اقتصادی

سوءتفاهمی که واکنش تُند مسوولان بندر بازرگانی آقینه  را در فاریاب برانگیخت

 

مسوولان بلند‌‌‌پايه‌ي بندر بازرگاني آقينه در واکنش به ادعاي يک عضو مجلس نماينده‌گان مبني بر مفقودي چهار واگن گاز يک شرکت وارداتي، خواستار اعاده‌ي حيثيت شده‌اند. مسوولان اين بندر بازرگاني با نشر خبرنامه‌يي گفته اند که محمد هاشم، نماينده‌ي مردم فارياب در مجلس‌ نماينده‌گان دو روز پيش ادعايي را در نشست عمومي مجلس و از طريق رسانه‌ها مطرح کرده است که چهار واگن گاز وارداتي شرکت «برادران اتحاد» در اين بندر مفقود شده است.

در خبرنامه آمده که اين ادعا در حالي مطرح شده است که هر چهار واگن گاز وارداتي اين شرکت در بندر آقينه موجود است.

مسوولان گمرک آقينه اين اقدام محمد هاشم، نماينده‌ي مجلس را يک اقدام عقده‌مندانه خوانده تاکيد کرده اند  که اين ادعاي نماينده‌ي مجلس توطيه‌يي عليه اداره‌ي بندر بازرگاني آقينه است.

به باور آنان، واکنش پيش از وقت اين عضو مجلس نماينده‌گان براي بدنام ساختن بندر بازرگاني آقينه و مسوولان آن صورت گرفته است.

بر بنياد خبرنامه‌ي اين بندر، شماري از مسوولان بندر آقينه با امضاي مکتوبي از اين نماينده‌ي مجلس نزد ارگان‌هاي عدلي و قضايي در ولايت فارياب شکايت درج کرده‌اند. آنان تاکيد مي‌ورزند که محمد هاشم سهام‌دار شرکت برادران اتحاد است و بدون بررسي همه‌ جانبه‌ي موضوع، ادعايش را رسانه‌يي ساخته است.

انجنير عبدالملک، رييس اداره‌ي خط آهن بندر تجارتي آقينه مي‌گويد که آنان بلافاصله پس از دريافت ادعاي نماينده‌ي شرکت برادران اتحاد مبني بر مفقودي چهار واگن گاز، وارد اقدام شده و پس از بررسي فني دريافته‌اند که گاز در داخل واگن‌ها موجود مي‎باشد. آقاي عبدالملک اين اقدام عضو مجلس نماينده‌گان را واکنش پيش از وقت توصيف مي‌کند و مي‌افزايد که اين ادعاي نادرست محمد هاشم ذهنيت‌ها را نسبت به کارمندان اين بندر بازرگاني تغيير داده است.

در همين‌‌حال، منصور تنوير، نماينده‌ي شرکت برادران اتحاد به خبرگزاري نشانه گفته: «ما هشت واگن گاز از کشور ترکمنستان به افغانستان وارد کرده بوديم که در ابتدا فکر مي‌کرديم که چهار واگن گاز ما در بندر آقينه بدون آگاهي ما تخليه شده است.»

به گفته‌ي آقاي تنوير، او موضوع مفقودي چهار واگن گاز را با مسوول اداره‌ي خط آهن بندر آقينه و مالکان شرکت برادران اتحاد در ميان گذاشته است.

آقاي تنوير تاکيد کرده که پس از گماشته شدن يک هيأت فني و بررسي موضوع، روشن شده است که هر چهار واگن گاز در بندر آقينه موجود بوده است.

به گفته‌ي او، نسبت به سردي بيش ‌از حد هوا، سرپوش واگن‌ها باز شده بوده و مشکوک به نظر مي‌رسيدند.

او افزوده: «ما فکر مي‌کرديم که گاز ما را کدام شرکت ديگري تخليه کرده است.»

نماينده‌ي شرکت برادران اتحاد ادعاي محمد هاشم، نماينده‌ي مردم فارياب در مجلس نماينده‌گان را يک «سوء تفاهم» عنوان مي‌کند و توضيح مي‌‌دهد: «هيچ ‌وقتي گاز از بندر مفقود نمي‌شود، اما گاهي گاز يک شرکت را شرکت ديگري تخليه مي‌کند که بعداً به تفاهم مي‌رسند.» آقاي تنوير اضافه مي‌کند که در ارتباط به رسانه‌يي شدن پيش از بررسي اين موضوع از سوي مسوولان شرکت برادران اتحاد و آقاي هاشم وکيل پارلمان چيزي نمي‌داند.

از سوي ديگر، غلام سخي قرباني، رييس اتحاديه‌ي مواد نفتي و گاز مايع در بندر بازرگاني آقينه گفته که محمد هاشم، نماينده‌ي مردم فارياب در مجلس نماينده‌گان در رأس شرکت برادران اتحاد قرار دارد و بدون بررسي فني، اين موضوع را بزرگ و رسانه‌يي ساخته است.

آقاي قرباني توضيح داده که هر چهار واگن گاز در بندر آقينه موجود بوده و در موترهاي اين شرکت تخليه شده‌اند.

بر اساس فيصله‌ي مسوولان گمرک آقينه، هر چهار موتر بارگيري شده‌ي گاز شرکت برادران اتحاد تا فيصله‌ي نهايي در اين گمرک متوقف خواهند بود.

ادعاي مفقودي چهار واگن گاز از سوي محمد هاشم، نماينده‌ي مردم فارياب در مجلس نماينده‌گان در حالي دو روز پيش عليه اداره‌ي گمرک آقينه در پارلمان و از طريق شماري از رسانه‌هاي کشور مطرح شده که قرار است تا روز ديگر (پنج‌شنبه، 25 جدي) دهليز راه‌آهن تجارتي با اشتراک مسوولان بلند‌پايه‌ي دولت افغانستان و ترکمنستان در بندر بازرگاني آقينه گشايش يابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار