اقتصادی

بازار مناسب برای طلای سرخ در افغانستان وجود ندارد

 

زعفران کاران کشور با ابراز نگراني مي‌گويند که نبود بازار مناسب در داخل و خارج باعث شده تا ميزان توليدات و صادرات طلاي سرخ در  افغانستان نسبت به سال‌هاي گذشته کاهش يابد.

به گزارش روزنامه آرمان ملي، انوارالحق احدي، وزير وزارت زراعت و آبياري کشور ديروز شنبه( 11دلو) در نمايشگاه اين محصول گفت که توليدات زعفران نسبت به سال گذشته کاهش يافته است. به گفته او؛ سال گذشته 26 ميليون دالر عوايد از توليدات زعفران بدست آمده بود.

آقاي احدي مي‌گويد ‌‌‌‌‌‌‌که پيش از اين، يک کيلو زعفران در حدود دوهزار دالر به فروش مي‌رسيد، اما اکنون به دليل نبود بازار خوب، يک کيلو زعفران به 500 دالر به فروش مي‌رسد. اين امر باعث شده تا برخي از زعفران کاران کشور ورشکست شوند.

احدي افزود: نبود بازاريابي يکي از چالش‌هاي بزرگ فرا راه زعفران کاران کشور بوده و تاکنون نتوانسته اند که قرار داد هاي بزرگ را با شرکت هاي خارجي به امضاء برسانند.

او تاکيد کرد که امسال به دليل ويروس کرونا 21 تن زعفران در کشور توليد شده که متأسفانه نسبت به سال گذشته عوايد کمتر از اين طلايي سرخ افغانستان به دست آمده است.

در همين حال،سمير متين،مسوول برگزاري اين نمايشگاه، گفت که مردم افغانستان از زعفران داخلي بسيار اندک اما از زعفران کشور‌هاي خارجي بيشتر استفاده مي‌کنند؛اما اين امر باعث شده تا محصول اقتصادي کشور در بازار‌هاي خارجي جايگاه خوبي را پيدا نکنند.

وي افزود: وزارت خارجه و نهاد هاي مسوول بايد در قسمت بازاريابي اين محصول اقتصادي بيشتر تلاش کنند تا زعفران افغانستان در نمايشگاه هاي
بين المللي جايگاه خوبي را پيدا کند.

از سوي هم،سيد زمان هاشمي، رييس مالي و اداري وزارت تجارت مي‌گويد: با وجودي که امسال تمام کشور ها را ويروس کرونا متضرر ساخت، اما افغانستان در اين شرايط بحران توانست 36 تن محصولات خود را به کشور هاي همانند امارات متحده، عربستان سعودي، هندوستان، چين و اروپا صادر کند.

وي گفت: بيش از 850 ميليون دالر صادرات مهم از دهليز هاي هوايي و زميني در سال 1399 به کشور هاي اروپايي و همسايه صادر شده که اين همه از بهر تلاش هاي سکتور خصوصي در بخش محصولات داخلي افغانستان بوده است.

اين درحالي است که پيش از اين نيز صنعت کاران از نبود بازار خوب شاکي بودند، اما حکومت همواره تاکيد دارد که بخش سکتور خصوصي در تمام بخش ها رشد چشمگيري داشته است.

سيد احمد راشد کاشفي

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار