سرمقاله

در قضيه صلح افغانستان، جامعه جهانی تصميم می گيرد!

 

ديروز رسانه ها گزارش دادند که روي يک طرح واحد براي نشست استانبول از موضع جمهوريت کار جريان دارد.

در داخل نظام دررابطه به نشست استانبول از سوي نهادهاي سياسي طرح هاي گوناگون ارايه شده است.

توحيد اين طرح ها، کار ساده و آسان نخواهد بود.

نهادهاي سياسي در ارايه طرح هاي شان خواسته ها و نظريات خودشان را گنجانيده اند.

اما موضوع قابل انديشه اين است که در طرح تيم آقاي غني مسأله انتخابات زود هنگام گنجانيده شده است که از سوي گروه طالبان و برخي ديگر از جناح هايي که در نشست استانبول اشتراک مي کنند به شدت رد شده است.

برخي باور دارند که کشورهاي ذي‌دخل در قضيه افغانستان در مورد چگونگي آجنداي مذاکرات و نتايج نشست استانبول که ممکن است بالاي يک دولت مشارکتي توافق شود، به تفاهم رسيده اند.

در نشست استانبول اين که چه کسي در رأس اداره موقت قرار بگيرد نيز در پشت پرده ميان نماينده سازمان ملل متحد و زلمي خليل زاد نماينده ويژه امريکا در امور صلح افغانستان و نماينده دولت ترکيه و برخي ديگر از کشورهاي ذي‌دخل بحث هاي صورت گرفته است.

خبرهاي تأييد نانشده مي رساند که حتا بالاي اعضاي کابينه اداره موقت نيز کار جريان دارد.

حال که کار به اينجا رسيده است طرح هاي گوناگون از سوي حوزه جمهوريت و آن هم با اختلافات و نظرهاي متفاوت چندان اثر گذار نخواهد بود.

اگر رهبران حکومت با فيصله هاي نشست استانبول مخالفت کنند اين هم براي مردم افغانستان ناگوار تمام مي شود و حکومت توان حل مشکلات مردم و کشور را ندارد.

مخالفت احتمالي حکومت با نشست استانبول در حقيقت مخالفت با فيصله هاي جامعه جهاني که ملل متحد از آن نماينده‌گي مي‌کند، چندان صلاح به حال کشور نخواهد بود.

حکومت به ويژه نهادهاي امنيتي درحال حاضر وابسته به مساعدت هاي جامعه جهاني به ويژه امريکا است و اگر امريکا اين مساعدت ها را براي يک ماه هم قطع کند، کشور دچار بحران عميق خواهد شد و طالبان در آن صورت، بيشتر در قضيه افغانستان دست بالا خواهند داشت.

پس با درنظرداشت اين نکات بهتر است که رهبران حکومت با نماينده گان با صلاحيت و سرنوشت ساز نشست استانبول تفاهم کند و کنار بيايد و از راه گفت و گو و مذاکره مشکلات و اختلاف هاي موجود را حل و فصل کند تا از گزند عواقب بد مخالفت، مردم افغانستان در امان باشند و کشور به سوي هرج و مرج بيشتر جهت داده نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار