اخبار

بحث روي آجندای نشست ترکيه در دوحه و کابل جريان دارد

 

گزارش‌ها از دوحه پايتخت قطر حاکي از آن است که گفت‌وگوها هنوز هم روي آجنداي نشست ترکيه جريان دارد. همچنين شوراي عالي مصالحه ملي روي تهيه فهرست اشتراک کننده‌گان کار مي‌کند.

بر بنياد گزارش‌ها طرف‌هاي امريکا، ترکيه، قطر، سازمان ملل  و هيأت دولت جمهوري اسلامي افغانستان و نماينده‌گان طالبان در قطر روي آجنداي نشست ترکيه جريان دارد.

گفته مي‌شود، طرف‌ها تا هنوز روي آجنداي نشست ترکيه به توافق نرسيده اند.

طرف‌هاي دخيل در مذاکرات قطر مي‌گويند که تلاش دارند تا در نشست ترکيه براي ختم جنگ در افغانستان تصميم گرفته شود و به همين خاطر روند تعيين و توافق روي آجندا زمان گير است.

فوزيه کوفي، يک عضو هيأت مذاکراتي دولت جمهوري افغانستان خاطر نشان کرده که آنان در مذاکرات دوحه روي محتوا و ارزش‌هاي دو دهه اخير در افغانستان بحث مي‌کنند تا شامل آجنداي نشست ترکيه شده و در آن به نتيجه برسند.

گفته مي‌شود در صورتي‌که طرف‌ها در روند صلح قطر روي آجنداي نشست ترکيه به توافق نرسند، نشست استانبول نيز بدون نتيجه خواهد بود.

از سوي ديگر، دفتر مطبوعاتي شوراي عالي مصالحه ملي با نشر خبرنامه‌يي گفته که کار روي فهرست اشتراک کننده‌گان نشست ترکيه جريان دارد و تاهنوز نهايي نشده که چه کساني از افغانستان در اين نشست شرکت کنند.

اين شورا همچنين گفته که بحث روي توحيد نظريات به ويژه در خصوص طرح صلح حکومت نيز جريان دارد و قرار است کميته‌ رهبري شوراي عالي مصالحه‌ي ملي روي چند اصل بنيادي براي نشست استانبول کار کند که در آن مشارکت عادلانه و معنادار همه طرف‌ها محفوظ خواهد بود.

از سويي‌هم آقاي عبدالله تاکيد کرده که سخن گفتن در مورد جزييات حکومت پسا صلح پيش از وقت است.

آقاي عبدالله در ديدار با اعضاي کميته دادخواهي زنان افغانستان گفته که هنوز روي ترکيب و چگونه‌گي حکومت آينده سخن گفته نشده است.

رييس شوراي عالي مصالحه‌ ملي از اشتراک عادلانه و معنادار زنان در نشست استانبول صحبت کرد و افزود که علاوه بر اعضاي اصلي نشست، نماينده‌گاني از زنان و جامعه‌‌ مدني به عنوان اعضاي جانبي نشست حضور خواهند داشت.

در همين حال محمد اشرف غني، رييس جمهوري کشور گفته که ختم جنگ در افغانستان متضمن يک صلح عادلانه و پايدار است.

آقاي غني در ديدار با بزرگان قومي و متنفذان ولايت‌هاي مختلف کشور در ارگ گفته که جامعه جهاني بايد ضمانت‌هاي لازم به‌خاطر تأمين صلح پايدار و ختم جنگ در افغانستان را بدهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار