ترجمه

بيشتر سناتورهای امريکايی از بايدن می خواهند که ترکيه را در زمينه حقوق بشرتحت فشار قرار دهد

سیده مطهر /  REUTERS

 

 

روز سه شنبه اکثريت دو حزب سناي ايالات متحده از دولت رييس جمهور جو بايدن خواستند که ترکيه را وادار به انجام کارهاي بيشتري در جهت حمايت از حقوق بشر کند.

پنجاه و چهار نفر از صد سناتور اين نامه را امضا کردند و رجب طيب اردوغان رييس جمهوري ترکيه را به حاشيه سازي مخالفت هاي داخلي، خاموش کردن رسانه هاي منتقد، زنداني کردن خبرنگاران و پاک‌سازي قضات مستقل متهم کردند.

در اين نامه آمده است: «ما از شما مي‌خواهيم كه به رييس جمهور اردوغان و دولت او تاكيد كنيد كه آنها بايد هرچه زودتر به سرکوب مخالفان در داخل و خارج کشور پايان دهند، زندانيان سياسي و عقيده تي را آزاد و روند اقتدارگرا يي خود را معكوس سازند.»

ترکيه يکي از متحدان ناتو، اخيراً گفته است که پس از تحريم هاي واشنگتن در سال گذشته بخاطر خريد سيستم دفاع هوايي روسيه توسط اين کشور، مي‌خواهد روابط خود را با امريكا بهبود بخشد.

انتظار مي‌رود که بايدن بخاطر تاريخچه حقوق بشر در انقره جدي‌تر و سخت‌گيرتر عمل کند. از زمان کودتاي نافرجام در سال 2016، دولت اردوغان نزديک به 300000 نفر را بازداشت کرده و کاربيش از 150000 کارمند دولت را به حالت تعليق درآورده ويااين مامورين را برکنار کرده است. صدها رسانه بسته شده و ده ها قانونگذار مخالف ،زنداني شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار