اخبار

باشنده‌گان زیباک بدخشان: ولسوال از کادرهای محل تعیین شود

 

اخيراً دولت افغانستان بيش‌تر ولسوالان ولايت بدخشان را از کادرهاي محلي انتخاب کرده و اين مسأله در ولسوالي زيباک، از ولسوالي‌هاي دوردست اين ولايت جنجالي شده است. شماري از باشنده‌گان ولسوالي زيباک مي‌گويند که خلاف ديگر ولسوالي‌هاي بدخشان، تنها براي اين ولسوالي از کادرهاي محلي ولسوال تعيين نشده است و آنان خواستار توجه دولت به اين مسأله‌اند.

باشنده‌گان ولسوالي زيباک در همايشي خواستار گزينش ولسوال اين ولسوالي از کادرهاي محلي شده و با صدور قطع‌نامه‌يي از اداره‌ي محلي بدخشان خواسته‌اند که اگر به اين خواست آن‌ها رسيده‌گي نشود، اقدامات بعدي‌شان بستن دروازه‌ي ولسوالي، برپايي چادر تحصن در برابر دروازه‌ي ولسوالي و اعتراض‌هاي خياباني خواهد بود.

در قطع‌نامه‌ي چهار ماده‌يي اعتراض‌کننده‌گان آمده است که اداره‌ي محلي بدخشان و دولت مرکزي به خواست آنان توجه نکرده‌اند. معترضان مدعي‌اند مطابق فرمان رييس‌جمهور غني بايد ولسوال از کادرهاي محلي تعيين شود که در ديگر ولسوالي‌هاي بدخشان اين کار انجام شده؛ اما در ولسوالي زيباک بنابر پادرمياني برخي اشخاص اين برنامه عملي نشده است.

سيف‌الدين سايس، رييس مجتمع جامعه‌ي مدني بدخشان هم اين مشکل را سياست «يک بام و دو هواي» حکومت مي‌داند.

او مي‌گويد، باشنده‌گان زيباک به‌خاطري که بي‌چاره و مظلوم‌اند و با خشونت و تفنگ رابطه ندارند، حتا صداي‌شان را بلند کرده نمي‌توانند. او اين بي‌عدالتي را نمونه‌يي از بي‌عدالتي‌ها در جمهوريت رييس‌جمهور غني مي‌داند و مي‌افزايد که مجتمع نهادهاي مدني بدخشان، اين عمل خلاف اداره‌ي امور را نکوهش و براي تأمين عدالت و حقوق باشنده‌گان ولسوالي زيباک دادخواهي مي‌کند تا ولسوال اين ولسوالي از کادرهاي محل استخدام شود.

اين قطع‌نامه‌ي باشنده‌گان زيباک به والي بدخشان سپرده شده است. والي بدخشان به باشنده‌گان اين ولسوالي گفته است خواست‌هاي آنان را با مقام‌هاي دولتي در کابل مطرح و تلاش مي‌کند که اين مشکل را به‌زودي حل کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار