جهان

ایران و حقوق بشر موضوع  محوری گفت‌وگوی تیلفونی بایدن با پادشاه عربستان

 

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرده که جو بایدن، رییس جمهوری امریکا با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی به صورت تیلفونی گفت‌وگو کرده است.

در بیانیه کاخ سفید تصریح شده است که جو بایدن در این تماس تیلفونی بر اهمیت حقوق بشر تاکید کرد و وعده داد که روابط دو کشور را قوی تر و شفاف‌تر کند.

طبق این گزارش، رییس جمهوری امریکا در گفت‌وگو با پادشاه عربستان، بار دیگر بر اهمیت حقوق بشر جهانی و حاکمیت قانون برای ایالات متحده تاکید کرد.

کاخ سفید گفته است که رهبران دو کشور همچنین درباره تعهد ایالات متحده برای کمک به عربستان سعودی در دفاع از خود در برابر حملات گروه‌های همسو با ایران بحث و رایزنی کردند.

در همین زمینه، خبرگزاری رسمی عربستان، واس، می‌گوید، ملک سلمان در این تماس تیلفونی با جو بایدن در خصوص «موضوعات منطقه‌یی و رفتارهای ایران تبادل نظر کرده و از بایدن برای پای‌بندی امریکا به دفاع از امنیت سعودی تشکر کرد.»

طبق این گزارش، پادشاه عربستان درباه جنگ در یمن به رییس جمهوری امریکا گفته است که ریاض «خواهان راه حل سیاسی فراگير در یمن است»

رویترز تاکید کرده که جو بایدن در گفت‌وگو با خبرنگاران تماس تیلفونی خود با ملک سلمان را «خوب» توصیف کرده است. طبق این گزارش‌ها در تماس تیلفونی جو بایدن و ملک سلمان اشاره ‌ی به موضوع قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی نشده است. پیش از تماس تیلفونی و بایدن با ملک سلمان، اعلام شده بود که دولت امریکا در نظر دارد  که گزارش سازمان‌های اطلاعاتی این کشور درباره قتل جمال خاشقجی را به زودی منتشر کند.

جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد محمد بن سلمان روز دهم میزان سال ۱۳۹۷ برای کاری اداری به قنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، ولی دیگر از آن ساختمان بیرون نیامد. یک فرد مطلع هم در این خصوص به رویترز گفته بودکه انتشار گزارش به بعد از تماس رییس جمهوری امریکا با پادشاه عربستان موکل شده است. این منبع مطلع که نامش فاش نشده در ادامه اضافه کرده بود، یکی دیگر از دلایل تأخیر انتشار گزارش مسأله جراحی اوایل هفته جاری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بود.

به گزارش رویترز، گزارش سازمان‌های اطلاعاتی امریکا که قرار است از حالت محرمانه خارج شود، نسخه‌ای از گزارش کاملاً محرمانه‌ای است که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترمپ تهیه شد ولی در اختیار عموم قرار نگرفت.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته که روابط نزدیک محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با دونالد ترمپ، رییس جمهوری پیشین امریکا، مانع انتقادهای گسترده از ریاض به دلیل مسایلی مانند قتل جمال خاشقچی، دخالت عربستان در جنگ یمن و سرکوب زنان در این کشور شده است.

عربستان در دوران ریاست جمهوری دونالد ترمپ روابط نزدیکی با ایالات متحده داشت. دونالد ترمپ در نخسیتن سفر خارجی خود به ریاض سفر کرد.

این در حالی است که جو بایدن حتا پیش از به دست گرفتن زمام امور در کاخ سفید، از جمله سیاست‌مدارانی بود که به کارزار بازبینی روابط امریکا با عربستان در پی قتل جمال خاشقچی پیوسته بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار