اخبار

با وجود منع قانوني، پنتاگون روند خروج نيروهايش از افغانستان را ادامه مي‌دهد

 

وزارت دفاع امريکا مي‌گويد، با وجود اين‌که يک قانون جديد روند خروج بيش‌تر نيروها از افغانستان را ممنوع کرده، اما پنتاگون بدون ارسال آن به کنگره براي ارزيابي خطرات، روند خروج نيروهايش را متوقف نکرده است.

در بيانيه‌ي اين وزارت گفته شده است «تاکنون فرمان جديدي صادر نشده است که بتواند بر روند کاهش مبتني بر شرايط که براساس آن تا 15 ماه جنوري تعداد سربازان اين کشور تا 2500 تن برسد، تأثير بگذارد.»

اقدام پنتاگون احتمالاً سبب خشم نماينده‌گان جمهوري‌خواه و دموکرات مجلس خواهد شد که با کاهش بيش‌تر نيروها مخالف‌ است. علاوه بر آن، اين موضوع سبب تجديد نگراني‌ها در مورد بي‌اعتنايي دولت ترمپ به کنگره حتا در روزهاي پاياني آن شده است. يکي از اعضاي کنگره به شرط مخفي‌ماندن نامش مي‌گويد، «اگر آنان روند خروج را ادامه دهند، اين موضوع نقض قانون خواهد بود.»

متوقف‌کردن خروج نيروهايي امريکايي مي‌تواند روند صلح افغانستان را به خطر بيندازد؛ زيرا براساس توافق‌نامه‌ي فبروري سال 2020 امريکا با طالبان، ايالات متحده تا ماه مي سال جاري نيروهايش را به گونه‌ي کامل از افغانستان بيرون مي‌کند و در مقابل طالبان نيز ضمانت‌هاي امنيتي‌شان را انجام مي‌دهند.

پنتاگون در ماه نوامبر اعلام کرد که تا ميانه‌ي ماه جنوري سال 2021، شمار سربازانش در افغانستان را از 4500 تن به 2500 تن کاهش مي‌دهد. اما در ماه جاري کنگره يک لايحه‌ي دفاعي را تصويب کرد که استفاده از بودجه‌ي اختصاص‌يافته براي سال‌هاي مالي 2020 و 2021 براي پرداخت هزينه‌ي خروج کم‌تر از 4000 سرباز امريکايي را ممنوع مي‌کند، مگر اين‌که کرستوفر ميلر، سرپرست وزارت دفاع يک طرح جامع و ميان‌نهادي را براي ارزيابي خطرات و تأثيرات خروج نيروها به کنگره بفرستد. مشخص نيست که از زمان تصويب اين قانون تاکنون چه شمار سرباز امريکايي افغانستان را ترک کرده‌اند.

يکي از مقام‌ها به شرط افشانشدن نامش به رويترز گفته، شمار سربازان امريکايي در افغانستان نزديک به سه هزار تن رسيده است.

پنتاگون گفته که اين نهاد «تأثير» اين قانون بر قدرت نيروهاي ايالات متحده در افغانستان را ارزيابي مي‌کند. براساس اين قانون، ترمپ معافيت اضطراري مي‌يابد تا روند خروج را ادامه دهد، اما اين قانون مي‌گويد، رييس‌جمهوري بايد به کنگره بگويد که چرا اين معافيت براي منافع ملي مهم است.

برخي از مقام‌هاي ارتش مصرانه از ترمپ مي‌خواهند تا در گرماگرم افزايش خشونت‌ها در افغانستان و ناکامي طالبان براي قطع رابطه با القاعده شمار نيروها را کاهش ندهد. يک مقام ديگر امريکايي گفته، تا اجرايي‌شدن قانون جديد روند خروج ادامه مي‌يابد و اين چيزي نيست که به گونه‌ي فوري قابل تغيير باشد.

رويترز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار