اخبار

سرور دانش: تاکنون هيچ نشانه‌ای از سوی طالبان  مبنی بر احترام به حقوق بشر مشاهده نشده است

 

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری کشور می‌گوید که تاکنون هیچ نشانه‌ای از سوی گروه طالبان مبنی بر احترام و حمایت از حقوق بشر به مشاهده نرسیده است.

آقای دانش در دیداری که روز دوشنبه (چهارم حوت) با خانم فیونا فریز، رییس بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان داشته تاکید کرده       که در پروسه صلح و مذاکره با گروه طالبان مسأله حقوق بشر باید به عنوان یکی از اصول اساسی این پروسه مطرح شود.

آقای دانش گفت اگرچه تاکنون هیچ نشانه‌ای از سوی گروه طالبان مبنی بر احترام و حمایت از حقوق بشر به مشاهده نرسیده است، اما اهمیت این موضوع می‌طلبد که جامعه جهانی و تمامی جوانب دخیل در قضیه صلح افغانستان، گروه طالبان را در این زمینه تحت فشار قرار دهند.

او با اشاره به افزایش خشونت و رویکرد جدید گروه های تروریستی مبنی بر هدف قرار دادن افراد ملکی، فعالان حقوق‌بشر، خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی گفت که در برابر این خشونت‌های فزاینده همه همکاران بین‌المللی افغانستان باید با یک صدا بایستند.

در این دیدار، خانم فریز در رابطه به فعالیت های بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان گزارش داد و گفت که این بخش براساس رهنمود شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه‌های حمایت از افراد ملکی، فعالان جامعه مدنی، مدافعان حقوق بشر، منع شکنجه و صلح و حقوق بشر در افغانستان فعالیت می‌کند.

رییس بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن اظهار نگرانی از افزایش تهدیدها و ترورهای هدف‌مندانه‌ی مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران و فعالان مدنی و غیر نظامیان گفت مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که فعالان این عرصه‌ها عمداً هدف قرار گرفته اند.

به گفته‌ی او، این خشونت‌ها افزون براین که بر فضای عمومی جامعه اثر بد دارد، زمینه‌های مربوطه را نیز متأثر می‌سازد، زیرا بدون حضور فعالان حقوق بشری، اعضای جامعه مدنی و خبرنگاران مردم به مشکل مواجه می‌شوند.

خانم فریز بر توجه جدی دولت در حمایت و مصونیت مدافعان حقوق بشر، فعالان مدنی و خبرنگاران تاکید ورزیده و ابراز امیدواری کرد که روند پی‌گیری عدلی و قضایی عاملان این خشونت‌ها همچنان تقویت یابد.

رییس بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان پیشنهاد کرد که برای رسیده‌گی بهتر به قضایای خشونت و نیز حمایت و مصونیت مدافعان حقوق بشر و خبرنگاران، هماهنگی بیشتری بین کمیته مشترک حکومت و رسانه و کمیسیون مشترک حفاظت از مدافعان حقوق که توسط شخص معاون دوم رییس جمهور رهبری می‌شوند، ایجاد گردد.

استاد دانش در رابطه به حمایت از خبر نگاران، فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر گفت که حکومت افغانستان در دو بخش پی‌گیری قضایا و تشریک معلومات با گروه ها و افراد تحت تهدید در مرکز و ولایت ها موفقانه عمل کرده است.

معاون رییس جمهوری گفت، تاکنون هیچ قضیه خشونت علیه خبرنگاران نبوده است که مورد پی‌گیری عدلی و قضایی قرار نگرفته باشد. به گفته او در مواردی عاملان این قضایا به حبس طویل و اعدام نیز محکوم شده اند، اما آنچه هنوز به عنوان یک مشکل باقی مانده است پیش‌گیری از حملات هدف‌مندانه تروریستی و هدف قرار دادن فعالان این دو عرصه و افراد ملکی است.

آقای دانش از پیشنهاد بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد مبنی بر هماهنگی بیشتر بین کمیته مشترک حکومت و رسانه و کمیسیون مشترک حفاظت از مدافعان حقوق بشر استقبال کرده گفته او به عنوان رییس هر دو نهاد تدابیری را در این زمینه روی دست دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار