اخبار

شماری از هواداران گلبدين حکمتيار در شهر کابل تظاهرات کردند

 

شماری از هواداران حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در شهر کابل تظاهرات اعتراضی برپا کردند.

آقای حکمتیار روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که دولت به معاهده صلح با حزب اسلامی پایبند نبوده و به مفاد آن عمل نکرده‌ است. او قبلاً نیز دولت را به نقض معاهده صلح با این حزب متهم و تاکید کرده بود که اگر مامورین، مجاهدین و افسرانش براساس معاهده صلح با دولت مدغم و مهاجرین مربوط او در شهرک‌ها اسکان داده نشود، ارگ را محاصره کرده و دولت را “سقوط خواهد داد.”

اما آقای حکمتیار اعلام کرد که هوادارانش از ولایت‌های دیگر نیز به کابل خواهند آمد و در تظاهرات شرکت خواهند کرد.

آقای حکمتیار ده روز به دولت افغانستان فرصت داد تا به خواست‌های او جواب مثبت دهد و گفت در صورتی که خواست‌های حزبش برآورده نشود به تظاهرات خود ادامه خواهند داد. او از مردم خواست برای این که به آنان آسیب نرسد بهتر است از مرکز شهر به اطراف آن بروند.

او همچنین گفته بود که اگر به خواسته‌اش رسیده‌گی نشود، تظاهرات خود را در کلان شهرها ادامه خواهد داد و اگر دولت در مقابل خواست آنان مقاومت کند، هواداران این حزب مسوولان حکومت را به استعفا وادار خواهد کرد.

آقای حکمتیار در آغاز این تظاهرات خواستار توقف ترورهای هدف‌مند گردید و مدعی شد که؛ “حکومت عامل این ترورها است.” او همچنین خواستار توقف ایجاد نیروهای شبه نظامی(ملیشه) سازی توسط دولت شد و افزود که صلح متعلق به مردم افغانستان است و نیروهای خارجی باید مطابق توافق‌نامه دوحه میان امریکا و طالبان از افغانستان خارج شوند.

او افزود که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، قدرت به حکومت جدید منتقل شود. او گفت به تمام نیروهای امنیتی اعلام می‌کند که سرنوشت شان را با سرنوشتی گره نزنند که وارداتی و وابسته به حضور نیروهای خارجی است.

آقای حکمتیار در این نشست از هوادارانش پرسید که تا تغییر مثبت و عمیق در وضعیت کشور به تظاهرات شان ادامه خواهند داد؟ که با تأیید هوادارانش همراه بود.

او از دولت نیز خواست که مردم را مجبور نکند که به قیام ملی متوسل شوند.

رهبر حزب اسلامی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان هوادارانش را از شهرهای دیگر نگذاشته وارد کابل شوند. دواخان مینه پال، معاون سخن‌گوی ریاست جمهوری در این باره به رسانه‌ها گفته که باید در رابطه تحقیق شود.

آقای مینه پال در جواب ادعاهای آقای حکمتیار که دولت را عامل قتل‌های هدفمند دانست، گفته که عامل این کارها بازداشت شده و مشخص گردیده که انفجار و انتحار فرهنگ چه کسانی است.

او ملیشه سازی توسط دولت را رد و گفت، دولت بیشتر به تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تمرکز دارد. در واکنش به تهدید آقای حکمتیار که تظاهرات ادامه خواهد یافت، افزود که تظاهرات مسالمت آمیز حق هر افغان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار