جهان

سرکوب سنگین اعتراضات خیابانی در میانمار؛ صدها تن بازداشت شدند

 

سنگين‌ترين سرکوب اعتراضات در ميانمار روز گذشته با شليک گلوله هوايي و زخمي شدن يک نفر و همچنين بازداشت صدها تن ديگر از سوي نيروهاي پوليس همراه شد.

يک روز پس از آن‌که فرستاده سازمان ملل متحد از اين نهاد بين‌المللي خواست تا «کليه تمهيدات لازم» را به منظور لغو کودتاي نظامي در ميانمار به کار گيرد، تلويزيون دولتي اين کشور از اخراج فرستاده سازمان ملل به اتهام «خيانت» به ميانمار (برمه سابق) خبر داد.

کودتاي نظاميان در ميانمار در تاريخ يکم فبروري (13 جدي) به بازداشت آنگ سان سوچي، رهبر غيرنظامي اين کشور و سرنگوني دولت منتخب مردم انجاميد.

ارتش ميانمار ادعا مي‌کند که به دليل تقلب در انتخابات پارلماني ماه نوامبر که در آن حزب «ليگ ملي دموکراسي» به رهبري خانم سوچي به پيروزي رسيد، اقدام به برکناري دولت «غيرنظامي» اين کشور کرده است.

کميسيون انتخابات ميانمار اتهام تقلب در راي‌گيري‌ها را رد کرده و سازمان ملل و دولت‌هاي غربي نيز ضمن محکوم کردن کودتاي اخير مي‌گويند هيچ مدرکي در اثبات تقلب انتخاباتي وجود ندارد.

گزارش‌ها در روز شنبه حاکي از حضور پررنگ نيروهاي پوليس در نقاط اصلي تجمعات اعتراضي در شهر پرجمعيت يانگون (پايتخت سابق ميانمار) است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، درگيري ميان مردم و نيروهاي پوليس زماني اتفاق افتاد که با گسيل شدن جمعيت معترض به داخل خيابان‌هاي فرعي، ماموران اقدام به شليک هوايي و همچنين پرتاب گاز اشک‌آور و نارنجک‌هاي بي‌حس‌کننده به سوي شرکت‌کننده‌گان در تظاهرات کردند.

گفته مي‌شود که دست‌کم يک زن در جريان اعتراضات هدف شليک گلوله قرار گرفته و زخمي شده است. برخي رسانه‌هاي خبري، مرگ اين معترض را تأييد کرده‌اند.

تلويزيون دولتي «ام‌آر‌تي‌وي» از بازداشت بيش از 470 شرکت‌کننده در تظاهرات اعتراضي در شهرهاي مختلف ميانمار خبر داده است.

به گزارش برخي سازمان‌هاي خبري، چندين خبرنگار نيز در ميان بازداشت‌شده‌گان هستند.

در همين حال، فعالان سياسي و مدني خواستار تداوم اعتراضات شدند.

ده‌ها هزار تن از مردم ميانمار در چند هفته اخير با حضور در خيابان‌هاي اين کشور خواستار بازگشت دولت منتخب خود شده و شماري نيز در اين ميان به دليل شليک گلوله از سوي نيروهاي امنيتي جان باخته‌اند.

امريکا هفته گذشته دو تن از رهبران کودتاي نظامي ميانمار را تحريم کرد و به ارتش اين کشور هشدار داد که در صورت ادامه اعمال زورعليه معترضان، دست به اقدامات بيش‌تري خواهد زد.

آنتوني بلينکن، وزيرخارجه ايالات متحده، ضمن اعلام حمايت قاطع از مردم ميانمار گفته: «ما در انجام اقدامات بيش‌تر در رابطه با کساني که عليه مردم ميانمار خشونت به کار مي‌برند و خواسته آن‌ها را سرکوب مي‌کنند، ترديد به خود راه نمي‌دهيم.»

جنرال‌هاي ميانمار باوجودي استقرار نيروهاي بيشتر در خيابان‌ها و وعده برگزاري انتخابات، هنوز نتوانسته‌اند اعتراضات روزانه و جنبش نافرماني مدني عليه کودتا را متوقف کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار