین پاره‌هایی از بدن مسافران را در دریای جاوه در عمق حدود ۲۵ متری مشاهده کردند.

رسانه‌های محلی می‌گویند پیش از رسیدن نیروهای امدادی به محل سانحه، ماهی‌گیران منطقه موفق به یافتن برخی بقایای هواپیما اشیای فلزی بر سطح آب شده بودند.

وزیر ترابری اندونزیا در نشستی خبری، محل سقوط هواپیما را در نزدیکی جزیره «لاکی» در ۲۰ کیلومتری فرودگاه جاکارتا اعلام کرد.

این هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ که ۱۳۰ مسافر گنجایش دارد، از جاکارتا عازم جزیره بورنیو بود، سفری داخلی که معمولاً ۹۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

وزارت ترابری اندونزیا همچنان گفته که پرواز مزبور به دلیل «شرایط بد جوی» با یک ساعت تأخیر انجام شده و چهار دقیقه پس از تماس خلبان با برج مراقبت برای صعود به ارتفاع ۸۸۰۰ متری (۲۹ هزار پایی)، هواپیما از صفحه رادار ناپدید شد.

این مدل هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ که سه دهه از عمر آن می‌گذرد، با بوئینگ ۷۳۷ مکس که پس از دو سقوط فاجعه‌بار در سال‌های گذشته، باعث زمین‌گیر شدن شرکت بوئینگ شده بود، تفاوت دارد.

سوانح هوایی از این قبیل پیشتر هم در اندونزیا اتفاق افتاده است، از جمله در اکتبر ۲۰۱۸، یک فروند بوئینگ ۷۳۷ مکس۸ تنها دقایقی پس از برخاستن از باند فرودگاه جاکارتا در دریای جاوه سقوط کرد و تمامی ۱۸۹ سرنشین آن جان باختند.

گفته می‌شود هواپیمایی که دچار سانحه شد، مجهز به سامانه کنترل خودکار پرواز نبوده و با هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس متفاوت است که در سال‌های اخیر، خسارت‌هایی کلان برای شرکت بوئینگ به بار آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار