سرمقاله

بدون پذیرش آتش‌بس مذاکرات متوقف شود

 

به گزارش برخی از رسانه ها، دیروز هیأت مذاکره کننده دولت موضوع آتش بس را در اولویت مذاکرات قرار داده است.

در دور دوم مذاکرات میان هیأت مذاکره کننده دولت و طالبان در دوحه، مسأله آتش بس، یک طرح و پیشنهاد بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود.

گفته شده است که خلیل زاد نماینده امریکا در امور صلح افغانستان نیز آتش بس سه ماهه را پیشنهاد داده است.

هنوز روشن نیست که طالبان این پیشنهاد را می پذیرند و یا خیر.

اما برخی از آگاهان به این باور اند که در روزهای نخست مذاکره، طالبان آتش بس را نمی پذیرند.

طالبان موضوع اصلی پیشنهاد خود نظام اسلامی را قرار داده اند و استدلال خواهند کرد تا نظام اسلامی از سوی هیأت مذاکره کننده دولت مورد قبول واقع نشود آنها آتش بس را نخواهند پذیرفت.

بر داشت طالبان از نظام اسلامی با برداشت بیشتر فقیهان و عالمان اسلامی تفاوت دارد.

آن گونه که برخی از رهبران طالبان و سخنگویان این گروه در مورد نظام اسلامی  توضیح داده اند، نظام اسلامی، همان امارت اسلامی طالبان است، امارتی که حدود پنج سال مردم افغانستان آن را تجربه کرده اند و در این نظام، از انتخابات، حقوق بشر، آزادی های مدنی و آزادی بیان و رسانه ها خبری نیست و هر آنچه به اصطلاح امیر المومنین حکم کند ود ستور دهد، بدون چون و چرا تعمیل شود و مخالفت با نظر و حکم امیر، بیرون شدن از دایره اسلام است و مرگ مخالفان جایز و خون آنها مباح خواهد بود.

یعنی اگر نظام اسلامی طالبان از سوی هیأت مذاکره کننده دولت مورد پذیرش قرار گیرد، مسأله آتش بس را ممکن نماینده گان طالبان بپذیرند و قبول کنند ولی باید با این توافق باید همه ی نظام و حکومت را دو دسته به طالبان تحویل بدهیم و تمام دست آوردهای بیست ساله برباد شوند و طالبان هرچه دل شان خواست آن را عملی و انجام خواهند داد.

با توجه به همین ملاحظه، هیأت مذاکره کننده افغانستان باید آتش بس را بدون قید و شرط مطرح کنند و طالبان نیز بدون قید و شرط آتش بس را که خواست اصلی  مردم مسلمان افغانستان است بپذیرند.

پیشنهاد طالبان مبنی بر پذیرش نظام اسلامی به بحث های جدی نیاز است و طالبان باید روشن کنند که هدف شان از نظام اسلامی چگونه نظام است و عناصر و مؤلفه های اصلی نظام اسلامی آنها چه است.

ما به این باوراستیم، مسأله آتش بس باید در اولویت قرار بگیرد و بدون قید و شرط پذیرفته شود و اگر نماینده گان طالبان، این خواست اصلی مردم را نپذیرند، بهتر این خواهد بود که هیأت مذاکره کننده دولت از مذاکرات بیرون شود و به افغانستان بر گردد، زیرا طالبان در دور اول مذاکرات امتیاز کلان به دست آورده اند و تعداد زیادی از زندانیان   آنها آزاد شدند ولی در ازای این آزادی مردم افغانستان چیزی به دست نیاوردند و باید در دور دوم مذاکرات به مردم افغانستان امتیاز داده شود و آتش بس بر قرار گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار