سرمقاله

حلقه اسارت را دور سازيد!

 

پس از نشست مسکو قرار است نشست استانبول برگزار شود در نشست مسکو، يک نکته بسيار مهم به طالبان از سوي سه کشور قدرتمند جهان يعني چين، روسيه و امريکا گوش زد شد.

نکته مهم اين بود که اين سه کشور به طالبان فهماندند که فکر امارت اسلامي را از سرشان دور کنند.

امارت اسلامي طالبان که مردم افغانستان آن را مدت پنج سال تجربه کرده اند، جز خشونت و ضديت با اقوام ديگر ظلم و وحشت و جنگ با مدنيت و رفتن به سوي قرون وسطي و… چيز ديگري نبود.

جهان مي داند که برگشت دوباره به امارت اسلامي، آغاز فصل تازه جنگ ها و در به دري ها و مهاجرت هاي گروهي و درد ساز به کشورهاي اروپايي خواهد بود.

به همين منظور سه کشور مقتدر جهان که در ميان شان اختلاف هاي شديد دارند، ولي در قضيه افغانستان موضع واحد اتخاذ کردند و امارت اسلامي طالبان را که زير هر نامي باشد به شدت رد کردند و با آن مخالفت ورزيدند.

اين يک خبر خوش براي مردم افغانستان بود. اکنون نشست استانبول در همين چند هفته آينده برگزار خواهد شد.

نشست استانبول زير نظر سازمان ملل متحد به کارش آغاز خواهد کرد و ادامه خواهد داد.

از همين اکنون راي‌زني ها در مورد چگونگي آجنداي نشست استانبول آغاز شده است.

برخي از رسانه ها گزارش داده اند که وزير خارجه روسيه به پاکستان مي رود و اين نخستين سفر يک مقام بلند پايه روسيه پس از اختلاف هاي طولاني است.

کشورهاي ذي‌دخل در قضيه افغانستان هر کدام شان در افغانستان منافع دارند و مي خواهند از راه گفت و گو و مذاکره با يکديگر تفاهم وجورآمد کنند.

تصميم گيرنده اصلي در قضيه افغانستان، کشورهاي خارجي است، اما اين کشورها از برخي از گروه هاي نظامي و سياسي براي تأمين منافع شان، استفاده ابزاري مي کنند.

برخي از نماينده گاني که مربوط به گروه هاي سياسي و قومي اند و در نشست استانبول دعوت خواهند شد، در سمت و سو دادن نشست چندان رُل و نقش تعيين کننده ندارند.

اما اگر کدام کشوري در نشست استانبول منافع اش تأمين نشود، از گروهي در افغانستان خواهد خواست تا نشست را با يک بهانه سبوتاژ کند.

همين اکنون پاکستان اهداف اش را از زبان طالبان بازگو مي کند و هر آنچه طالبان در مورد نشست استانبول و تأمين صلح در افغانستان نظر مي دهند و موضع مي گيرند در حقيقت صداي نظاميان پاکستاني است و اين حقيقت تلخ را هيچ گروهي انکار کرده نمي تواند.

با توجه به همين گفته ها، گروه هاي اجتماعي و سياسي که سنگ دوستي مردم و کشور را به سينه مي کوبند بايد احساس مسووليت کنند و خود شان را از اسارت فکري و غلامي سازمان هاي استخباراتي بيرون بکشند وبه حال مردم مظلوم شان دل بسوزانند و به منافع ملي و مشکلات مردم و کشور شان توجه جدي کنند و نگذارند در نشست استانبول تنها منافع کشورهاي خارجي تأمين شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار