سرمقاله

با گشایش بند کمال خان نباید روابط ایران و افغانستان تیره شود!

 

بند کمال خان در ولایت نیمروز دیروز گشایش یافت.

این بند مهم که پس از بند سلما گشایش یافت با استقبال بیشتر مردم افغانستان مقابل شد.

کار ساختمان این بند در زمان داوودخان آغاز گردید که جزء برنامه هفت ساله توسعه یی آن مرحوم بود.

ولی با کودتای هفت ثور در کشور درسال 1357 خورشیدی و آغاز درگیری های داخلی کار پروژه بندکمال خان متوقف و پس از ایجاد اداره موقت و ریاست جمهوری حامد کرزی کار آن دوباره از سرگرفته شد و دیروز گشایش یافت.

در گشایش بندکمال خان، آقای محمد اشرف غنی گفت که پس از این کلید بند کمال خان بدست افغان ها خواهد بود.

این در حالی است که قرارداد آب هیرمند در سال1351 خورشیدی میان موسی شفیق و هیأت ایرانی به ریاست امیر عباس هویدا نخست وزیر وقت ایران در کا قرارداد آب هیرمند در سال1351 خورشیدی میان موسی شفیق و هیأت ایرانی به ریاست امیر عباس هویدا نخست وزیر وقت ایرابل به امضا رسید که با واکنش های گوناگون گروه های سیاسی آن زمان مواجه شد و برخی بر موسی شفیق نخست وزیر وقت اعتراض کردند و به وی لقب آب فروش دادند.

با آغاز کار مجدد ساختمان بند کمال خان مقامات ایرانی ناخرسندی شان را ظاهر ساخته اند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نشست علنی پارلمان آن کشور گفت: «موضوع حقابه هیرمند موضوع ملی بوده و مربوط به یک استان نیست و سال ها بحث حقابه ایران از هیرمند و هریرود بین ایران و افغانستان مطرح بوده و در سال 1351 خورشیدی پس از ده ها سال مذاکره منجر به نتیجه و انعقاد قرارداد شده است».

ظریف همچنان گفت: «دو یادداشت اعتراض برای کشور افغانستان در خصوص حقابه هیرمند در ماه های اسفند (حوت) و فروردین (حمل) بر اساس توافقات سال 1351 ارسال و سفیر افغانستان در این راستا به وزارت خارجه دعوت و مواضع جمهوری اسلامی ایران در این باره به وی اعلام شده است».

به همین گونه برخی از آگاهان حمله‌های دوامدار بر بندکمال خان از سوی افراد مسلح را که تعدادی از نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده اند، کار ایرانی ها می دانند تا از اکمال این بند جلوگیری به عمل آورند.

اما موضوع قابل تأمل این است که با بهره برداری از بند کمال خان، مناطق مرزی در داخل خاک ایران متضرر خواهند شد و ممکن است حساسیت جمهوری اسلامی ایران در رابطه بیشتر شود و مناسبات سیاسی تیره گردد.

با توجه به همین گفته ها باید از موضع گیری های احساساتی و سخنان تحریک آمیز در رابطه به بندکمال خان از سوی مقامات افغانستانی خودداری شود و تلاش شود تا جنجال های احتمالی آینده بر سر بند کمال خان میان افغانستان و ایران از راه مذاکره و تفاهم حل و فصل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار