جهان

ایالات متحده تحریم‌ها علیه مقامات دیوان بین‌المللی کیفری را لغو کرد

 

ایالات متحده تحریم‌های خود علیه فاتو بنسودا، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری را که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترمپ در امریکا وضع شده بود، لغو کرد.

طبق این تصمیم که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، آن را اعلام کرد تحریم‌ها علیه خانم بنسودا که به خاطر تحقیقات او درباره عملکرد نیروهای نظامی امریکا در افغانستان و احتمال ارتکاب جنایت جنگی وضع شده بود، منتفی خواهد شد.

همچنین فاکیسو موچوچوکو، رییس بخش دادرسی دیوان بین‌المللی کیفری نیز از فهرست تحریم‌های ایالات متحده خارج می‌شود.

آقای بلینکن در اطلاعیه‌ی عنوان کرد که وزارت خارجه افزون بر این اقدامات، به سیاست محدودیت صدور ویزا برای برخی کارکنان دیوان بین المللی کیفری که از سال ۲۰۱۹ به اجرا درآمده بود، پایان خواهد داد.

وزیر خارجه ایالات متحده در اطلاعیه خود تاکید کرده که این تصمیمات نشان از آن دارد که دولت ایالات متحده در ارزیابی اقدامات انجام شده به نتیجه رسیده که تحریم‌ها نامناسب و بی‌اثر بوده است.

به گفته او، واشنگتن در حالی تحریم‌ها را لغو می‌کند که همچنان به مخالفت خود با اقدامات دیوان بین‌المللی کیفری در رابطه با شرایط افغانستان و فلسطین ادامه خواهد داد و نیز مخالف تلاش‌های این دیوان برای به دست آوردن حق دادرسی در رابطه با شهروندان کشورهای غیرعضو، نظیر ایالات متحده و اسراییل است.

آقای بلینکن افزوده که با این حال ایالات متحده باور دارد که از طریق همکاری با دیوان بین‌المللی کیفری بهتر می‌تواند مسائل مورد نظر خود را حل و فصل کند.

وزارت مالیه ایالات متحده امریکا سال گذشته فاتو بنسودا، دادستان دیوان، و برخی از همکاران وی را تحریم کرد.

این تحریم‌ها بر اساس فرمان دونالد ترمپ، رییس‌‌جمهوری وقت امریکا انجام شد که به وزارت خارجه و وزارت مالیه اجازه می‌داد علیه اعضای دیوان بین‌المللی کیفری که درباره نقش احتمالی سربازان امریکایی در ارتکاب جنایات جنگی در افغانستان تحقیق می‌کنند دست به اقداماتی تنبیهی بزند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار