اخبار

صالح: چرا امريکا بيش از حد به طالبان امتياز مي دهد؟

 

همزمان با خروج ۲۵۰۰ سرباز امریکایی از افغانستان، امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری گفته مذاکره امریکا با طالبان به خودی خود اشتباه نبوده، اما دولت آقای ترمپ در دادن “امتیاز گسترده” به این گروه اشتباه کرده است.

آقای صالح در مصاحبه یی با ” بی‌بی‌سی” گفته که ماموریت امریکایی‌ها که از دو دهه پیش در افغانستان آغاز شد هنوز پایان نیافته و خروج نیروهای امریکایی خطر خشونت بیشتر را به دنبال دارد.

“من به امریکایی‌ها به عنوان یک دوست و متحد می‌گویم که اعتماد به طالبان بدون وارد کردن سازوکار راستی‌آزمایی اشتباه مهلکی خواهد بود.”

امریکا ماه فبروری سال گذشته با طالبان توافق‌نامه صلح امضا کرد و قرار شد تعداد سربازان امریکایی در افعانستان کاهش قابل ملاحظه‌یی پیدا کند.

حضور امریکا در افغانستان به سال ۲۰۰۱ و پس از حملات یازده سپتامبر برمی‌گردد که برای دور کردن طالبان از قدرت به این کشور حمله کرد.

اما طالبان دوباره قوت گرفتند و تا سال ۲۰۱۸ در بیش از دو سوم افغانستان فعال و تهدیدی برای دولت بودند. در این مدت هزاران نفر کشته شده‌اند، از جمله ۲۴۰۰ سرباز امریکایی.

آقای ترمپ به صراحت گفته که مصمم است همه نیروهای امریکایی را از این کشور خارج کند.

امریکا و طالبان پس از دو دهه جنگ در یک اقدام تاریخی توافق‌نامه صلح امضا کردند

بر اساس این توافق‌نامه که ماه فبروری سال ۲۰۲۰ امضا شد، اگر طالبان به تعهد خود در مورد توقف حملات پایبند بمانند، ایالات متحده و متحدان آن در ۱۴ ماه تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کنند.

به دنبال این توافق، حملات طالبان به نیروهای بین‌المللی متوقف شد، اما حملات این گروه به نیروهای امنیتی افغانستان همچنان ادامه دارد. دولت در حال مبارزه با طالبان است که تلاش می‌کند بخش‌هایی از کشور را تحت تسلط خود در آورد.

طالبان همچنین متعهد شدند که ارتباط خود با دیگر گروه‌های تروریستی را قطع کرده و اجازه ندهند که القاعده یا سایر شبه‌نظامیان در مناطق تحت کنترل آن‌ها فعالیت کنند.

طالبان همچنین به عنوان پیش شرط آغاز مذاکره با دولت افغانستان خواستار آزادی ۵۰۰۰ نفر از افرادشان از زندان‌های افغانستان شدند که ۴۰۰ زندانی آخر، اگست سال گذشته آزاد شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار