فرهنگ و هنر

شهربانو سادات، فیلم‌ساز افغانستانی برنده جایزه باومی در آلمان شد

 

شهربانو سادات، فيلم‌ساز افغانستاني برنده «جايزه باومي» در آلمان شد. اين جايزه با مبلغ 20 هزار يورو همراه است. خانم سادات اين جايزه را به خاطر داستان فيلم «کابل جان» به دست آورده است.

بنياد فيلم و رسانه ايالت نورد راين وستفالن آلمان، روز جمعه (هشتم حوت) در شهر دوسلدورف مرکز اين ايالت اعلام کرد که اين فيلم‌ساز جوان افغان برنده اين جايزه شده است.

اين فيلم از يک عکاس جوان زن حکايت مي‌کند که کارمند مشهورترين رسانه تلويزيوني در کابل پايتخت افغانستان است و عاشق يک همکار متاهل خود مي‌گردد. پروژه اين فيلم از جمع 43 پروژه فرستاده شده به اين بنياد انتخاب شده است.

به قول اين بنياد، خانم سادات در اين درامه کميدي خود خواسته است زنده‌گي اکثريت جوانان کابل را به تصوير بکشد. داستان اين فيلم گويا يک تصوير مدرن از کابل امروزي ارايه مي‌دهد.

هيأت داوران بنياد فيلم و رسانه ايالت نورد راين وستفالن گفته است: «ما فوراً مجذوب اين پروژه شديم، نه تنها به خاطر شهربانو سادات که يک نويسنده جوان و پرتأثير است، بلکه به اين دليل نيز که از همچو بخش‌هاي جهان به ندرت چنين کميدي‌هايي وجود دارد.»

فيلم «کابل جان» بخشي از يک سريال پنج قسمتي افغاني است که بر مبناي متون زنده‌گي‌نامه‌ها و با همکاري کاتيا ادومايت، فيلم‌ساز آلماني تهيه شده است.

جايزه «باومي» با نام کامل (Baumi Script Development Award) به يادبود از کارل باوم گارتنر فيلم‌ساز مشهور آلماني، که به اختصار به او «باومي» مي‌گويند، از سال 2016 به اين طرف همه ساله اهدا مي‌گردد.

اين جايزه را بنيان گذاران آن مارتينا و ساندرا باوم گارتنر، پاندورا فيلم و همچنان بنياد فيلم و رسانه ايالت نورد راين وستفالن به فيلم‌سازان ممتاز اهدا مي‌کنند.

فيلم‌نامه نويسان مي‌توانند براي دريافت اين جايزه خود را نامزد کنند. اين جايزه امسال، در جريان جشنواره فيلم برليناله که در هفته آينده آغاز مي‌شود، به گونه ديجيتال اهدا مي‌گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار