اخبار

بی توجهی دولت به مکان‌های باستانی؛ طلاتپه به لانه‌ی موش‌های دشتی بدل شده است

 

شماری از نویسنده‌گان و کنش‌گران اجتماعی از تخریب و نابودی محل کشف گنجینه‌ی باختر در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان نگران هستند. آنان می‌گویند که طلاتپه محل کشف گنجینه‌ی باختر به لانه‌ی موش‌های دشتی بدل شده است. این محل در پنج کیلومتری شمال‌شرق شهر شبرغان موقعیت دارد و در سال‌های پسین بارها مورد حفاری و کندن‌کاری‌های خودسرانه قرار گرفته است.

سید محمد عابدی، نویسنده‌ی کتاب «طلاتپه در آینه‌ی تاریخ» به “خبرگزاری نشانه” گفته که او تحقیق مفصلی راجع به محل کشف طلاتپه انجام داده است. به گفته‌، در سال ۱۳۵۷ خورشیدی شش قبر یک خانواده‌ی شاهی از سوی باستان‌شناسان در این محل کشف شده است. پیکرهای خفته در این گورها مملو از طلا و جواهرات بوده است. سرانجام حفاری در این محل به دلیل آغاز جنگ‌های داخلی متوقف شد و حکومت‌های وقت هیچ توجهی به طلاتپه نکردند.

این نویسنده احتمال می‌دهد که گنجینه‌های بیش‌تری در گورهای دیگری در این محل نیز وجود دارند. او تاکید کرده که مردم در این ساحه به کندن‌کارهای خودسرانه دست می‌زنند و دولت در حفاظت از این محل کوتاهی می‌کند.

آقای عابدی همچنان گفته که او به‌ عنوان نویسنده‌ی کتاب «طلاتپه در آیینه‌ی تاریخ» بارها نگرانی خود را مبنی بر نابودی ناحیه‌ی طلاتپه با حکومت محلی و ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت جوزجان در میان گذاشته است. به سخن او، تاکنون هیچ توجهی از سوی دولت نسبت به ساخت دیوار دوره‌یی این محل صورت نگرفته است.

علی‌شیر انتظار، فعال مدنی در ولایت جوزجان گفته که محل کشف گنجینه‌ی باختر با تهدید فروپاشی کامل قرار دارد. او توضیح می‌دهد که این محل به لانه‌ی موش‌های دشتی بدل شده است. آقای انتظار همچنان گفته که وزارت اطلاعات و فرهنگ باید یک مقدار بودجه‌ی به ‌دست ‌آمده از نمایش‌ گنجینه‌ی باختر را هزینه‌ی ساخت‌وساز محل طلاتپه کند.

فعالان مدنی و فرهنگی ولایت جوزجان نیز خواهان تثبیت محدوده‌ی طلاتپه، ساخت دیوار دوره‌یی این محل و همچنان خواهان ساخت یک موزیم در محل کشف گنجینه‌ی باختر هستند.

این در حالی است که بر بنیاد گزارش دولت، این گنجینه نزدیک به سه ماه پیش با سودمندی بیش از ۳۰۰ میلیون افغانی از نمایش در کشورهای خارجی به کشور برگردانده شده است. چندی پیش نیز بحث جدی میان مجلس نماینده‌گان و ارگ روی چگونه‌گی نگه‌داری این گنجینه به میان آمد. تا جایی که میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان کشور نگرانی‌اش را نسبت به تاراج و قاچاق این گنجینه‌ی بزرگ به بیرون از کشور مطرح کرد.

آقای رحمانی در هشتم دلو امسال خواستار انتقال و نگه‌داری این گنجینه در یکی از کشورهای معتبر جهان شد. در پی این سخنان آقای رحمانی، بانک مرکزی کشور گنجینه‌ی طلاتپه یا گنجینه‌ی باختر را در ارگ ریاست جمهوری به نمایش گذاشت. گنجینه‌ی طلاتپه یکی از پنج‌ گنجینه‌ی بزرگ طلای جهان است.

احمد حسین احمدپور، رییس اطلاعات و فرهنگ در ولایت جوزجان کم‌توجهی و ناتوانی این اداره را در قسمت حفظ و نگه‌داری محل طلاتپه می‌پذیرد و می‌گوید که ریاست اطلاعات و فرهنگ به زودی کارهای اساسی را برای حفاظت از محل طلاتپه روی دست خواهد گرفت.

آقای احمدپور خاطرنشان کرده که در گام نخست آنان با همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ یک دیوار دوره‌یی را در محل کشف گنجینه‌ی باختر در شهر شبرغان اعمار می‌کنند.رییس اطلاعات و فرهنگ در جوزجان تاکید کرده که محل کشف طلاتپه به کاوش‌های بیش‌تری نیاز دارد.  او افزوده که ولایت جوزجان ظرفیت نگه‌داری از آثار باستانی و حفاظت از مکان‌های تاریخی را دارد. آقای احمد‌پور توضیح داده که او نگرانی خود را نسبت به تخریب محل طلاتپه با وزارت اطلاعات و فرهنگ در میان گذاشته است.

گنجینه‌ی باختر حدود ۴۲ سال پیش در نواحی موسوم به طلاتپه از مربوطات شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان کشف شد. این گنجینه شامل بیش از ۲۰ هزار و ۶۰۰ قطعه‌ی طلا، نقره و عاج فیل است. گنجینه‌ی باختر از دوره‌ی فرمانروایی کوشانی‌ها و اشکانیان به ‌جامانده است. بنابر روایت‌های تاریخی، فرمان‌روایان کوشانی و اشکانی پیکرهای مرده‌گان خود را با مقداری از جواهرات به خاک دفن می‌کردند. در حال حاضر گنجینه‌ی باختر یکی از پشتوانه‌های پول دولت افغانستان نیز دانسته می‌شود.                                  نشانه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار