جهان

رویترز: امریکا فروش سلاح‌های تهاجمی به عربستان سعودی را متوقف می‌کند

 

خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاص گفته که دولت جو بایدن در حال بررسی لغو معاملات مربوط به سلاح‌های تهاجمی به عربستان سعودی و محدود کردن صادرات نظامی به اسلحه‌های دفاعی است.

چهار منبع مطلع از طرح‌های دولت امریکا گفتند که چندی پیش واشنگتن یک معامله نیم میلیارد دالری فروش تسلیحات به عرسبتان سعودی را به دلیل نگرانی در مورد تلفات غیرنظامی در جنگ یمن لغو کرده و در آینده نیز ممکن است معاملات دیگری که از نظر تلفات انسانی نگران کننده هستند لغو شود.

با این همه، این منابع تاکید کردند که در سایر معاملات نظامی با ریاض که تجهیزات آموزشی و یا سلاح‌های دفاع تلقی می‌شوند تغییری روی نخواهد داد. یک سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا گفته: “تمرکز ما بر پایان دادن به جنگ یمن و در عین حال ارائه تمامی کمک‌های نظامی لازم به عربستان سعودی برای دفاع از خود و مردم آن کشور است.”

او افزوده، دولت جو بایدن متعهد است که حمایت از عملیات نظامی علیه شورشیان حوثی را پایان دهد.

در گزارش رویترز آمده، این شواهد نشان می‌دهند که دولت جدید امریکا در حال ارزیابی از تغییر مناسبات خود با عربستان سعودی است. ولی این کار ساده‌ای نخواهد بود چون از يک سو عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر و جنگ یمن سوابق منفی دارد و از سوی ديگر در برابر تهدیدهای ایران نزدیک‌ترین متحد واشنگتن است.

همزمان با این تحولات، دولت امریکا روز جمعه اطلاعات امنیتی مربوط به قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار ناراضی سعودی در قنسولگری عربستان سعودی در استانبول را منتشر کرد. آقای خاشقچی در زمان وقوع قتل ساکن امریکا و ستون نویس روزنامه واشنگتن پست بود.

در صورت توقف صادرات تسلیحات تهاجمی به عربستان سعودی فروش سلاح‌هایی نظیر مهمات هدایت شونده و یا بمب‌های کوچک که با وجود مخالفت کنگره امریکا قرارداد آن در دوران ریاست جمهوری دونالد ترمپ امضا شد متوقف خواهد شد.

بازبینی دولت جو بایدن در قراردادهای تسلیحاتی معاملات امریکا با امارات متحده عربی به ارزش ۲۳ میلیارد دالر را نيز در برمی‌گیرد.

درست در آخرین روز کار دونالد ترمپ در کاخ سفید، امریکا و امارات متحده عربی قرارداد فروش ۵۰ جنگنده اف ۳۵، ۱۸ فروند پهپاد تهاجمی و تجهیزات دیگر را امضا کردند. دولت ترمپ این معامله را تحت عنوان مقابله با «تهدید ایران» توجیه کرد.

اکثر قانون‌گذاران امریکایی از بازبینی در این معاملات تسلیحاتی حمایت می‌کنند و با فروش بی‌رویه تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی که معتقدند جنگ یمن را تشدید کرده مخالفند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار