جهان

دستگيري‌هاي گسترده فعالان دموکراسي‌خواه در هانگ کانگ

 

هانگ کانگ ده‌ها نفر از فعالان سياسي و سياستمداران طرفدار دموکراسي را به اتهام تلاش براي سرنگوني دولت منطقه دستگير کرده است.

متهمان بر اساس قانون امنيتي جديد که در اين منطقه به اجرا گذاشته شده است بازداشت شدند. صدها افسر پوليس در عمليات بازداشت و بازرسي فعالان شرکت کردند.

اين افراد متهم‌اند در يک راي گيري مقدماتي و غير رسمي شرکت کرده‌اند و به دنبال انتخاب نامزد مخالفان براي شرکت در انتخابات به تعويق افتاده سال 2020 بودند.

وزير امنيت هانگ کانگ گفته اقدامات آنها «خرابکارانه» بود.

از زمان اجراي قانون جديد امنيتي توسط پکن، اين دستگيري‌ها يکي از شديدترين برخوردها با اپوزيسيون دموکراسي‌خواه به شمار مي‌آيد.

در ميان بازداشت‌شده‌گان شامل قانونگذاران محلي و يک وکيل امريکايي حضور دارند.

چندي پيش، کنگره ملي خلق – پارلمان چين – لايحه «امنيتي هانگ کانگ» را تصويب و براي بررسي به کميته دايم کنگره ارسال کرد. نماينده‌گان پارلمان چين پس از تأييد حزب حاکم کمونيست انتخاب مي شوند و همواره لوايح اصلي مورد نظر رهبري حکومت را تصويب مي کنند.

طبق اين مصوبه، هرگونه حرکتي در هانگ کانگ که به منزله «تضعيف حاکميت» يا «به خطر انداختن امنيت» چين از جمله تبليغ عليه حکومت آن کشور باشد قابل پيگرد قانوني است و نيروهاي امنيتي چين نيز در هانگ کانگ مستقر مي شوند. براي اتهامات «جدايي طلبي، براندازي و تروريسم» مجازات تا حبس ابد در نظر گرفته شده است.

تحريک به نفرت از حکومت مرکزي چين يا دولت محلي هانگ کانگ نيز جرم تلقي مي شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار