سیاسی

اکسيوس: چين براي هدف قراردان نيروهاي امريکايي در افغانستان مخالفان نظام را تشويق مالي کرده است

 

پایگاه خبری وبگاه «اکسیوس» در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر کرده از قول دو مقام دولتی ارشد  امریکایی گفته است که چین با تشویق مالی مخالفان نظام در افغانستان تلاش کرده است که نیروهای امریکایی در افغانستان را هدف قرار دهند.

وبگاه «اکسیوس» به نقل از دو مقام ارشد دولتی امریکا نوشته است، دولت ترمپ اطلاعات تأیید نشده یی را که  در آن ادعا شده است، چین به مخالفان نظام در افغانستان پیشنهاد حمایت مالی داده است که نظامیان امریکایی را در این کشور هدف گیرند، از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرده است.

این مقامات گفته اند، اطلاعاتی که قرار است از طبقه‌بندی محرمیت خارج شوند، به تاریخ هفدهم دسامبر توسط «رابرت اوبرایان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ترمپ رییس جمهوری امریکا گزارش داده است و مسوولان نهاد های مختلف امریکا در تلاش استند که گزارش‌های اطلاعاتی اولیه را ارزیابی کنند.

در گزارش از این دو مقام امریکایی نام گرفته نشده است مگر از قول آنان گفته شده است « ما با احتیاط با گزارش‌ها ی اولیه برخورد می‌کنیم، اما هرگونه گزارش اطلاعاتی مرتبط با امنیت نیروهای خود را جدی می‌گیریم.

اکسیوس مدعی شده است «ایالات متحده مدارکی دارد که جمهوری خلق چین تلاش کرده است حملاتی را علیه نظامیان امریکایی توسط مخالفان نظام افغانستان، از طریق ارائه مشوق‌های مالی و جایزه ترتیب دهد».

چین تا کنون در این مورد واکنش نشان نداده است.

قبل از این، نهاد های استخباراتی امریکا اتهام مشابه را علیه روسیه مطرح کرده بودند که از سوی روسیه و از سوی شخص ترمپ رد شد.

این گزارش درست زمانی منتشر می شود که رسانه های افغانی و خارجی از بازداشت شماری از اتباع چین در کابل به اتهام فعالیت های جاسوسی خبر داده اند، با آن که دولت افغانستان در خصوص این گرفتاری ها  خاموش بوده است، مگر احمد ضیا سراج رییس عمومی امنیت ملی سه روز قبل به اعضای مجلس سنا گفته بود در آیندۀ نزدیک جزئیاتی را درمورد گرفتاری یک شبکه چینایی ها در اختیار شهروندان قرارخواهند داد.

صائم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار