فرهنگ و هنر

تجلیل از روز فرهنگ  ملی بلوچ های افغانستان

 

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در تجليل از روز فرهنگ ملي بلوچ هاي افغانستان مي‌گويد که برخي از فرهنگ‌هاي غير ملموس ملي مشترک ميان مردم افغانستان و کشورهاي همسايه در حال از بين رفتن است و يا ممکن است،که کشورهاي همسايه آنها را به نام خود در سازمان آموزشي،علمي و فرهنگي سازمان ملل متحد «يونسکو» ثبت نمايند.

به گزارش روزنامه آرمان ملي؛ محمد طاهر زهير، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان روز سه شنبه 12 حوت در تجليل از روز فرهنگ ملي بلوچ هاي کشورگفت، در جريان امسال 20 مورد فرهنگ غير ملموس ملي شناسايي و از اين ميان پرونده 3 مورد آن براي ثبت به سازمان آموزشي،علمي و فرهنگي سازمان ملل متحد «يونسکو» فرستاده شده است.

آقاي زهير افزود، بر بنياد قانون اساسي و ساير قوانين حاکم در کشور،افغانستان خانه مشترک تمامي اقوام با فرهنگ‌هاي مختلف بوده و از حقوق سياسي و مدني مساوي برخوردار اند و هيچ گروه قومي و زباني نمي‌تواند عرصه را براي فعاليت‌هاي سياسي و فرهنگي اقوام ساکن تنگ نمايد.

به باور او تقويت خورده فرهنگ‌هاي محلي در کشور باعث غنامندي فرهنگ ملي افغانستان شده و نبايد اين پاره‌ فرهنگ‌هاي محلي در ميان اقوام مختلف در کشور ناديده گرفته شود.

محب‌الله صميم،وزير سرحدات و قبايل افغانستان در تجليل از روز فرهنگ ملي بلوچ گفت که در افغانستان 40 قوم مختلف با فرهنگ‌هاي متفاوت زنده گي مي‌کنند و اين اختلاف فرهنگي ميان اقوام باعث تقويت و غنامندي فرهنگ ملي افغانستان مي‌شود.

آقاي صميم بيان کرد که وزارت سرحدات و قبايل از فرهنگ‌هاي مختلف از جمله فرهنگ بلوچ حمايت مي‌کند و قوم بلوچ در کنار ساير اقوام ساکن در کشور مالک افغانستان است و از حقوق سياسي و مدني مساوي برخوردار است.

نظام فطرت بلوچ، رييس شوراي قوم بلوچ‌هاي افغانستان گفت، سرنوشت اقوام با تاريخ افغانستان و فرهنگ‌ آنها وابسته است و پاس‌داشت از فرهنگ و تاريخ يک قوم به معناي تبعيض و تضاد با ساير گروه‌ها و اقوام نيست بلکه بازتاب زيبايي‌ها و ظرفيت‌هاي موجود فرهنگي،ميان خورده فرهنگ‌ها است.

آقاي بلوچ از حاشيه قرار گفتن قوم بلوچ از سوي دولت انتقاد کرده و گفت که بلوچ‌ها در افغانستان زير فشار‌هاي سياسي،اقتصادي و اجتماعي قرار دارند و در مظلوميت زنده‌گي مي‌کنند.

او بيان کرد که بيش از 6 ميليون بلوچ در 29 ولايت افغانستان زنده گي مي‌کند و از اساسي ترين حقوق شان محروم هستند.او تاکيد کرد که حکومت‌هاي محلي و مرکزي نسبت به بلوچ‌ها بي توجه است و حکومت مرکزي بلوچ را يک قوم کوچک محدود به ولايت نيمروز مي‌داند.

بااين‌حال،بيشتر‌ اقليت‌هاي قومي ساکن در افغانستان با مشکلات و تبعيض‌هاي گوناگون مواجه اند.اقليت‌هاي قومي در شرايط کنوني صلح و جنگ افغانستان مي‌گويند که در پروسه‌هاي ملي و صلح کنار گذاشته شده و دولت نسبت به آنها بي توجه است.

سيداحمد راشد کاشفي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار