سرمقاله

صلح در افغانستان صلح در منطقه و جهان خواهد بود!

 

اوضاع کشور به سوی شکل گیری یک دولت مشارکتی در حال انکشاف است.

نشست نماینده گان کشورهای منطقه که ممکن است در مسکو برگزار شود، نشان می دهد که علاقه مندی جامعه جهانی نسبت به تأمین صلح و پایان جنگ ها در افغانستان، بیشتر شده است.

به همین گونه گفته می شود که نماینده گان گروه های سیاسی و نظامی در هفته های آینده در ترکیه و یا کشور دیگر زیر نظر سازمان ملل متحد و برخی دیگر از کشورهایی که در قضیه افغانستان ذیدخل اند، در نشستی اشتراک خواهند کرد تا راه بیرون رفت از مشکلات کنونی کشور را دریابند و در مورد چگونگی دولت همه شمول رایزنی کنند و به یک توافق برسند، زیرا ادامه جنگ و درگیری در افغانستان نه تنها که به نفع مردم ما نیست، بل کشورهای منطقه هم از این درگیری ها، متنفر شده اند.

پاکستان در همین چندین سال، گروه طالبان و دیگر هراس افگنان را سازماندهی و حمایت کرد تا اوضاع را در افغانستان خونین و متشنج سازند.

نظامیان پاکستانی به این فکر بودند که با تروج خشونت و دامن زدن به خشونت ها و درگیری ها در افغانستان، می توانند به اهداف شان برسند و یک دولت وابسته به پاکستان را در افغانستان به وجود می آورند، اما با حمایت های بیدریغ نظامیان پاکستانی از طالبان نه تنها که جلو رشد و رفاه مردم افغانستان گرفته شد، بل اوضاع اقتصادی در پاکستان هم با گذشت هر روز بدتر شد و سیاست های غلط حکام این کشور از آب به درآمد.

دولت‌مردان پاکستانی امروز متوجه سیاست های ناکارآمد شان شده اند و در دیدار شان با برخی از رهبران سیاسی افغانستان، به این غلطی های شان اعتراف می کنند و اشاره می دارند که آنها به دنبال به قدرت رسانیدن عام و تام طالبان در حاکمیت نمی باشند و می خواهند دولت آینده در افغانستان یک دولت مشارکتی باشد.

با توجه به همین ملاحظات، کشورهای منطقه به ویژه پاکستان باید همه تلاش شان را به خرج دهند تا مذاکرات میان افغان ها به یک نتیجه مطلوب برسد و جنگ و درگیری ها در منطقه پایان یابد.

اگر صلح کامل در افغانستان به وجود آید پروژه های اقتصادی که کشورهای منطقه را باهم وصل می کند به زودترین فرصت عملی و رویای پیوستن آسیای میانه به آسیای جنوبی از خواب به حقیقت مبدل خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار