اخبار

انجنير احمدشاه دراني شخصيت ناشناخته  اما تأثيرگذار  و نامزد بالقوه اداره موقت

 

تلویزیون بی بی سی پنجشنبه  شب در برنامه (صفحه2) خویش زیر عنوان مرور سال 2020 سال سقوط، سال سکوت، سال انتظار از برخی روزنامه نگاران خودش در مورد حوادث مهم سال 2020 پرسش هایی را مطرح کرد.

گرداننده برنامه از داوود قاری زاده پرسید که یک شخصیتی را نام بگیرد که در خبرها کم بوده ولی تأثیرگذار باشد و ممکن در سال 2021 مطرح شود.

آقای داوود قاری زاده در پاسخ این پرسش گفت که احمدشاه درانی یک شخصیت تأثیرگذار است که در خبرها نبوده، اما با بیطرفی که اختیار کرده مورد قبول برای امریکا، اتحادیه اروپا کشورهای منطقه و حتا طالبان است و وی با بیشتر سیاست مداران افغانستان رابطه خوب دارد.

قاری زاده افزود که انجنیر احمدشاه درانی از مدت بیست سال به این سو در امارات متحده عرب ساکن است و پیشینه های تجارت دارد و ممکن در هفته ها و یا ماه های آینده در رسانه ها مطرح شود و به عنوان یک نامزد بالقوه و قوی در اداره موقت افغانستان، مطرح خواهد بود.

این وضاحت داوود قاری زاده در مورد احمدشاه درانی، برای بیشتر شبکه های اجتماعی خبر ساز شده و تصویر آن دست به دست می شود.

پیش از این در مورد احمدشاه درانی، روزنامه راه مدنیت خبری را به نشر رسانید که مورد توجه رسانه های اجتماعی واقع شد. این در حالی است که دور دوم مذاکرات صلح در دوحه میان هیأت های دولت افغانستان و طالبان  آغاز می شود و ممکن بحث   اداره موقت در این مذاکرات به گونه یی جدی مطرح گردد.

برخی از شخصیت ها و گروه های سیاسی، تشکیل اداره موقت را یکی از راه های حل سیاسی مشکلات کنونی خوانده اند و صلاح الدین ربانی، احمد ضیا مسعود، استاد عطامحمد نور و برخی دیگر از تشکیل اداره موقت در افغانستان درگذشته حمایت کرده اند.

اما حکومت کنونی به رهبری آقای غنی تشکیل اداره موقت را خلاف قانون اساسی تلقی کرده و مخالفت شان را در مورد ابراز داشته و آن را محال خوانده است.

گفته شده است، انجنیر احمدشاه درانی در رشته زراعت سند تحصیلات عالی دارد و به هفت زبان آشنایی کامل داشته و برای آینده کشور طرح های اقتصادی خوبی دارد. برخی از سیاست مداران افغانستانی و مقام های بلندپایه  دولت ها با وی دیدار داشته اند و ملاقات او با شخصیت های سیاسی داخلی و خارجی برای حل مشکل کشور و نتیجه دادن مذاکرات صلح ادامه دارد، اما تا اکنون خودش در هیچ موردی از طریق رسانه ها اظهار نظر نکرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
رفتن به نوار ابزار