اقتصادی

توليد ظروف آلومينيومی در هرات رونق يافته است

در کارخانة ذوب آلومينيوم خواجه عبدالله انصاري در هرات 110 نوع ظرف آلومينيومي ساخته مي‌شود که برخي‌شان به کشورهاي اروپايي و کانادا هم صادر مي‌شود.

حميدالله مسوول اين کارخانه مي‌گويد، هفت ميليون دالر سرمايه گذاري کرده و از کارش راضي است: «کار ما هم خوب پيش مي‌رود و به صورت صحيح رقابت هم داريم با کشورهاي ايران و پاکستان و جنس را در سراسر ولايت‌هاي افغانستان توزيع مي‌کنيم. جنس پلو پز ما به کانادا مي‌رود و از آنجا به کشورهاي ديگر توزيع مي‌شود.»

ميزان بلند بيکاري در افغانستان از دغدغه‌هاي اصلي نيروي جوان است. اما کارخانة حميدالله توانسته براي هفتاد تن زمينه کار را فراهم کند.

يکي از اين افرا غلام سخي 25 ساله است. او مي گويد، خوش از آنست که مجبور نيست براي يافتن کار قاچاقي به ايران برود. همين‌جا کار مي‌‌کنم. خيلي خوشحال هستم. از کار خود راضي هستم که به کشورهاي همسايه نمي‌روم، همين‌جا به وطن خود کار مي‌کنم.

در شهرک صنعتي هرات بيش از 300 کارخانة توليدي فعاليت دارند. طبق آمار اتاق صنايع و معدن هرات، نزديک به 25 هزار کارگر در اين شهرک کار مي‌کنند.

صنعتگران هرات، اما از موانع بر سر راه‌شان شکايت دارند، مشکلات امنيتي و فساد در گمرکات، دو مسألة که از ديد آنان دولت افغانستان هنوز نتوانسته حلش کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار