جهان

دموکرات‌ها طرح استیضاح  دونالد ترمپ را به کنگره ارایه کردند

 

دموکرات‌ها طرح استيضاح مجدد دونالد ترمپ را به دليل «تحريک به اغتشاش» به کنگره ارايه کردند، اما جمهوري‌خواهان مانع راي‌گيري فوري در اين زمينه شدند.

گزارش‌ها حاکي است که  به زودي راي‌گيري براي تصويب طرح استيضاح صورت خواهد گرفت.

در بخشي از قطع‌نامه ارايه‌شده از سوي دموکرات‌ها آمده است که آقاي ترمپ در جريان تجمع هوادارانش، اظهاراتي «تحريک‌آميز» بيان کرد که «به طرزي پيش‌بيني‌پذير منجر به» اقدامات غيرقانوني در ساختمان کنگره و محوطه بيروني آن شد.

نانسي پلوسي، رييس مجلس نماينده‌گان امريکا، روزگذشته به مايک پنس معاون رييس‌جمهوري 24 ساعت مهلت داده بود تا با استفاده از اختياراتي که در قانون اساسي تعريف شده است، دونالد ترمپ را فاقد صلاحيت اعلام کرده و او را از سمت رياست‌جمهوري برکنار کند.

دموکرات‌ها تلاش داشتند تا مجلس نماينده‌گان با صدور قطع‌نامه‌يي، اجراي متمم 25 قانون اساسي از سوي مايک پنس و برکناري رييس‌جمهوري ترمپ را رسميت ببخشد.

مايک پنس، پيش از اين، با طرح چنين موضوعي مخالفت کرده و اعلام کرده بود که اين متمم را فعال نخواهد کرد.

درخواست براي برکناري دونالد ترمپ پس از آن مطرح شد که روزچهارشنبه در پي تجمع در اطراف کنگره، شماري از خشونت‌طلبان طرفدار دونالد ترمپ وارد ساختمان آن شدند.

در جريان اين حمله دست کم پنج نفر از جمله يک افسر پوليس کشته و ده‌ها نفر بازداشت شدند.

از دوره رياست‌جمهوري دونالد ترمپ تنها 10 روز باقي مانده است و اين دومين بار است که طرح استيضاح او در کنگره امريکا در دستور کار قرار مي‌گيرد.

پس از راي‌گيري در مجلس نماينده‌گان، روند استيضاح به سنا منتقل مي‌شود و در آن‌جا نيز براي برکناري رييس‌جمهور به دو سوم آرا نياز است. اگر دومين طرح استيضاح آقاي ترمپ در مجلس نماينده‌گان تصويب و به سنا برود، اين مجلس تا 19 جنوري- يک روز پيش از پايان دوره ترمپ- نمي‌تواند به آن رسيده‌گي کند، زيرا سناتورها در مرخصي هستند.

پارسال، نماينده‌گان کنگره با ايراد اتهاماتي از قبيل «سوءاستفاده از قدرت» و «ايجاد مانع بر سر تحقيقات کنگره در مورد مسأله کمک‌ نظامي به اوکراين»، طرح استيضاح آقاي ترمپ را به جريان انداختند و سپس آن را به مجلس سنا فرستادند.

با وجود اين، سنا که اکثريت آن در اختيار جمهوري‌خواهان است او را از بابت هر دو مورد اتهامي تبرئه کرد و طرح استيضاح چهل‌وپنجمين رييس‌جمهوري امريکا منتفي شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار